Vláda projedná návrh ČEZu na omezení občanských práv
10. 8. 2010 - PRAHA [Econnect]
Podstatou senátní novely je rozšíření působnosti zákona č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, i na výstavbu energetické a vodní infrastruktury. O stavbách velkých elektráren či přehrad by se podle senátorů mělo rozhodovat ve sloučeném územním a stavebním řízení. Tato výjimka platí již dnes u dopravních staveb. Novela podle firmy ČEZ navíc do sloučeného územního a stavebního řízení zahrnuje také posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Tím ovšem zcela popírá jeho smysl.
Posouzení dopadů na životní prostředí je podkladem pro rozhodování stavebních úřadů. Umožňuje včas zapojit experty i místní občany do hledání takové varianty projektu, která bude mít nejmenší dopady na své okolí. Podle návrhu ČEZu by ale výsledné stanovisko z procesu EIA – včetně podmínek stanovených pro ochranu životního prostředí občanů - příslušný úřad obdržel později, než investorovu finální podrobnou dokumentaci pro sloučené územní a stavební řízení.
„To bude v praxi znamenat, že výsledky práce expertů i připomínky místních občanů budou ignorovány, aby nákladná dokumentace nemusela být dodatečně měněna,“ komentuje návrh Martin Fadrný z Ekologického právního servisu. „Podle našeho názoru by přijetí novely znamenalo porušení práva EU,“ dodává právník.
Petra Humlíčková ze Zeleného kruhu k tomu uvádí: „Utajování a vylučování veřejnosti z rozhodování je živnou půdou pro korupci. Je tím nebezpečnější, že s ním otevřeně přichází jedna z nejmocnějších českých firem.“