Ekologické organizace: Chalupův úřad posvětil nezákonné rozhodnutí kraje
28. 12. 2011 - [Greenpeace ČR/Kořeny/Arnika]
„Zatímco v médiích na sebe krajský úřad a ministerstvo životního prostředí svalují vinu, ve skutečnosti obě instituce spolupracují na tom, aby nebezpečné kaly z Ostravska mohly v poklidu prolétnout komínem čížkovické cementárny, a pokračují tak ve šlendriánu, který likvidaci kalů provází od samého počátku. Kraj i ministerstvo mohly dát zapravdu našemu odvolání proti nezákonnému rozhodnutí, které celý problém způsobilo. Ale toto odvolání alibisticky smetl ze stolu nejprve kraj a nyní i chomutovský odbor výkonu státní správy ministerstva životního prostředí,“ uvedl Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR.
„Považujeme rozhodnutí ministerstva životního prostředí za velmi nebezpečný precedens do budoucna. Obáváme se toho, že by firma Geosan mohla na Mostecko navážet i další nebezpečné kaly z Ostravska nebo dokonce nebezpečné odpady ze zahraničí. Desetitisíce tun nebezpečných kalů byly totiž údajně „nově objeveny“ v ropných lagunách chemičky Ostrama. Podobné množství bylo vyvezeno do Polska, které nyní požaduje jejich navrácení do Česka, a my se obáváme, aby se náš region nestal obětním beránkem,“ uvedl Ing. Miroslav Otcovský ze sdružení Kořeny.
„Od ministerstva životního prostředí jsme očekávali, že bude bdít nad tím, aby se při rozhodování o ostravských kalech dodržely podmínky mezinárodní Stockholmské úmluvy o perzistentních organických látkách a nařízení Evropského parlamentu a Rady, které ji promítá do evropského práva. Kaly z lagun Ostramo podle opakovaných měření obsahují polychlorované bifenyly a dá se předpokládat, že i dioxiny. Koncentrace těchto látek v kalech je značně proměnlivá a nelze se proto řídit jen měřením materiálu například z jedné z lagun. To podle nás ministerstvo ignorovalo,“ řekl RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.
„Nyní prosazovaný postup porušuje základní principy evropské politiky v oblasti životního prostředí obecně a odpadové politiky zvláště. Z nebezpečných odpadů se vytváří údajný „výrobek“ jejich naředěním, je porušován princip předběžné opatrnosti a dálkovým transportem odpadů pak také princip blízkosti. Ministerstvo životního prostředí by mělo zasáhnout, celý proces zastavit a zajistit, aby se starý problém Ostravska neřešil na úkor životního prostředí severních Čech. Ministerstvo by mělo řádně posoudit dostupné technologie, které jsou modernější a šetrnější pro lidské zdraví a životní prostředí, než je pálení odpadů v cementárně,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik.