Sdružení Romea připomnělo památku Mileny Hübschmannové
19. 12. 2006 - PRAHA [Econnect]
Porotu soutěže tvořili lidé mimo sdružení Romea, aby bylo rozhodování spravedlivé, a zasedli v ní Emil Ščuka, Helena Sadílková (žačka Hübschmannové) a Libuše Olahová (umělkyně tvořící z keramiky). Porota hodnotila pouze romský text a nikoli jeho český nebo slovenský překlad. Osloveni byli také romští umělci, aby vytvořili reprezentativní ceny, ze kterých byl nakonec vybrán Michal Gadžor. Jeho sošky vypadají jako protáhlá ženská figura z tmavého dřeva držící nad hlavou oko v podobě kola s loukotěmi, které je jedním ze symbolů Romů.
Sošku za celoživotní přínos získal romský básník ze Slovenska Dezider Banga. Dalším oceněným se stal známý básník Vlado Oláh. Kromě vlastní tvorby se věnuje i překladům do romštiny. Třetí držitelkou je Tera Fabiánová. Její verše mohou lidé znát z metra, kde se objevovaly na plakátech s poezií pro cestující.
V kategorii poezie porota vybrala studentku romistiky Renatu Berkyovou, studenta romské střední školy Petra Heráka a neromku Ivu Vyskočilovou. V próze nejvíc zaujala práce patnáctiletého hluchoněmého Michala Mižidara, Jany Hejerlíkové a studenta romského gymnázia ze Slovenska Jána Davida. Zvláštní ocenění získali gymnazistka Miroslava Turtáková, Ladislav Gábor a písničkář Miroslav Dunka.
Během večera byla také pokřtěna kniha s názvem Milena Hübschmannová ve vzpomínkách. Čtenáři v ní najdou příběhy od příbuzných a přátel z celého světa. Kniha byla vytvořena kolektivem autorů a editována sdružením Romea.
Další ze série akcí je výstava o jejím životě a díle v galerii u Zlatého kohouta v Praze, zahájená 8.12., která bude k vidění až do 14. ledna příštího roku. Druhá výstava s podtitulem „Můžeme se domluvit“ odstartovala v Židovském kulturním a vzdělávacím centru v Praze a k vidění bude do konce ledna. Poslední akce proběhla 18.12. v tomtéž centru a byla to přednáška Romský a židovský holocaust očima třetí generace.