Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nesehnutí: Evropská unie musí ukončit svou vojenskou podporu Izraele

25. 7. 2014 - BRNO [Econnect/NESEHNUTÍ]

Vzhledem k postupné eskalaci a rostoucímu počtu mrtvých v Pásmu Gazy vyzývá Evropská síť proti obchodu se zbraněmi (European Network Against Arms Trade, ENAAT) k okamžitému ukončení evropské vojenské pomoci Izraeli a žádá EU o vyhlášení všeobecného zbrojního embarga na všechny strany konfliktu. V případě uvalení tohoto embarga by všechny státy EU musely ihned zastavit veškeré dodávky vojenské pomoci, vybavení či munice stranám účastnícím se konfliktu.

Vezmeme-li všechny evropské země jako celek, představují jednoho z nejdůležitějších dodavatelů vojenských systémů a vybavení Izraele hned po Spojených státech. V posledních deseti letech uzavřely země EU s Izraelem vojenské zakázky za přibližně 2 miliardy EUR, přičemž jen v roce 2012 měly celkovou hodnotu 600 miliónů EUR. Tyto zakázky zahrnovaly munici, vybavení k řízení palby a součástky pro armádní letadla a vozidla. Podle zpráv EU skončily členské země s vývozem zbraní a vojenských systémů do Palestiny v roce 2002.

Holandské díly pro stíhačky F16, bojové vrtulníky Apache a rakety Hellfire končí v rukou izraelských ozbrojených sil na základě dohod o společné výrobě s americkými firmami. Itálie je jedním z největších evropských dodavatelů vojenských systémů Izraeli. Po zahájení posledních izraelských leteckých útoků na Pásmo Gazy dodala italská firma Alenia Aermacchi, ovládaná skupinou Finmeccanica, izraelskému letectvu první dva cvičné letouny M-346. I španělský vývoz zbraní do Izraele se od roku 2008 zdvojnásobil.

Andrew Smith z britské Campaign Against Arms Trade řekl: „Dodávky zbraní nejsou pro Izrael významné pouze z vojenského hlediska, ale zároveň představují i silnou politickou podporu. Evropa musí využít svého vlivu za účelem usmíření obou stran a ne k přilévání oleje do ohně války a konfliktu. Okamžité embargo na veškerý obchod se zbraněmi mezi zeměmi EU a Izraelem a všemi ostatními stranami konfliktu je nezbytné chce-li EU hrát roli mírotvůrce a vyslat jasný signál, že nepodporuje kroky izraelské vlády a eskalaci konfliktu.

Řada evropských zemí má dvoustranný vztah s Izraelem, kdy mnohé z nich izraelským firmám ročně zaplatí milióny eur za zbraně „vyzkoušené v bojových operacích.“ Stále pevnější vazby pak vznikají v oblasti bezpilotních letounů.

Například Španělsko koupilo bezpilotní letoun Searcher od firmy Israel Aerospace Industries (IAI). V roce 2005 udělilo britské Ministerstvo obrany firmě UAV Tactical Systems Ltd (U-TacS), společnému podniku mezi izraelskou zbrojařskou firmou Elbit Systems a její partnerskou společností Thales UK, zakázku na vývoj bezpilotního letounu Watchkeeper WK450, která nakonec dosáhla hodnoty 1 miliardy liber.

Giorgio Beretta z italské Rete Italiana per il Disarmo poznamenává: „Oceňujeme výzvu Federiky Morgherini, ministryně zahraničních věcí, všem stranám konfliktu k vyhlášení okamžitého příměří. V podobném duchu by italská vláda, která v tomto šestiměsíčním období předsedá Radě EU a je jedním z největších evropských vývozců zbraňových systémů do Izraele, měla ihned podpořit aktivity, jež povedou k vyhlášení embarga EU na dodávky zbraní a vojenského vybavení všem stranám konfliktu. Embargo by mělo sloužit ochraně civilního obyvatelstva a podpoře obnovení jednání.

Výzvu podepsali:
•Bremen Foundation for Arms Conversion and Peace Research (Německo)
•Campaign Against Arms Trade (Spojené království)
•Centre Delàs for Peace Studies (Španělsko)
•Group Switzerland Without an Army – GSoA (Švýcarsko)
•Stop Wapenhandel (Nizozemsko)
•Rete Italiana per il Disarmo (Itálie)
•Inštitút ľudských práv (Slovensko)
•NESEHNUTÍ Brno (Česká republika)
•Norwegian Peace Association (Norsko)


-red-

Nobelové ceny za Mír - 27. 7. 2014 - Josef Novan

Nobelové ceny za mír:
2009 Barack Obama
2012 EU
Oba by ji měli vrátit, nejsou peace makers, ale war makers. Hloupost řady neziskových organizací je až trestuhodná, parazitují na naivitě obyčejných lidí. Já bych, kdybych ...

ODPOVĚDĚT


Nobelové ceny za Mír - 27. 7. 2014 - Josef Novan

Nobelové ceny za mír:
2009 Barack Obama
2012 EU
Oba by ji měli vrátit, nejsou peace makers, ale war makers. Hloupost řady neziskových organizací je až trestuhodná, parazitují na naivitě obyčejných lidí. Já bych, kdybych ...

ODPOVĚDĚTO Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz