Občanská sdružení podala trestní oznámení na úředníky Ministerstva financí
13. 3. 2012 - BRNO [Econnect]
Ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska porušuje zákon o loteriích, vyhlášky obcí a Ústavu České republiky. Konstatoval to jak Veřejný ochránce práv, tak Ústavní soud. Všechny kroky, které v minulých letech Ministerstvo financí činilo, šly vždy důsledně na ruku provozovatelům hazardu.
1. Zejména se jedná o porušování § 17 odst. 4, výše maximální sázky a nejvyšší výhry z jedné hry – ministerstvo povolilo až 10 000x (slovy desettisíckrát) vyšší vsazenou částku na jednu hru, než umožňuje zákon. Namísto 5 Kč u výherního hracího přístroje povolilo 50 000 Kč u elektromechanické rulety, u videoterminálu pak 1000 Kč na jednu hru.
2. Dohromady povolilo Ministerstvo financí asi 70 000 tisíc hazardních přístrojů. U každého povolení porušilo ustanovení o maximálních limitech, ustanovení o délce povolení a takřka vždy povolilo hazardní přístroj v rozporu s vyhláškou obce či se sousedstvím školy, nemocnice, kostelu, úřadu, viz projekt www.mapyhazardu.cz. Celkově porušilo Ministerstvo financí zákona zhruba 200 000x.
3. Ministerští úředníci nerespektují rozhodnutí Ústavního soudu. Ten přikázal ve všech případech, kdy se jejich hazardní přístroje ocitnou v rozporu s vyhláškou obcí, zahájit takzvaná přezkumná řízení a povolení v zásadě vždy zrušit. Ministerstvo ale v několika konkrétních případech prokazatelně řízení nezahájilo a obce či občany odbylo ve smyslu, že na to nemá čas, že mu to neumožňuje zákon, případně nezareagovalo vůbec. Jedná se o tyto obce: České Velenice, Brno, České Budějovice, Ondřejov, Náchod.
Sledujeme chování Ministerstva financí dlouhodobě a jsme přesvědčeni, že nezákonné jednání úředníků není jen pouhá nedbalost či nevědomost, ale promyšlený záměr. Cílem konkrétních úředníků z ministerstva je povolit maximum hazardních přístrojů, které nemají reálně nastaveny žádné limity, kolik na nich lze prohrát, a tento stav bez ohledu na cokoliv co nejdéle udržet.
Konkrétními osobami, u nichž je možná trestní odpovědnost, jsou podle našeho názoru mimo jiné:
Karel Korynta, ředitel odboru Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi
Marika Karpf, úřednice ministerstva financí
Jan Řehola, pověřený řízením odboru 34 Ministerstva
Sazba trestného činu zneužití pravomocí úřední osoby: až 12 let nepodmíněně.
Na dlouhodobém systematickém porušování zákona a ochraně provozovatelů hazardu úředníky MF nic nemění ani na rychlo vyvolané řízení s jednou či dvěma společnostmi ohledně vyvádění peněz "na dobro", motivované velmi pravděpodobně sílícím tlakem na činnost Ministerstva.