Recept na další násilnosti v Gaze a Izraeli? Nepotrestat válečné zločiny
2. 7. 2009 - PRAHA [Econnect/AI]
„Vyšetřování OSN by mohlo zodpovědět některé podstatné otázky. Litujeme, že Češi v době předsednictví nevyužili své role a nezajistili pro fungování komise podporu Evropské unie,“ prohlásila Dáša van der Horst, ředitelka české pobočky AI. Hamas a další palestinské skupiny v průběhu konfliktu vypálily stovky raket, které dopadly na jih Izraele, kde zavinily smrt tří civilistů, mnoho dalších zranily a tisíce vyhnaly z domovů. „Tyto nezákonné a nepřijatelné útoky představují válečné zločiny,“ uvedla Dáša van der Horst.
Moderní zbraně - obrovské škody
Izrael v konfliktu nasadil rozsáhlý zbraňový arzenál, nedal ale obyvatelům Gazy šanci uniknout jeho dopadům – hranice zůstaly uzavřeny, míst k úkrytu byl nedostatek. Armáda navíc v průběhu operace nezměnila taktiku, ačkoli musela vědět, jaké škody její akce způsobují.
Velká část z asi 1400 palestinských obětí zemřela po zásahu vyspělými zbraněmi vybavenými vynikající optikou, která umožňuje dobře zamířit na cíl. Řada obětí, jejichž případy Amnesty International v Gaze zkoumala, navíc nezahynula při přestřelkách militantů a izraelské armády. Mnozí lidé byli zabiti ve spánku ve svých domovech. Útoky zcela zničily 3000 domů a zanechaly celé čtvrti v troskách, zasadily ránu již tak zoufalé ekonomické situaci v Gaze.
„Zabití tak vysokého počtu dětí a dalších civilistů není možné jednoduše ospravedlnit jako ‚vedlejší škody‘,“ upozornila Dáša van der Horst.
Stovky raket vypálených na Izrael
Palestinský Hamas během konfliktu schvaloval ostřelování Izraele, které prováděli jeho ozbrojenci i další palestinské skupiny. Smrtící síla palestinských raket se nemůže rovnat účinku vyspělých zbraní izraelské armády, útoky však vyvolaly velké zděšení mezi obyvateli Izraele a vyžádaly si několik lidských životů.
Kromě Kásámů domácí výroby odpalovali palestinští militanti také rakety typu Grad, které jsou do Gazy pašovány z Egypta. Tyto rakety dopadají hlouběji na území Izraele a představují tak hrozbu pro větší počet Izraelců.
Změna strategie v nedohlednu
„Pět měsíců po konfliktu se zdá, že ani jedna ze stran nehodlá změnit svou strategii a začít respektovat mezinárodní právo,“ uvedla Dáša van der Horst, která zároveň představila doporučení adresované oběma stranám.
„Izrael musí přehodnotit svou vojenskou taktiku a umožnit vyšetřování průběhu vojenské operace ‚Lité olovo‘. Hamas musí ukončit raketové útoky na Izrael a zabránit všem palestinským skupinám v jejich provádění.“ Dokud nebudou před spravedlnost postaveni lidé, kteří nesou zodpovědnost za válečné zločiny, hrozí pokračování násilností.
Amnesty International svou zprávu sestavila na základě výzkumné mise v oblasti, které se zúčastnil i zbraňový expert. Účastníkům mise se nepodařilo dosáhnout setkání s představiteli izraelské armády.