Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Mořští ptáci zamořují pobřežní jezera těžkými kovy, píše ScienceDaily

28. 6. 2010 - PRAHA [EcoMonitor]

Těžké kovy jako rtuť a olovo, které se dostávají do trávicího traktu mořských ptáků spolu s potravou, končí v sedimentech polárních jezer. Zjistil to tým biologů, vedený vědci z univerzity Queen´s, píše ScienceDaily.

„Ptáci mají rozdílné potravní nároky a různé chutě – proto do sebe dostávají rozdílně namíchaný koktejl kovových znečišťujících látek z oceánů. Tyto jednou sesbírané jedy se pak dostávají zpět do suchozemského ekosystému, což následně ovlivňuje další živé organismy,“ říká vedoucí výzkumu Neil Michelutti z univerzity Queen´s. Závěry výzkumu byly publikovány v žurnálu Proceedings of the Natioanl Academy of Sciences USA.

Tým sesbíral vzorky sedimentů z břehů dvou menších jezer na malém ostrově v kanadské Arktidě, kde jsou hnízdiště dvou druhů mořských ptáků: rybáků dlouhoocasých (Sterna paradisaea), jejichž hlavní potravou jsou rybky, a kajkami mořskými (Somateria mollissima), které se živí převážně měkkýši. Výzkumníci zkoumali v sedimentech přítomnost kovů a další ukazatele aktivity ptáků.

Našli průkazné odlišnosti u vzorků s přímou souvislostí s dietou výše zmíněných druhů ptáků. Jednoznačně vyšší podíl koncentrace kovů rtuti a kadmia se vyskytovaly v oblastech obývaných rybáky, sedimenty na pobřeží osídleném kajkami obsahovaly více olova, manganu a hliníku. Složení kovů v sedimentech pak odpovídalo výskytu kovů v tkáních ptáků.

John Smol, profesor biologie a nositel ocenění NSERC z roku 2004, říká, že tato zjištění jsou platná i pro ostatní místa s výskytem mořských ptáků. „Arktická oblast je naprosto excelentní ´přírodní laboratoř´ pro podobné výzkumy, protože zde není žádný těžký průmysl.“

„Obáváme se, že oblasti se zvýšeným výskytem těžkých kovů se vyskytují přesně tam, kde je biologická aktivita ptáků největší,“ dodal Smol. „Ze zvyšování koncentrace v jezerech nelze samozřejmě vinit ptáky,“ říká Jules Blais, profesor biologie z univerzity v Ottawě „Ptáci se chovají podle své přirozenosti. Jen se v čím dál více průmyslové době stali nechtěnými šiřiteli znečisťujících látek.“

Podle článku Coastal Birds Carry Toxic Ocean Metals Inland z 30. března 2010 vydaného na ScienceDaily.


Radomír Dohnal

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz