Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Komentáře


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

20. 1. 2005 - Moje zvláštní vánoce: Netradiční vánoce ve squatu
( ) - Pár dní před vánoci jsem dostal elektronickou poštou pozvání ke štědrovečernímu ohni v Lakomě. Lakoma je malá vesnice na okraji Chotěbuzi v německé Lužici a svým osudem se podobá severočeským Libkovicím. Už řadu let jsou domy prázdné, pozemky pod nátlakem vykoupené a ke katastru vesnice se neúprosně blíží kolečkové rypadlo velkého povrchového dolu. Nejde ale jen o pár starých stavení. Zároveň má být zničena rozsáhlá chráněná oblast zahrnující unikátní soustavu 25 rybníků, kde jsem například při božíhodové procházce poprvé v životě viděl orla říčního. Dřív měl takové ničení krajiny a kulturních hodnot ve své režii všemocný totalitní stát, dnes jsou to téměř stejně všemocné soukromé firmy, v lužickém případě švédský koncern Wattenfall.

20. 1. 2005 - K novele azylového zákona: jak omezit žadatele o azyl co nejvíce
(Migrace online ) - Poradna pro uprchlíky se kriticky vyjadřuje ke způsobu harmonizace českého azylového práva s právem Evropské unie u novely azylového zákona, kterou na své 39. schůzi schválila Poslanecká sněmovna. Pavla Burdová Hradečná, právnička této organizace, si všímá především dvou bodů. První se týká omezování svobody až na dobu šesti měsíců u žadatelů o azyl, jejichž žádosti mají podle Dublinského nařízení být posuzovány jiným státem Evropské unie než je Česká republika. Až do doby jejich předání jinému státu nebudou smět tito lidé opustit přijímací nebo pobytové středisko. Dále je v komentáři k novele upozorněno na omezení svobody pohybu u žadatelů o azyl v souvislosti se zavedením územního omezení víza. Zde se Česká republika inspirovala německým zákonem.


14. 1. 2005 - Postiženi katastrofou byli také producenti Fair Trade
( ) - O katastrofě v jižní Asii slyšel snad každý. Denně na nás media chrlí počty mrtvých, hodnoty ztrát a devastace krajiny, lidských obydlí a infrastruktury. Vídáme tváře postižených lidí a ovládá nás smutek, beznaděj a zděšení. O tom, že mezi lidmi postiženými vlnou tsunami nejsou pouze turisté a běžní obyvatelé městských aglomerací je následující článek. Je o tom, jak katastrofa postihla partnerské organizace Spravedlivého obchodu v různých částech jižní Asie a jak můžeme pomoci. Článek je překladem z německého originálu od organizace El Puente - jedné z nejdéle pracujících organizací ve Fair Trade v Evropě.

14. 1. 2005 - S azylanty je problém…
PRAHA (Migrace online ) - Vladislav Günter z Centra pro integraci cizinců komentuje průběh semináře o důsledcích nového zákona o zaměstnanosti pro cizince, který pro nevládní a vládní organizace uspořádalo Ministerstvo práce a sociálních věcí 11. ledna 2005.

10. 1. 2005 - Asie teď potřebuje peníze
(Infoservis Společnosti Člověk v tísni ) - Ředitel humanitárních a rozvojových operací společnosti Člověk v tísni píše o zásadách humanitární pomoci. - Poskytnout pomoc ve chvíli krize nám velí nejen etické principy, ale i jakási přirozená mezilidská solidarita, soucit a pocity, které v nás informace o katastrofě vyvolávají. Po emocích by však měla nastoupit profesionalita. Humanitární pomoc je dnes specializovaný obor, který se studuje na řadě prestižních univerzit světa. Ať již jde o krizovou fázi, která v Asii právě probíhá, druhé období obnovy základní infrastruktury (zdravotnictví a školství, zdroje vody, elektrická a komunikační síť) či přechod k rozvojovým programům, které mají podpořit návrat k soběstačnosti postižených regionů.

