Stovky lidí žádají krajský úřad, aby nedovolil ČEZu v Prunéřově porušit zákon
11. 5. 2011 - PRAHA [Econnect]
O tom, zda ČEZ postaví v Prunéřově nové bloky uhelné elektrárny a navíc při tom poruší zákon, se právě rozhoduje v Ústí nad Labem. Krajský úřad Ústeckého kraje by měl během několika málo týdnů rozhodnout, zda pro elektrárnu vydá tzv. integrované povolení. Na včerejším ústním jednání v rámci řízení proto místní lidé i organizace spolu s Greenpeace a Ekologickým právním servisem vznesli závažné připomínky k záměru ČEZu, a vyzvali krajský úřad, aby povolení nevydal. Na jednání se probíraly námitky nejen od zúčastněných organizací, ale také od 235 občanů z celé České republiky, kteří vyjádřili se záměrem nesouhlas na základě jeho technických nedostatků a ekologických dopadů.
Jan Rovenský, který reprezentoval Greenpeace ČR, po jednání prohlásil: „Elektřinu z Prunéřova nepotřebujeme – posledních 10 let vyváží Česká republika každoročně více než dvojnásobek jeho roční produkce. Pro zdraví obyvatel severních Čech i energetickou bezpečnost České republiky by bylo nejlepší Prunéřov a nedaleké Počerady úplně uzavřít. Takto ušetřené uhlí by stačilo s rezervou pokrýt provoz všech českých tepláren, které se potýkají s nedostatkem paliva. Teplárny přitom využívají energii obsaženou v palivu až s dvojnásobně vyšší účinností, než tzv. kondenzační elektrárny ČEZu. Uděláme všechno pro to, aby ČEZ povolení k výstavbě nových bloků v Prunéřově na dalších 25 let nezískal. Probíhající rozhodování krajského úřadu je z tohoto hlediska klíčové.“
Jiří Nezhyba, právník Ekologického právního servisu k tomu uvedl: “O Prunéřovu stále ještě není rozhodnuto, stále je o čem jednat a argumenty jsou na naší straně. Nyní mají případ na stole úředníci krajského úřadu, kteří mají o dalším osudu elektrárny rozhodnout. ČEZ však v Prunéřově nechce použít nejlepší dostupnou technologii, jak požaduje legislativa ČR i EU, a proto by jeho žádost o integrované povolení měla být zamítnuta. Navíc ČEZ v dokumentaci technologii plánované elektrárny dostatečně nepopsal, takže není možné předem ověřit, zda by elektrárna byla schopna splnit přísné emisní limity.”
Petr Neubauer z místního sdružení Chomutov – pod pokličkou ČEZ doplnil: “Již nyní žijeme v jednom z nejzatíženějších regionů. Pokud by se ČEZu podařilo prosadit nové bloky Prunéřova na další čtvrtstoletí, bude to osud i dalších generací Severočechů. V průběhu celého povolovacího procesu se bohužel ukazuje, že úřady straní spíš ČEZu a dopad na naše zdraví nebyl zodpovědně posouzen. Pokud má krajský úřad skutečně jednat v zájmu místních lidí, nemůže rozhodnout jinak, než že integrované povolení nevydá.“
-red-