Ostravské Romky budou v Bruselu vyprávět o životě chudých
2. 5. 2007 - PRAHA [Radio Praha / Econnect]
Čtyřčlennou delegaci sestavilo losem ostravské sdružení Vzájemné soužití, které je členem Evropské sítě proti chudobě (EAPN). Například o problematice lichvářství bude hovořit šestatřicetiletá Soňa Holubová, která pracuje ve sdružení jako policejní asistentka.
"V roce 2000 jsem sama byla obětí lichvy, proti které jsem se rozhodla bojovat poté, co lichváři zbili mojí sestru. Tehdy jsem si řekla: 'A dost'. Teď jsem ráda, že můžu pomáhat chudým obětem lichvy. Třikrát týdně navštěvuji za doprovodu policisty romské rodiny a podle potřeby řeším jejich problémy," řekla Holubová.
Třiadvacetiletá Barbora Violová chce upozornit na umisťování dětí do ústavní péče ze sociálních důvodů. Oba její synové jsou v ústavech, tři roky se je snaží nezaměstnaná žena získat zpět do své péče. Projevy žen budou na mezinárodním setkání zaznamenány a jako doporučení předány vedení Evropské komise.
Setkání osob žijících v chudobě se v Bruselu koná pošesté. Loni se akce zúčastnilo přes 200 zástupců 23 evropských zemí. V Česku žilo v roce 2005 podle statistik téměř šest procent lidí pod hranicí chudoby, kterou určuje polovina průměrného měsíčního příjmu.
Občanské sdružení Vzájemné soužití je registrovaná nevládní nezisková apolitická organizace, působící v Ostravě od záplav v roce 1997, která se snaží vytvářet přátelské platformy mezi romskou a neromskou komunitou. Metodou komunitní práce se snaží zlepšit sociální a životní podmínky chudých a potřebných rodin. Činnosti se soustřeďují do oblasti humanitární, vzdělávací, sociálního a právního poradenství, problematiky bydlení, zaměstnanosti, řešení konfliktů a lidských práv.
Evropská síť proti chudobě (EAPN), která byla založena v roce 1990, je nezávislou sítí národních, regionálních a místních sítí nevládních organizací, bojujících proti chudobě, a dále řadových skupin ve všech členských státech EU a evropských organizací, vyvíjejících činnost hlavně v oblasti chudoby a sociální diskriminace. EAPN vítá všechny nové členy, jejichž výlučným a hlavním cílem je poskytnout lidem čelícím chudobě a sociální diskriminaci oprávnění přístupu k jejich právům, umožnit jim překonání jejich izolace a postavení se proti jejich sociální diskriminaci.