4. 1. 2005 - Horší než za Rakouska-Uherska? Příprava nového občanského zákoníku budí rozpaky i obavy
(Časopis Konec konců ) - Práce na novém občanském zákoníku pokračují sice podle plánu, ale tím, co proniklo na veřejnost, nejsou občanské organizace a spolky příliš nadšeny. Podle některých měly spolky víc volnosti dokonce i za Rakouska-Uherska. Díky tomu se mohly zformovat zárodky iniciativ, které vedly ke vzniku Československé republiky. V občanském zákoníku z roku 1867 se spolkům věnoval jen jeden paragraf - dvě věty, totiž v podstatě, že „dovoleno jest zřizovat spolky“. Nový občanský zákoník má prý socialistické prvky a zvyšuje dozor nad občanskou společností. V následujícím textu přinášíme rozhovor s JUDr. Ivo Telcem z Právnické fakulty Masarykovy university v Brně, který je členem čtyřčlenné komise pracující na zákoníku. Vedle toho zde najdete také tři texty zástupců či konzultantů neziskových organizací (Josefa Štogra, Mileny Černé a Jiřího Bárty), kteří se k zákoníku - jeho smyslu, významu i současné vznikající podobě vyjadřují.

3. 1. 2005 - Stali jsme se členy Evropské sítě proti chudobě - EAPN
(e-Informační Bulletin SKOK ) - "Evropská unie, jak ji chceme mít" - to bylo heslo výroční valné hromady Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení (EAPN), která se konala ve dnech 17. – 21. listopadu v nizozemském městě Groningen za účasti zástupců ze všech zemí EU. Do evropské sítě zde byly přijaty národní sítě České republiky, Maďarska a Malty, nakonec se zvláštním statutem i Bulharsko. Přijetí české EAPN bylo obzvlášť vřelé a plné naděje. Byl to nejen významný moment, ale též předání závazku. Od této chvíle je i naší starostí, jak bude vypadat evropský sociální model. Nizozemský ministr práce a sociálních věcí hovořil dokonce o historickém okamžiku, kdy NNO přistupujících zemí rozšiřují své pole působnosti na celou Evropu. Na druhé straně je potřeba pracovat na tom, aby se sjednotilo mínění o sociálním modelu na lokální, regionální a vládní úrovni. Stejně důležité je informovat veřejnost.

28. 12. 2004 - Budeme pít "udržitelnou" kávu?
(Infoservis ) - V posledních patnácti letech se světový obchod s kávou potácí ve vleklé krizi, která vyvrcholila v minulém roce. V důsledku převisu nabídky nad poptávkou klesly ceny kávy coby komodity obchodované na světových trzích na stoleté minimum. Tento stav přináší obrovské problémy asi 25 milionům pěstitelů - ze dvou třetin jde o malé pěstitele - i celým regionům a zemím, kde se káva pěstuje.

23. 12. 2004 - Peníze mohou Tatry místo pomoci dorazit
Brno ( ) - Pojednání o pomoci Tatrám po věrné smršti. To co se stalo v Tatrách je nepochybně katastrofa. Je to katastrofa z větší části ekonomická. Z hlediska lidského zdraví a životů je to nesrovnatelně menší katastrofa než například automobilový provoz, jehož roční oběti se na Slovensku i v Česku počítají v tisících. Pokud jde o škodu na přírodě, tak to jistě bude mít velmi vážné následky. Ty nejhorší škody však přírodu teprve čekají, nejhorší škůdce se objeví teprve na jaře. Ne, nemám na myslí lýkožrouta smrkového, zvaného kůrovce. Mám na mysli peníze.


20. 12. 2004 - Zvířata zde nejsou pro naše užívání
( ) - Jsme společností, která ctí takové hodnoty jako je soucit se slabými a bezmocnými. Zneužívat a vykořisťovat ty, kteří se nemohou bránit, považujeme za neetické. Přesto to však rutinně děláme s miliardami živých cítících bytostí - se zvířaty. Každou hodinu je na světě zabito více než 11 milionů tzv. hospodářských zvířat, která ještě předtím často prožila život plný utrpení. Idylické představy o tom, že tato zvířata žijí klidně a spokojeně svůj život, než jsou rychle a humánně zabita, totiž s realitou většinou nemají nic společného. Ačkoli má „výroba“ masa i ostatních živočišných produktů tuto nelichotivou stránku, přesto se masem i mlékem neuvěřitelně plýtvá. Kvůli dotacím do zemědělství je problémem jejich nadprodukce. Masem, které je pro nás stále symbolem blahobytu, se navíc zbytečně přejídáme a způsobujeme si tím zdravotní problémy.

