Na Carrefour Eden doplatí občané
15. 3. 2005 - PRAHA
Poté co TESCO v Británii získalo několik desítek procent trhu, pocítili to Britové na svých peněženkách. Obdobný vývoj čeká i Prahu, pokud se její samospráva a stavební úřady včas nevzpamatují a budou i nadále povolovat monopolizaci místních trhů výstavbou megamarketů s obrovskou prodejní plochou.
Vršovický hypermarket má i další kaňku. Vršovice, čtvrť s nejmenším podílem zeleně v Praze, díky naprosto bezohlednému postupu investora přišly o park. Investor přitom najal pro dílčí povolení bratra úřednice, která vydala územní rozhodnutí. Dva starostové Prahy deset cestovali do Francie na sponzorovaný výlet.
Investor dokonce celou věc dvakrát prohrál u soudu – soud nejdříve souhlasil se stěžovateli, že v případě posouzení vlivů na životní prostředí byl porušen zákon a že územní rozhodnutí bylo vydáno neoprávněně. Nařídil i zabývat se podjatostí úřednice pražského magistrátu Kejvalové.
Odvolací orgán – Ministerstvo pro místní rozvoj, v bezprecedentním postupu výrok soudu ignorovalo a vydalo územní rozhodnutí znovu ve prospěch investora a zrušil jej až ministr Němec v mimoodvolacím řízení. Ani on však nenašel dost odvahy zrušit stavební povolení vydané na základě neplatného územního rozhodnutí.
Podruhé investor prohrál u soudu, když žaloval tehdejšího mluvčího koalice SOS Praha a autora tohoto příspěvku za údajné poškození dobrého jména. Soud rozhodl v neprospěch investora během půlhodinového stání tak jednoznačně, že ten ani nevyužil svého práva se odvolat.
Hypermarket v Edenu je mementem české politiky na úrovni místní, krajské i národní – mementem střetu zájmů, neúcty k právu a neochoty samosprávy i státní správy chránit veřejný zájem.
(Autor je předsedou občanského sdružení Oživení)
Petr Štěpánek