Ministři na Nákladovém nádraží a kulatý stůl bez zástupců občanských sdružení
26. 3. 2012 - PRAHA [Econnect/Tady není developerovo]
„V lednu letošního roku, krátce po svém jmenování, přijala ministryně kultury zástupce občanského sdružení Tady není developerovo ve své pracovně a slíbila kulatý stůl k Nákladovému nádraží s účastí všech zainteresovaných stran. Na jednání, které pořádá starostka Prahy 3, jsme ale nakonec pozváni nebyli. To jen potvrzuje naši zkušenost, že městská část vylučuje občanské iniciativy a veřejnost z důležitých jednání o kauzách, které se nás bezprostředně týkají a ve kterých se chceme angažovat,“ řekla Helena Benýšková, obyvatelka Prahy 3 a místopředsedkyně sdružení.
„Kauzou Nákladové nádraží se aktivně zabýváme již přes rok a uspořádali jsme k ní řadu informačních i diskusních akcí. Např. začátkem března tohoto roku jsme zorganizovali výstavu a mezinárodní konferenci o konverzích bývalých dopravních a industriálních objektů s hlavním důrazem na Nákladové nádraží Žižkov. Na tyto akce zveme vždy všechny zúčastněné strany, včetně developera a městské části. Proto nás nyní překvapuje, že z takto zásadního jednání jsme byli vyjmuti. Pozván nebyl ani ředitel Národního filmového archivu a možný investor, Michal Bregant, který o využití části budovy projevil vážný zájem,“ řekl předseda sdružení Dan Merta.
O budovu nádraží se vede spor již několik let. Vedení Prahy 3 se poslední roky snaží prosadit řešení, kdy se má cenná funkcionalistická stavba zbořit a na jejím místě má vyrůst velkokapacitní silnice, tzv. jarovská spojka. Proti tomu se však staví památkáři, okolní obyvatelé i některá občanská sdružení v čele s Tady není developerovo. Dokud nepadne definitivní rozhodnutí o památkové ochraně, které vydá na doporučení tzv. rozkladové komise ministryně kultury, musí být s budovou nakládáno jako s památkou. Nemůže tedy dojít ani k navrhované změně územního plánu v této oblasti, která by umožnila investorovi začít stavět. Pro rozhodnutí ministryně není dána žádná zákonná lhůta.