Amnesty: Kolumbie toleruje masakry, únosy a "zmizení"
1. 10. 2002 - LONDÝN [Econnect]
Rozložení polovojenských struktur a rozbití jejich napojení s kolumbijskou armádou, stejně jako ukončení beztrestnosti zodpovědných osob, je podle AI jedinou možností, jak vyřešit bídnou situaci lidských práv v Kolumbii. Polovojenské skupiny, které operují s tichou nebo přímo vyslovenou podporou - či dokonce spoluúčastí - ozbrojených složek, jsou zodpovědné za systematické a masové porušování lidských práv včetně masakrů, vražd, "zmizení" a mučení. Naprostá většina zodpovědných osob je nedotknutelná a těší se plné beztrestnosti.
Kolumbijská vláda se hájí tím, že bojuje na dvou frontách: proti guerille a proti polovojenským skupinám. Obránci lidských práv však takové tvrzení neberou vážně - vláda není schopná se postavit tajným dohodám polovojenských skupin a kolumbijské armády. Amnesty zároveň upozorňuje na - v této souvislosti poněkud zneklidňující - zvyšování vojenské pomoci ze strany Spojených států. Takové jednání krizi lidských práv v Kolumbii nezmírňuje, ale naopak prohlubuje.
V současné době v Kolumbii probíhá 26 soudních procesů proti Carlosi Castañovi, lídrovi zastřešující polovojenské skupiny Spojené sebeobranné kolumbijské skupiny (Autodefensas Unidas de Colombia - AUC), a zároveň největší polovojenské jednotky, Sebeobranné skupiny rolníků Córdoby a Urabá (Autodefensas Campesinas de Córdoba and Urabá - ACCU). Castaño má být zodpovědný za zločiny vraždy, pokusu o vraždu, masakrů a únosů. Dokonce navzdory tomu, že pro média nebyl problém jej mnohokrát vystopovat a získat interview, ze strany vlády nedošlo k žádnému vážnému pokusu k zatčení jeho ani dalších polovojenských vůdců.