Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Jak přenést výzkum do praxe…

8. 7. 2004 - Michaela Valentová, Barbora Šafářová

„Co s tím chcete dělat?“ zeptala se ostře bruselská úřednice, ukazujíc na sluchátka v rukou pracovnice organizace, která se tématem trvalé udržitelnosti profesionálně zabývá.. „Poslouchat prezentaci ve francouzštině,“ zněla odpověď zaskočené návštěvnice v roli evidentně nevítaného hosta. Nebyla sama. A jaké bylo téma konference, kde veřejnost není vítána?

Konference „Community Research: Sustainable Urban Management and Land Use – From European research to application at local level“ se konala v Praze v Senátu ve dnech 1. a 2. července 2004 a pořádala ji Evropská komise.

Konference měla posloužit vzájemné informovanosti o jednotlivých projektech - zejména z oblasti "Město zítřka a kulturní dědictví" 5. rámcového programu EU a k přenosu znalostí získaných v projektech do praxe. Projekty se týkají témat udržitelného rozvoje měst, případně navazují na Aalborgskou Chartu atd. Už jenom samotný přehled projektů a jejich výsledků je zajímavý: DEMOS, PROPOLIS, GREENSENSE, CLEAR, SCATTER, SENSOR, ECOPADEV, NORISC, ECTOS, INRIA, POPA-CTDA, CleanAir, SUREURO, RUFUS atd.

Pokud už někde existuje přehled projektů a jejich obsah, rozhodně by nebylo na škodu o některých více mluvit. Např. projektů zaměřených na nyní aktuální téma trvale udržitelné dopravy ve městech se dá najít celá řada.

Část programu byla věnována projektům integrovaných strategií – tedy pokusům rozšířit úzce oborově zaměřené přístupy a najít odpověď na otázky: jak propojit otázky dopravy, znečištění ovzduší a zdraví; jak regenerovat brownfields; ale i jak využívat nástroje pro rozhodovací proces.

Zajímavé byly také projekty, které se mezioborově zabývaly památkovou péčí. Většina z nich jako důležitou zmiňuje účast veřejnosti a navrhuje zavedení hodnocení vlivů projektů na životní prostředí obdobné EIA (posuzování vlivů na životní prostředí), resp. SEA (posuzování vlivů strategií na životní prostředí). Např. Alberta Dupagne z belgické University Liege se ve svém příspěvku „Impact Assessment as an entry point for an active conservation of built cultural heritage in historical city revitalisation“ domáhá monitoringu i po dokončení procesu údržby památkového objektu. Konkrétně říká: „Místní samospráva zůstává odpovědná za proces za přispění odborníků na životní prostředí, kteří jsou pod „kontrolou“ veřejnosti“. Ze stejného projektu SUIT vycházel i další přednášející Miloš Drdácký z Akademie věd České republiky, který se také dovolával účasti občanů v rozhodovacích procesech a zahrnutí aspektů životního prostředí do projektů ochrany kulturního dědictví.

Zpátky však k úvodní historce poněkud kuriózní komunikace s veřejností. Ačkoliv setkání mělo sloužit propojení projektů, vzájemné informovanosti a přenosu informací o projektech v Evropské unii do praxe, zájemci o účast byli vesměs odmítáni. Dokonce i účastníci, kteří dostali potvrzení o zaslání přihlášky, nebyli na konferenci pouštěni bez problémů. I přesto, že v sále zůstávala zejména druhý den valná část míst prázdná. Paní z Evropské komise v recepci se tvářily jako strážkyně „soukromé párty pro vybrané“. I pracovnice ministerstva životního prostředí se musela odmítnutí bránit a svou účast si korespondenčně vynutit.

Jak se tedy informace přenesou na místní úroveň? Primátor Bém uvedený v programu se nedostavil a náměstek pro životní prostředí Gregar představil místo témat trvalé udržitelnosti základní informace o Praze a životním prostředí z městské ročenky životního prostředí. Snad se podařilo zprostředkovat kontakt mezi projekty podpořenými z Evropské unie a že přenos informací z výzkumu na místní úroveň není závislý ani na úřednících z Bruselu, ani na našich zvolených zastupitelích.

Michaela Valentová, Barbora Šafářová
Ústav pro ekopolitiku

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz