Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Komentáře


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

4. 8. 2006 - Dreyfusova aféra po sto letech - Yekta Uzunoglu
PRAHA ( ) - Uplynulo sto let od zakončení největšího francouzského (a možná i evropského) justičního skandálu - Dreyfusovy aféry. Kapitán Alfred Dreyfus, francouzský Žid, byl před sto lety slavnostně rehabilitován, s veškerou vojenskou pompou mu byly vráceny jeho vojenská hodnost a vyznamenání, kterých byl zbaven po odsouzení, a navíc byl vyznamenán nejvyšším francouzským vyznamenáním - Legion d’Honeur. Přesně o sto let později, v září roku 1994, byl v Praze zatčen a 31 měsíců držen ve vězení kurdský lékař, publicista a podnikatel dr. Yekta Uzunoglu. Již dvanáct let se marně domáhá spravedlivého rozsudku a zrušení absurdních obvinění.

31. 7. 2006 - Skeptickému čtenáři od skeptického ekologa
(Týdeník A2 ) - Kdyby se recenze známkovaly, chtěl by Vojtěch Kotecký dát publikaci Skeptický ekolog Bjørna Lomborga zároveň jedničku mínus i čtyři plus. Odborníka totiž inspiruje i rozčílí, laika však může oklamat. V devadesátých letech Lomborg, jak sám říká, ze zájmu ověřoval správnost ekologických argumentů. Narazil na nesrovnalosti, a tak o nich napsal publikaci, kde údaje vědců a zelených organizací srovnává s oficiálními statistikami (s poznámkovým aparátem o 3000 položkách). Polemizuje přitom s konceptem, pro který zavedl termín Litanie: tedy tezí, podle níž se svět ve všech ohledech mění k horšímu a řítí do katastrofy. Tato teze, říká autor, ovládá současný environmentální diskurs.

27. 7. 2006 - Rusnáci - hľadanie stratených domovov
(Changenet ) - Rusnáci? „To je tam kdesi na východe Slovenska, pri ukrajinských hraniciach?“ „Tak nejako...“, odpovedám na otázku, ktorú mi položilo už veľa ľudí. Keď sa zamyslím nad tým, ako ich vlastne bližšie špecifikovať, je to ťažké. A pritom sa my - potomkovia Rusnákov a Rusnáčok - správame podvedome rovnako. Dokážeme byť tvrdohlaví, neústupčiví, nedokážeme si uznať chybu. Na druhej strane sme temperamentní, hluční a radi sa zabávame.

25. 7. 2006 - Legislativní paskvil šikanuje řidiče, chodce i cyklisty
( ) - Když jsme rozjížděli 7.7.2006 petici za novelizaci špatného silničního zákona, stáli za námi prozřetelní motoristé, kteří již měli zkušenost se šikanou na českých silnicích. Po dalším týdnu zkušeností se okruh příznivců změny zákona začal rozšiřovat a tisíce motoristů podepsaly petici za jeho novelizaci. Po minulém týdnu asi většina účastníků silničního provozu pochopila nesmyslnost silničního zákona, který byl postaven pouze za účelem skrytého zdanění motoristů. Desetitisícové pokuty se totiž začaly dotýkat nejen motoristů, ale také chodců a cyklistů.


25. 7. 2006 - Krušné hory - jejich jedinečnost versus stereotypy (Jak a proč překonat, ale i využít zatížení minulostí)
( ) - Přemýšlím-li o Krušných horách a jejich nejbližším okolí, uvědomuji si, jak právě toto území je zatíženo řadou jednostranných a často zkreslených názorů a pohledů. Jejich kořeny jsou v celkem přirozené tendenci vedoucí jak ke zjednodušování, tak i k přejímání a šíření stereotypů. Domnívám se, že právě na příkladu Krušných hor a Podkrušnohoří (tyto regiony a krajiny lze sice od sebe oddělit, ale jen společně je možné interpretovat a řešit jejich problémy) bychom mohli demonstrovat nejen původ takových stereotypů, jejich souvislosti a důsledky, ale především bychom je měli podrobit věcné kritice a vyvrátit.

21. 7. 2006 - Proč je Evropa stará? aneb o věčném tápání kontinentu nenaplněných možností
( ) - „Tady je mi dobře. Nikdo se neptá, odkud jsem přišel, každý je tu odjinud. Kdybych žil v Evropě, ukazovali by si na mě prstem, protože jsem tmavý a jiný,“ řekl mi před několika léty na Manhattanu sympatický pouliční prodavač koblih, který sem přišel jako uprchlík z Afghánistánu. Pětiminutový rozhovor s ním mi názorněji než stohy sofistikovaných politologických a sociologických pojednání ukázal, proč je Amerika už více než půldruhého století zemí neomezených možností a proč je Evropa, navzdory tisícileté civilizační tradici, stále jen kontinentem nenaplněných možností a zklamaných očekávání. Dnes toto evropské zklamání doutná v čitelné podobě téměř v každém jejím koutě, od nablýskaného západu až po stále zanedbaný a umolousaný postkomunistický východ.

19. 7. 2006 - Muziky na Doupově
( ) - Nemohu souhlasit s odporem ČSOP a sdružení obcí Vladař proti místu konání letošního CzechTeku. Petr Stýblo z ČSOP se vyjádřil, že: „Vojenské cvičení by vydávalo zvuky sporadické, nikoliv hluk dnem a nocí.“ (LN 14. 7. 2006) a dále: „I kdyby tam vybuchovaly bomby, tak to bouchne, a pak je klid, ale tři dny nepřetržitého hluku nemohou mláďata přežít.“ (LN 13. 7. 2006). Nebude to letos poprvé kdy bude na Doupově muzika. Jen okolnosti budou jiné. Hlasitá muzika zněla nad Doupovskými hvozdy již před 20 lety.

11. 7. 2006 - Chočeš po spivaku?
( ) - Moji rodičia sú Rusnaci, aj celá moja rodina je rusnacka. Do projektu Rusnaci som sa teda narodila a do konca života budem nedobrovoľne jeho súčasťou. Nikdy som nemala potrebu to príliš riešiť, bol to pre mňa fakt, nad ktorým som sa doposiaľ vážne nezamýšľala. Ale keď sa snažím riešiť celý svet a veci s tým súvisiace, vždy nakoniec skončím pri sebe. Myslím, že minimálne do mojej smrti zostane tento projekt pre mňa nedokončený, aj keby som počula zo všetkých strán, že sa to neoplatí. Jednoducho tvrdohlavá Rusnačka.

4. 7. 2006 - Město jako farma – příprava na ropný zlom?
( ) - Občas se lze mezi zelenými radikály setkat s názorem, že města ze své podstaty na přírodě „parazitují“ - a protože si je nemůžeme dovolit, je třeba se vrátit na venkov. Avšak města jsou tradičně také centry kultury a politiky; demokracie vznikla právě ve městech. Existuje tedy cesta, jak velká sídla „ekologizovat“ a co nejvíce snížit jejich závislost na vstupech z okolního prostředí? Kniha kolektivu architektů editovaná Andre Viljoenem nese název Continuous Productive Urban Landscapes (zkráceně CPULs) a snaží se naznačit možné řešení zmíněného problému.

29. 6. 2006 - Marek Tomin: Moratorium na komerční lov velryb je ohroženo
(iHned ) - V karibském ostrovním státě Svatý Kryštof a Nevis právě skončilo 58. výroční zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC). IWC je jediný světový orgán, který se zabývá lovem a ochranou velkých kytovců. Země prosazující lov velryb v čele s Japonskem se již mnoho let snaží zvrátit moratorium na veškerý komerční lov velryb, které platí od roku 1986. Letos se těmto státům bohužel "dařilo", jak popisuje Marek Tomin, nezávislý konzultant pro otázky ochrany oceánů a poradce Greenpeace ČR.

27. 6. 2006 - Příprava investice automobilky Hyundai v ČR: pochybnosti od samotného počátku
(Via Iuris ) - Investice Hyundai již od počátku potvrzuje dosavadní zkušenosti EPS s jinými nadnárodními společnostmi v ČR jako jsou např. Nemak, LG Philips Displays či TPCA: nezodpovědnost korporací je doprovázená a podporovaná nelegální snahou samosprávy i státní správy maximálně investorovi vyhovět.

22. 6. 2006 - Kde je hlas protestu v americké hudbě?
(E-žurnál ) - Stephan Smith-Said je, podle vlastní charakteristiky, „irácko-americkým zpěvákem, jehož rodina žila a žije pod trvalou hrozbou bombardování v Bagdádu a Mosulu“. Následující článek sepsal pro magazín The Progressive, aby se v něm věnoval nejen své odpovědi na stesky Neila Younga nad tím, že v americké hudební scéně scházejí protestní zpěváci, ale také cenzorskému tažení, které proti uměleckému hlasu protestu vede hudební průmysl.

22. 6. 2006 - Sdružovací svoboda, nový občanský zákoník a ministerstvo vnitra
( ) - Liga lidských práv se od roku 2004 věnuje ustanovením o sdružování osob v návrhu nového občanského zákoníku (§ 92 – 267 OZ). Stejně je tomu i v případě nynějšího projektu „Prosazení zájmů NNO do nového občanského zákoníku a veřejná prospěšnost“, který navázal na předchozí práci. V projektu se zaměřujeme především na odstranění nejvážnějších hrozeb pro fungování menších (grassrootových) NNO, které přináší jak návrh nového OZ, tak např. činnost ministerstva vnitra na poli kontroly NNO.

15. 6. 2006 - Strážci hnízd
( ) - V drobném dešti pod supím hnízdem je třeba vnímat svět jinak. Z lidského pohledu se tu nic neděje, jen dlouhé minuty pomalu odkapávají jako voda z dubového listu. Je třeba se učit nekonečné trpělivosti velkých šelem, které vydrží celé hodiny nehybně pozorovat svět, protože jim v něm nic není lhostejné. Dalekohled a fotoaparát s teleobjektivem přikryji proti dešti a učím se myslet jako vlk, s nadhledem supa, který vydrží hodiny kroužit nad hlavou. Chci patřit lesu, někam mezi vlky, jejichž stopy jsem tu v zimě odléval, a supy, kteří tu na skále pod převisem postavili své hnízdo.

9. 6. 2006 - Svět není nic samozřejmého - Zahajovací projev na konferenci Green Week
( ) - Na přelomu května a června probíhala v Bruselu akce Green Week pořádaná Evropskou komisí. Za účasti předních evropských vědců, polititků a novinářů se v jejím rámci uskutečnila každoroční konference, letos pod heslem "Biodiverzita je život!". Velký zájem vzbudil zahajovací projev Václava Havla, ve kterém kritizoval nezodpovědný přístup člověka k nerostným zdrojům a přírodě vůbec a vyzval k většímu respektu ke světu, v němž všichni žijeme.

Předchozí | 1 | .. | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | .. | 23 | Další