Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Několik set lidí podpořilo na streetparty squat Cibulka

18. 5. 2015 - PRAHA [Econnect]

-Streetparty pro Cibulku-
-Streetparty pro Cibulku-
Na Václavském náměstí v Praze 17. května proběhl protest proti policejnímu vyklizení squatu Cibulka. Průvod se soundsystémy prošel městem a připomenul další místa, kde policie brutálně zasahovala, ale budovy přitom dále chátrají.

Sluneční neděli 17. května 2015 využilo několik set lidí k účasti na protestu proti policejním vyklizení squatu Cibulka. Od 14. hodiny zaplnili prostor pod sochou knížete Václava na Václavském náměstí. Vedle v silnici stojí alegorická dodávka s obří cibulí na střeše a transparentem “Všechnu moc imaginaci”. Další transparenty kritizují zneužití policie při vyklízení squatu Cibulka. Na starém náklaďáku hraje soundsystém a probíhá vystoupení dívčí kapely Fakné.

Přítomno je pár desítek policistů a několik členů antikonfliktního týmu. Policisté se s organizátory domlouvají na trase a zastávkách průvodu. Před zahájení provádějí u řidičů aut se soundsystémy kontrolu na alkohol a drogy. Po šestnácté hodině se účastníci dávají do pohybu. Pestrá směs subkultur pohodovým tempem vyráží na sedm a půl kilometru dlouhou trasu. Punkový charakter doplňují pořadatelé označení lepící páskou gaffa na paži. Tančící průvod se třemi soundsystémy se nejdříve zastavuje před Washingtonovou 21, aby si připomenul vyklizení tohoto squatu v listopadu 2013. Ošuntělá budova v majetku ministerstva spravedlnosti stále nemá žádné využití. Dále se pokračuje přes centrum, Revoluční ulicí, kterou zaplňuje po celé vozovce. Další zastávka je v ulici Dukelských hrdinů 28, kde rovněž v minulosti došlo k vyklizení squatu, ale dům dosud bez využití chátrá.

Zakončení pochodu je na nábřeží v Troji, na dohled od bývalého squatu Milada. Probíhá tu vystoupení hudebních skupin Hlinomaz a Robocop. Také zde v přechozích letech docházelo k násilnému a nákladnému vyhánění squaterů policií. Přesto se majitelé ani na tomto místě neodhodlali k smysluplnému využití a zákrok policie tak vzbuzuje pochybnosti.

K vyklizení squatu Cibulka došlo 6. května 2015. Do té doby v něm žilo mezi deseti a dvaceti stálými obyvateli, kteří jej obsadili na jaře 2012, provedli úklid a snažili se uchránit památkově cenný zámeček před chátráním. Tím vyřešili situaci i majiteli Oldřichu Vaníčkovi, který za špatné zacházení dostával od památkářů pokuty. Postupně se novým obyvatelům dařilo vytvářet dobré vztahy se sousedy a pořádat kulturní akce. Tři z nich měli s majitelem nemovitosti uzavřenou písemnou smlouvu. O to větší bylo jejich překvapení, když jim byla náhle vypovězena a ve středu 6. května ráno přišel tvrdý policejní zásah. Squateři prohlašují výpověď za neplatnou a vyklizení za nelegální, protože nedošlo k soudní výpovědi. Kritizují minulost majitele Vaníčka, který byl agentem Stb a památkově chráněnou budovu nechává devastovat již řadu let. V současnosti probíhá petice za vyvlastnění Cibulky, ale současně se squateři snaží o obnovení nájemní smlouvy.


Michal Štingl

- 19. 5. 2015 - Gravedigger

Vystoupení nikoli Robocop, ale Hrobokop.

ODPOVĚDĚTSouvisející odkazy

Občanská společnost v EU - návod k použití

http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz