Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

 Tibet: půl století pod okupací 

Lidé před čínským velvyslanectvím v Praze demonstrovali na podporu Tibetu

17. 3. 2008
[Radio Praha / Econnect] -


-foto- Kolem pěti set lidí se sešlo v neděli večer před čínským velvyslanectvím v Praze, aby tu protestovali proti násilnému potlačování lidských práv v Tibetu. Při nepokojích v tibetském hlavním městě Lhase zahynulo v minulých dnech podle nepotvrzených zdrojů až osmdesát lidí. Proti postupu Číny v Tibetu se o víkendu demonstrovalo i na dalších místech ve světě.

Protesty v Tibetu jsou největší za posledních dvacet let. Tibeťané se bouří proti tomu, že Čína soustavně porušuje jejich lidská práva a ničí tradiční tibetskou kulturu a náboženství. Největší nepokoje vypukly v pátek, kdy Tibeťané začali vypalovat čínské obchody v Lhase. Místní policie ale demonstrace tvrdě potlačila. Počet obětí se pohybuje od deseti podle čínských zdrojů až po osmdesát podle tibetské exilové vlády. Čína však na situaci ve Lhase uvalila přísné informační embargo.

Právě nedostatek hodnověrných zpráv o vývoji v Tibetu kritizoval v neděli premiér Mirek Topolánek: "Za prvé nám chybějí informace a za druhé v kontextu diskuse minulého týdne je porušování lidských práv v Tibetu problém." Ministerstvo zahraničních věcí násilí na pokojných a neozbrojených demonstrantech odsoudilo. "Řešení silou podle nás vede pouze k dalšímu zhoršení situace, a proto vyzýváme k maximální zdrženlivosti. Jsme přesvědčeni, že součástí řešení je svobodný přístup k objektivním informacím o tom, co se v Tibetu děje," citovala stanovisko ministra Karla Schwarzenberga, který je v současné době na léčení v zahraničí, jeho mluvčí Zuzana Opletalová.

Opozice má však opačný názor. Podle lídra sociálních demokratů Jiřího Paroubka záleží jen na Číně, jak se k protestům v Tibetu postaví: "Tibet je po mnoho generací integrální součástí Číny, takže je věcí Číny, jakým způsobem ty věci řeší." Šéf komunistů Vojtěch Filip šel ještě dál, když v nedělních Otázkách Václava Moravce vyčetl předsedovi Strany zelených Martinu Bursíkovi, že jeho strana před týdnem na budově sněmovny vyvěsila tibetskou vlajku. Cizí vlajky podle něj nemají na sněmovně viset. "To je státní budova a tak se naposledy zachovali Sládkovi Republikáni."

Zelení podpořili Tibet i na nedělní demonstraci před čínskou ambasádou v Praze. Zúčastnili se jí jak Martin Bursík, tak šéfka poslaneckého klubu Kateřina Jacques: "Tibeťané vyjadřují svobodnou vůli. Je to jejich právo, které my po letech nesvobody a omezování jejich práv považujeme za zcela legitivmní. Myslíme si, že to násilně potlačování je zcela nepřijatelné."

Podobné protičínské protesty proběhly i jinde ve světě. Významné světové osobnosti včetně sportovců požadují bojkot letních olympijských her v Číně. Podle prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Roggea by ale bojkot nic nevyřešil, jen by potrestal samotné sportovce. O bojkotu neuvažuje ani šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Neví ani o tom, že by o své neúčasti na hrách uvažoval některý z českých olympioniků.

Demonstrace probíhající od 10. března 2008 ve Lhase a dalších místech Tibetu vyjadřují nespokojenost Tibeťanů se způsobem vlády čínských úřadů v Tibetské autonomní oblasti a dalších provinciích obývaných Tibeťany. "Vyjadřujeme podporu těm Tibeťanům, kteří se formou nenásilí snaží poukázat na přetrvávající problémy v otázce dodržovaní lidských práv," uvádějí organizátoři protestů z občanských sdružení Lungta, M.O.S.T., Namasté Nepál a Potala. "Vyzýváme čínské autority, aby umožnily demonstrujícím pokojně vyjádřit právo na svobodu shromažďování a projevu. Jsme přesvědčeni, že čínské úřady mají neprodleně zahájit dialog s tibetským lidem a vyvarovat se použití síly proti demonstrujícím. Žádáme propuštění preventivně zadržených osob, důrazně žádáme, aby nebyly vystavovány lidsky nedůstojnému zacházení a mučení." Také protestují proti způsobu, jakým se čínská vláda rozhodla postupovat proti demonstrantům při nepokojích, které přerostly v násilné.

Další demonstrace reagující na současnou situaci v Tibetu proběhne ve středu 19. března. Protest se uskuteční před čínskou ambasádou v Pelléově ulici v Praze 6 a zahájena bude v 18 hodin. "Podpořte svobodu Tibetu svojí účastí na této demonstraci," vyzývají organizátoři.



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Informační partneři Zpravodajství ECN
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz