Od pátku do práce a do školy – bez auta
13. 9. 2005 - [Econnect]
Evropský týden mobility (16.-22. září) spolu s Evropským dnem bez aut (22.září) každoročně vyhlašuje Evropská komise a jejím cílem je podpořit ty formy městské dopravy, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Vloni se k němu přihlásilo přes 1500 měst po celé Evropě. V Česku koordinuje Týden mobility Ministerstvo životního prostředí.
Do dnešního dne se k Evropskému dni bez aut a Evropskému týdnu mobility přihlásilo v Česku 31 měst, tedy o šest více než v roce 2004. Města svým podpisem pod Chartu musí splnit základní podmínky. Kromě uzávěry některé centrální části města na den bez aut musí přijmout také alespoň jedno trvalé opatření k podpoře udržitelné dopravy či ke zklidnění dopravy ve městě.
„Právě cesta do práce a do školy je nejčastější příležitost, kdy se rozhodujeme, jaký ze způsobů dopravy zvolíme,“ říká ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Obyvatelům měst tedy akce připomene, že volbou dopravního prostředku každý z nás sám určuje, zda přispěje k čistšímu vzduchu, menšímu hluku a volnějším ulicím anebo naopak ke znečištění ovzduší a dopravním zácpám.
Výzva Dětí Země a Auto*Matu „Nechte auto doma“ vyzývá: Přidejte se i Vy. Cestujte na kole, pěšky, tramvají či metrem. Alespoň jednou za rok vyzkoušejte, jaké to je, když ve městě není tolik automobilů a cestování městem je příjemnější. Připojit se můžete svým podpisem na internetové stránce automat.ecn.cz/vyzva či detizeme.cz/denbezaut
Děti Země na čtvrtek 22. září 2005 vyhlásily také třináctý ročník českého Dne bez aut. K akci se může přihlásit jakákoliv organizace či město, když tento den či během předcházejícího týdne uspořádá nějakou aktivitu na podporu veřejné dopravy, cyklistiky a chůze. Mohou ji podpořit také jednotliví občané, pokud tento den ke své přepravě nepoužijí automobil. „Loni se Den bez aut uskutečnil v téměř stovce měst a obcí, přičemž ve čtrnácti z nich byla jízda v MHD zdarma,“ upozorňuje Miroslav Patrik z Dětí Země, který český Den bez aut každoročně vyhlašuje.
Akce po celé republice
Podrobný přehled akcí a připojených měst najdete na stránkách MŽP www.env.cz/edba, Dětí Země detizeme.cz/denbezaut, pražského projektu Auto*Mat - automat.ecn.cz či na webu http://indigo.cz/mobilita/program.html
Například akce v Praze začínají pátečním Dnem pražské železnice, v sobotu proběhne den MHD. Oslavy Dne bez aut v Praze proběhnou dokonce dvakrát. Kejklíři, divadlo, hudba, soutěže pro děti a další zábavu nabídne Pražanům v neděli 18. 9. 2005 Smetanovo nábřeží, které bude po celý den uzavřeno pro automobily. Zpestřením oslavy bude cyklistická projížďka po největší pražské cyklotrase podél Vltavy až k Modřanskému biografu, kde v 17:00 bude k vidění dokumentární film “Zdroj*“ – divácky nejúspěšnější snímek letošního festivalu “Jeden svět“. Ve čtvrtek 22.9. 2005 – na Mezinárodní den bez aut – pak projede Prahou slavnostní Cyklojízda na jejímž konci v klubu Roxy vystoupí Traband a Pohřební kapela. Nedelní akci pořádá Magistrát společně s projektem Auto*Mat, čtvrteční akce je v režii Auto*Matu.
Proč slavit dny bez aut
Nad veřejnou dopravou silniční i železniční, cyklistikou či chůzí ve městech stále vítězí individuální automobilová doprava. Doprava je v dnešní Evropě jedním z nejzávažnějších problémů životního prostředí. Kromě znečištění ovzduší zejména oxidy dusíku, pevnými částicemi i polyaromatickými uhlovodíky, významně přispívá ke změnám klimatu. Způsobuje také velké zábory prostoru – jak provozem a komunikacemi, tak při parkování vozidel. Způsobuje i obrovské dodatečné náklady kvůli velkému počtu dopravních nehod. Například jen v prvním pololetí letošního roku došlo podle statistik BESIP při dopravních nehodách k bezmála 2000 těžkých zranění a téměř 500 lidí stály nehody život. Objemy individuální automobilové dopravy přitom bohužel stále rostou. Pouhých 18 % lidí je totiž ochotno omezit své jízdy autem například z ekologických důvodů. Vyplývá to z květnového průzkumu CVVM, zveřejněného 15. 8. 2005.