SciDev.Net: Žíznivé eukalypty v Keni musí pryč
2. 10. 2009 - PRAHA [EcoMonitor]
Blahovičník byl u zemědělců oblíbený především pro svůj rychlý růst. Na druhou stranu ale svými vysokými nároky na vodu ohrožuje zdroje pitné vody i biologickou rozmanitost. Nyní jsou proto stromy rostoucí do 30 metrů od řek, potoků, studen a další vodních zdrojů nekompromisně káceny.
"Souhlasíme s tím, že pěstování eukalyptů v blízkosti vodních zdrojů přispělo k vysychání vodních zdrojů, a proto je odstraňujeme," říká Joseck Gatitu, farmář z oblasti Kamune v centrální Keni, který pokácel 15 stromů v blízkosti potoka, který již téměř vyschl.
James Gitonga z keňské lesní služby, vysvětluje, že ačkoli byly blahovičníky pro zemědělce zdrojem příjmů, nedávné rychlé vysazování druhů Eucalyptus grandis a Eucalyptus camaldulensis, dvou rychle rostoucích dřevin, které byly do Keni přineseny z Jižní Afriky teprve před sedmi lety, je hrozbou pro životní prostředí.
"Stromy byly vysazovány ve velkém počtu, a to i v blízkosti řek nebo bažin. Jejich obrovská spotřeba vody značně přispěla k vyčerpání vody, zejména během současného sucha," říká Gitonga.
James Gathage, poradce pro lesnictví, říká, že Keňa také potřebuje politiku, na jejímž základě mohou zemědělci pěstovat stromy, aniž by tím ohrožovali zásoby vody.
Podle článku "Thirsty eucalyptus trees get the chop in Kenya" autora Maina Waruruvydaného na serveru SciDev.Net dne 30. 9. 2009.
Zdeňka Vítková