15. 12. 2004 - Zapojte se do diskuze k posouzení zákona o dobrovolnické službě
(Dobrovolnik.cz ) - Od roku 2003 platí v ČR zákon č. 198/2002 Sb. o dobrovolnické službě. Protože se zákon netýká celé oblasti dobrovolnictví, ale pouze té části, kterou podporuje stát, očekávalo se, jaké tato úprava přinese výsledky v praxi. Národní dobrovolnické centrum Hestia nyní zpracovává zkušenosti jednotlivých organizací s tímto zákonem a sbírá jejich názory. Vyzývá všechny kteří se zákonem a jeho působením mají nějaké zkušenosti (pozitivní i negativní), aby se do diskuze také zapojili! Podkladem může být následující článek, který shrnuje výsledky řízených rozhovorů s 36 organizacemi vytipovanými na základě předchozího dotazníkového šetření. Své názory můžete psát do konce ledna 2005.

10. 12. 2004 - S Tamásem Scsaurszkim o Mottově nadaci, o neziskovém sektoru v Čechách a v zemích Visegrádu a o stěhování
(České centrum fundraisingu ) - Po pěti letech práce v maďarském neziskovém sektoru pracoval Tamás Scsaurszki od roku 1999 jako manažer programů nadace The Charles Steward Mott Foundation pro střední a východní Evropu se sídlem v Praze. Koordinuje programy nadace v zemích Visegrádské čtyřky a v Rumunsku. Od začátku roku 2004 působí v Budapešti, kam se přestěhovala pražská kancelář Mottovy nadace. Následující rozhovor s T. Szaurskim vedl Jan Kroupa na konci prosince 2003.

10. 12. 2004 - Na co šejk potřebuje fundraising?
(České centrum fundraisingu ) - Šejk Abdulhusein Mahdi Al-Fahdawie má, kromě starosti o své tři ženy, 13 dětí a 500 členů svého kmene, na starosti i nevládní organizaci pomáhající potřebným v Bagdádu a okolí. Pomoc lidem v nouzi není jeho koníček, ale jedna z povinností, která vychází z Islámu. Platí pro všechny věřící, ale pro šejky mnohonásobně. Je to součást tradice dávající šejkům, jako voleným kmenovým vůdcům, vyšší a širší odpovědnost. Mít povinnosti je čest, nikoli trest, jak by se mohlo zdát z evropského pohledu. Možná i proto se šejk Abdulhusein rozhodl využít nabídky organizace Člověk v tísni a spolu s dalšími 45 zástupci nevládních organizací z celého Iráku přijel do Jordánska. V Amánnu společně prochází třítýdenním tréninkem jak úspěšně řídit své organizace, realizovat projekty a jak pro ně získávat podporu.


8. 12. 2004 - Jak odpověděli adresáti petice proti lyžařskému areálu Chlum
ČESKÉ BUDĚJOVICE ( ) - Již čtyři tisíce občanů podepsaly petici proti lyžařskému areálu Chlum, který prosazují představitelé Jihočeského kraje v dnešním vojenském výcvikovém prostoru Boletice. Chcete-li si udělat představu o tom jak se k petici staví její adresáti - jednotlivé státní orgány, přečtěte si následující článek, kde reakce shrnuje a komentuje Vladimír Molek z českobudějovického sdružení Calla, které sběr podpisů koordinuje.


8. 12. 2004 - Jak podezřelí jsou cizinci z tzv. třetích zemí? Analýza vybraných aspektů nového zákona o zaměstnanosti
Praha (Migrace online ) - Nový zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., který platí od 1. října 2004, přinesl řadu změn do zaměstnávání cizinců v České republice, přinesl také některým cizincům nejistotu ohledně jejich existence a dalšího setrvání v České republice. Ve zkratce je možné o zákonu uvést, že zaměstnávání cizinců je v zákoně přehledněji upravené. Byl zaveden institut prodlužování povolení k zaměstnání, „euroobčané“ nejsou považováni za cizince a úřady práce mají širší kontrolní pravomoci. Následující text se zabývá jednou konkrétní a problematickou otázkou, a to důsledky zákona pro situaci společníků obchodních společností, členů družstev nebo členů statutárních orgánů obchodních společností a družstev.

Předchozí | 1 | .. | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | .. | 23 | Další