Praha zvažuje omezení vjezdu čoudícím autům
6. 3. 2012 - PRAHA [Econnect]
„Považovali bychom zřízení nízkoemisní zóny za krok dobrým směrem, a proto vítáme, že Praha zadá zpracování studie proveditelnosti takových zón. Ze zahraničních zkušeností je známo, že by hodně záleželo na tom, jak by území zóny bylo velké a jaká by v něm byla nastavena pravidla,“ uvedla Jarmila Johnová z Pražských matek a dodala: „Zatížení města individuální automobilovou dopravou i míra znečištění ovzduší z dopravy v Praze však vyžadují, aby zřízení nízkoemisní zóny bylo provázeno i řadou dalších opatření zlepšujících podmínky pro MHD, chodce a cyklisty, která by z Prahy učinila příjemnější, zdravější a bezpečnější místo pro život.“
„Nízkoemisní zóny se už osvědčily v Německu, Dánsku, Švédsku nebo Holandsku a jejich zavedení zvažuje například Francie nebo Rakousko. Zóny mohou snížit znečištění ovzduší oxidy dusíku, ale zejména jemným prachem, který v současnosti představuje z hlediska životního prostředí největší zdravotní riziko jak v Evropě, tak v Česku. Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti. Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délku dožití. Znečištění ovzduší prachem v České republice každoročně způsobuje předčasné úmrtí několika tisíc lidí,“ varoval MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.
Vyhlásit nízkoemisní zóny umožňuje městům v České republice novela zákona o ochraně ovzduší, která nabyla platnosti 19. října 2011.
Pražské matky jsou občanské sdružení, které vzniklo v roce 1991 a dlouhodobě se věnuje zklidňování dopravy v okolí škol, podpoře zejména chůze a cyklistiky dětí na jejich pravidelných cestách do školy (program Bezpečné cesty do školy) a problematice ochrany ovzduší v souvislosti s dopravou.
Centrum pro životní prostředí a zdraví vzniklo koncem roku 2009 jako občanské sdružení, jehož aktivity se zaměřují zejména na oblast nebezpečných chemických látek a znečištění ovzduší z hlediska jejich vlivu na životní prostředí a lidské zdraví.