Klimatická katastrofa na divadelním jevišti
12. 1. 2011 - PRAHA [Econnect/Ekumenická akademie]
Tři divadelní soubory, jedno téma. Čeští, němečtí a polští umělci se rozhodli pojmout alarmující téma globálních klimatických změn novým způsobem. Téma se tak dostane z dosud poněkud uzavřeného světa vědeckých, politických a mediálních diskusí mnohem blíž k lidem – přímo na jeviště divadel.
Každý ze tří souborů připravuje na zmíněné téma svoji vlastní divadelní hru. V říjnu 2011 se pak uskuteční v Berlíně, Brně a polském Lublinu mezinárodní divadelní festivaly, kde budou tyto tři nové hry uvedeny. Bude tak možné porovnat umělecké i obsahové zpracování tématu. Představení se pak budou reprízovat i na domácích scénách.
Český tvůrčí tým tvoří dramatik Roman Sikora, režisér Jakub Maceček, soubor brněnského Divadla Polárka vedený Bronislavou Krchňákovou, dále scénograf a výtvarník Miloslav Fekar, kostýmní výtvarnice Eva Jiřikovská a hudebník Mario Buzzi.
„V českých poměrech není politické divadlo vůbec samozřejmostí. Což je docela příznačné a svědčí to o úrovní myšlení českých divadelníků vytěsňujících politická témata nejen z jeviště, ale v podstatě i ze svého myšlení. Pokusíme se najít principy, jak divadlo o podobném tématu udělat, aby bylo stále ještě zábavné a nestalo se pouhou propagandou. Aby bylo vrstevnaté. Takže bude kousavé, komické, pochmurné a velmi, velmi roztančené a rozezpívané, jak má každý správný muzikál o konci světa být,“ říká k projektu dramatik Roman Sikora.
Německým divadelním souborem, účastnícím se projektu, je Berliner Compagnie. Tento soubor chce sloužit, jak sám o sobě říká, „udržení míru, porozumění mezi národy a sociální spravedlnosti především s ohledem na Třetí svět. (…) Divadlo, které chce ovlivňovat svět, musí otřásat a rozesmávat, musí rušit a vést k přemýšlení i vyvolávat hněv – pokud se nemá stát jen nepodstatnou zábavou. Musí ovšem v každém případě působit radost, protože jinak končí depresí a ne novou praxí.“ Berliner Compagnie je držitelem Cášské mezinárodní mírové smlouvy za rok 2009.
Polským účastníkem projektu je Centrum Kultury w Lublinie (Lublin). Toto městské kulturní centrum podporuje a organizuje každoročně desítky velmi originálních uměleckých projektů a také vzdělávacích programů. V Polsku i v Evropě má pověst velmi svobodného – otevřeného centra. Realizuje taktéž řadu pravidelných mezinárodních projektů.
A co vlastně mají umělci ze střední Evropy přímo společného s děním v Africe? Česká republika, Německo a Polsko patří v emisích oxidu uhličitého (přepočteno na jednoho obyvatele) mezi největší světové znečišťovatele ovzduší. Tím mají tyto země podstatný faktický a politický díl odpovědnosti za důsledky globálních klimatických změn, kterými nejvíce trpí právě chudí lidé v rozvojových zemích. Vědci z Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) uvádějí: "Nové výzkumy potvrzují, že z důvodu mnohočetných stresů a nízké schopnosti adaptace je Afrika jeden nejzranitelnějších kontinentů vůči variabilitě a změně klimatu." To je příčinou nejen nebývalého sucha a horka, ale i dalších negativních jevů jako jsou například častější povodně a bouře. To způsobuje nárůst počtu hladovějících lidí a pandemické šíření nemocí.
Hlavním cílem projektu je proto zvýšit ve střední Evropě povědomí veřejnosti o konkrétních důsledcích negativních dopadů globální klimatické změny na chudé lidi v Africe. Má informovat veřejnost o příčinách velkých ekologických škod vyplývajících z nezodpovědné politiky mnoha států, institucí a firem, a ukázat, jaká vedou východiska z této situace.