Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Děti z dětských domovů společně se svými českými i zahraničními vrstevníky pomohou s obnovou hradu

7.8.2020
STRÁŽ NAD OHŘÍ [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Petr Matyáš, hlavní organizátor, tel: 777 028 987

Od 9. do 22. srpna, proběhne na Horním hradě (Hauenštejn) již 3. ročník mezinárodního dobrovolnického projektu, tzv. workcampu. Hrad se stane na dva týdny domovem dětí z dětských domovů v Unhošti a v Lichnově. Společnost jim budou dělat jejich vrstevníci z Česka i z ciziny a společně pomohou s obnovou hradu i okolního arboreta.

Jak bude vše probíhat?
Na hradě se děti z dětských domovů, které jezdí s organizací Opři se pravidelně, potkají se svými vrstevníky ze zahraničí (Francie, Belgie, Španělsko) i z Česka v neděli 9. srpna 2020. Hned v pondělí se společně vrhnou do práce. „Budeme pomáhat hradní čeládce, aby hrad vypadal o něco lépe a lidé ho rádi navštěvovali,“ uvedl hlavní vedoucí Ondřej Krško. Účastníci se zaměří na řezání a štípání dřeva a jeho odvoz na hrad, úpravu pastvin, úklid hradu a okolí a samozřejmě též pomohou čeládce s provozem a drobnými opravami hradu. Vedle práce přijde i na poznávání okolí, kdy se společně všichni účastníci vydají například do Karlových Varů, na hrad Loket či na výšlap na Klínovec. V plánu je též prohlídka Bečova nad Teplou s relikviářem svatého Maura.

Co mezinárodní dobrovolnický projekt komu přinese?
Projekt je prospěšný pro všechny zúčastněné strany. Dobrovolníkům, kteří jsou ve věku 15–18 let, nabídne bližší kontakt s vrstevníky z různých kulturních prostředí. Budou si tak moci procvičit komunikaci v angličtině a vyzkoušet si delší pobyt mimo své domovské prostředí. Hrad díky projektu získá spoustu hodin dobrovolnické práce.

Jak to celé vzniklo a jaké jsou změny oproti loňsku?
Před třemi lety se zástupci spolku Opři se rozhodli, že chtějí projekt dobrovolnických pobytů na hradě ještě o něco obohatit. To se povedlo před dvěma lety díky spolupráci s organizací INEX-SDA uspořádáním prvního mezinárodního dobrovolnického projektu. Během letošního pobytu je samozřejmě nutné zohlednit aktuální situaci ohledně COVID-19. „Znamená to pro nás spoustu změn a novinek. Kromě hygienických opatření je hlavní rozdíl složení skupiny dobrovolníků z INEX-SDA, ve které budou oproti loňsku také Češi. Proto za největší letošní výzvu považuji stmelit kolektiv, aby cizinci, kteří budou v menšině, nebyli vyčleněni,“ říká Krško.


Aktivity spolku Opři se
Spolek se už osm let snaží pomáhat dětem z dětských domovů v integraci do společnosti, ať už pomocí pravidelných volnočasových aktivit, doučování, letních táborů či jednodenních i víkendových pobytů. Dále děti z domovů vede k dobrovolnictví formou zapojení do aktivit spolku či účastí na pravidelných dobrovolnických pobytech na hradě Hauenštejně.

O organizaci INEX-SDA
INEX – sdružení dobrovolnických aktivit je nevládní nezisková organizace, která se od roku 1991 zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním. Dobrovolníkům umožňuje díky databázi s cca 2000 projekty vycestovat do 70 zemí světa. Z důvodu rizika šíření koronaviru se INEX letos ale zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi na letošní letní sezónu připraveno téměř 30 workcampů po celém území České republiky.

Historie Hauenštejna?
Hrad Hauenštejn byl založen v druhé polovině 13. století nad Hornohradským potokem nedaleko Stráže nad Ohří. Jeho cílem bylo strážit obchodní stezku ze Saska. Pár let byl v královském držení. V dalších stoletích se zde vystřídalo mnoho majitelů. Nejvýznamnějšími byli Buquoyové, kteří hrad na počátku 20. století přestavěli na novogotický zámek. Ti vlastnili Hauenštejn až do roku 1945, kdy byli společně s dalšími německými obyvateli odsunuti. Za komunistické totality hrad sloužil chvíli jako dětský domov či jako depozitář karlovarského muzea. Od šedesátých let chátral. V roce 2000 jej zakoupil současný majitel pan Pavel Palacký, který jej od té doby za pomoci dobrovolníků rekonstruuje.

Fotografie k použití (Snímky z workcampu na Hauenštejně v roce 2019):
https://drive.google.com/drive/folders/1qbN9p5YAgFoCMxPpysRN5Wdr-7w6139K?usp=sharing



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz