Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Komentáře


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

15. 4. 2005 - Naďa Johanisová: Ekonomický růst je vážný problém
PRAHA (EkoList ) - „Modely ekonomů jsou příliš zjednodušené. Musíme jim připomínat, že vycházejí z neudržitelných hodnot a že jejich „věda“ se snaží řídit celý svět, i když mu nerozumí,“ říká Naďa Johanisová, jedna ze zakladatelek občanského sdružení Trast pro ekonomiku a společnost.

12. 4. 2005 - Reforma chemické politiky ochrání zdraví i životy
( ) - Desetitisíce chemických látek, které nebyly prozkoumány z hlediska vlivů na životní prostředí a lidské zdraví, jsou obchodovány na trhu Evropské unie. Tento neudržitelný stav má změnit nový systém prověřování vlastností chemických látek (REACH – registrace, evaluace a autorizace chemických látek), který od konce 90. let pečlivě připravuje Evropská komise (EK) a jehož principy odsouhlasil Evropský parlament i Evropská rada složená z hlav členských státu.

1. 4. 2005 - Den po dobročinnosti
( ) - Tři měsíce po katastrofě v jihovýchodní Asii zmizely zdrcující informace z titulních stránek novin a z televizních zpráv. Přes veškeré pokroky, které se při nápravě škod podařilo učinit, je doba skutečné obnovy ještě velmi daleko. Šimon Pánek z organizace Člověk v tísni, která vybrala na sbírkách zřejmě nejvíce, v Mladé frontě tuto situaci popsal jako stav jakési kocoviny z toho, že zásadní výsledek se nedostavil. Ano, nemůžeme očekávat, že by se domy postavily přes noc, byť by se na jejich obnovu vybralo desetkrát tolik. Mediálně přitažlivá katastrofa nám však ukázala alespoň část reality méně rozvinutých zemí. Nevládní organizace již svou roli pochopily a stále více se orientují na spolupráci s místními organizacemi a na posilování místních kapacit. Je otázkou, kdy podobnou strategii přijme také náš stát. To samozřejmě bude záležet i na nás, nakolik budeme politiky tlačit ke změně jejich chování.


29. 3. 2005 - Evropský virtuální seminář o udržitelném rozvoji
České Budějovice ( ) - Se vstupem do EU, se často nabízí otázka, zda nás ostatní členské státy budou brát jako rovnocenného partnera, nebo nás jednoduše převálcují a basta. Možná ale správná otázka je, zda se převálcovat necháme, nebo zda se každý dle svých schopností plnohodnotně zapojí do všech slastí a strastí, které nám naše členství v EU přinese. Jedním ze zcela nenásilných způsobů, jak dát ostatním evropským studentům najevo, že jsme tady a je možné s námi počítat je i Evropský virtuální seminář o udržitelném rozvoji (European Virtual Seminar - EVS), který opět proběhl v zimním semestru 2004/05.



22. 3. 2005 - Zneužívá se azyl nebo žadatelé o něj?
( ) - Ve státě, kde si i dobře vydělávající podnikatelé mohou dojít pro sociální dávky, lze zneužívat leccos. Pochopitelně i tak choulostivou záležitost, jako je azyl. Jako českého občana mě však mnohem více než zneužívání azylu děsí zneužívání žadatelů o azyl v rámci populistické politiky státu a přezíravý postoj k lidem, kteří se jako uprchlíci ocitli v krajní nouzi.

21. 3. 2005 - Mějme krásná brownfields
(Zpravodaj pro místní Agendy 21 ) - Ze schválené Strategie udržitelného rozvoje České republiky vyplývá, že se v oblasti územního plánování mají přednostně využívat opuštěné, již dříve využívané plochy - brownfields. Znovuvyužití těchto mnohdy velice strategických ploch může zcela změnit vzhled obcí a měst. V následujících řádcích bychom vám chtěli tuto problematiku blíže nastínit tak, aby tato území mohla opět krášlit naše města, obce a krajinu.

15. 3. 2005 - Na Carrefour Eden doplatí občané
PRAHA ( ) - Carrefour tento víkend otevřel hypermarket bez posouzení vlivů na životní prostředí a bez územního rozhodnutí, obyvatelům okolních domů přibyl hluk a prach, Vršovice přišly o jeden z mála parků. Hypermarket Carrefour ve Vršovicích bude mít zásadní dopad na okolní menší obchody. Po jejich krachu budou mít občané Vršovic paradoxně menší výběr a budou pro zboží cestovat dál. Časem budou platit i vyšší ceny.

14. 3. 2005 - Kam mizí duše našich měst. Česká odysea 2005
(Respekt ) - Každý, kdo je unášen hektickým rytmem současné městské civilizace, ten pocit zná. Aspoň na chvíli zastavit, zpomalit tempo a nabrat dech. Ve zdejších městech je to ale čím dál těžší. Modernistické přestavby zatím mnoho "koutů k nadechnutí" nenabízejí. A budoucnost těch několika pozůstalých oáz, kde ještě zcela neturisticky tepe život v historických konturách, je v éře velkých investorů a bezradných radních nejistá.

8. 3. 2005 - Proč tak těžko? - Ohlédnutí za deseti lety od přijetí Pekingské akční platformy na 4. světové konferenci o ženách
( ) - V dnech 28.2. - 11.3. probíhá v New Yorku zasedání Komise OSN pro postavení žen, na kterém jsou revidovány závazky členských států k cílům vytyčeným v dokumentu nazvaném Pekingská Akční platforma přijatém v roce 1995 na 4. světové konferenci o ženách. Závazky směřují ke zlepšení postavení žen a definují 12 kritických oblastí, v nichž je potřeba konat. Od doby, kdy byl tento závazek členskými státy přijat uplynulo desetiletí. Proběhla celá dekáda, ve které zejména ženy a ženské organizace napjatě očekávaly, jak budou vlády své sliby prosazovat do reálného života.

7. 3. 2005 - Pěšky do Říma
PRAHA (EkoList ) - Roman Klecker se 4. července 2004 vydal na pěší pouť z Řípu do Říma. Po čtyřech týdnech a po 1600 kilometrech dorazil do Vatikánu plný zážitků a s přesvědčením, že chození je to nejlepší, co můžou lidé na světě dělat. Přinášíme rozhovor, který s Romanem Kleckerem vedl o jeho zážitcích a zkušenostech z cesty Ekolist.

3. 3. 2005 - Mýty o účasti veřejnosti
(Parlamentní zpravodaj ) - Mezinárodní společenství uznává, že ochrana životního prostředí je nezbytná pro ochranu základních lidských práv. Proto musí mít občané i nevládní organizace právo účastnit se rozhodování a musí mít možnost podávat žaloby. V Česku je diskuse o účasti veřejnosti předmětem mnoha mýtů, podle nichž veřejnost řízení bezúčelně komplikuje. Bližší rozbor ukazuje, že mnohdy je potřeba původce problémů hledat jinde.

23. 2. 2005 - Spor: Mají ekologové přijímat peníze od firem, které znečišťují přírodu?
(Občanské noviny ) - Některé ekologické organizace jsou ochotny nechat se sponzorovat od soukromých společností, které samy životní prostředí znečišťují. Jiné to považují za neetické a upřednostňují sbírky mezi občany. Zástupcem prvního názoru je Jan Korytář; je předsedou Společnosti přátel přírody, která se zabývá obnovou přirozených lesů, záchranou ohrožených druhů dřevin a ekologickou výchovou, a členem předsednictva Strany zelených. Jeho oponentem je ředitel české pobočky nejznámější světové ekologické organizace Greenpeace Jiří Tutter.


18. 2. 2005 - V České republice o azyl raději nežádat
( ) - V těchto dnech je projednávána novela zákona o azylu. Pavla Burdová Hradečná z Poradny pro uprchlíky poukazuje na zhoršení právního postavení uprchlíků, které přináší. Novela především ruší možnost kasační stížnost proti rozhodnutí krajských soudů k Nejvyššímu správnímu soudu, aniž by se například posílil soudní přezkum negativních rozhodnutí ministerstva vnitra ve druhé instanci azylového řízení. Současný nedostatečný soudní přezkum rozhodnutí správního orgánu je tak ještě dále omezen. I tak je podle Poradny pro uprchlíky možné vysvětlit nízký počet udělených azylů v České republice.

17. 2. 2005 - Český ráj je tu pro nás?
TURNOV ( ) - Dálnice R 35. Stavět či nestavět?! Výhody či nevýhody? V těchto otázkách bychom mohli pokračovat stále. Obyvatelé obcí Českého ráje jsou postaveni před nelehkou otázku na kterou je odpověď - buď a nebo.

28. 1. 2005 - Fair trade je normální
( ) - Partnerský obchod představuje reálnou alternativu k obchodu tzv. volnému, který zpravidla zvýhodňuje obchodníky, spekulanty, bohaté a silné na úkor producentů, spotřebitelů a přírody.

Předchozí | 1 | .. | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | .. | 23 | Další