Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Komentáře


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

28. 4. 2004 - Jaro v láhvi
(BBC ) - Už celé roky se vždy na konci zimy chystám, že tentokrát si jaro nenechám ujít a že jej konečně se vším všudy prožiju a procítím do poslední rozkvetlé haluze. Těším se, jak nepropásnu okamžik, kdy se tráva stane sytě zelenou a nechám se prostoupit tím všeobecným pučením a rašením a budu s dojetím sledovat hmyz, který vylézá bůhvíodkud a hned počne konat své kruté i prospěšné dílo.

23. 4. 2004 - V zájmu dětí?
(Občanské noviny ) - V České republice vyrůstá přibližně 20 000 dětí v ústavní péči. Další početná skupina dětí vyrůstá v dysfunkčních rodinách, kde nejčastějším řešením potíží bývá umístění dítěte v ústavním zařízení. Mnohé z těchto rodin bývají označovány za „sociálně slabé“, aniž by jim byla poskytnuta včasná a účinná pomoc. Začátkem března se rozhodlo spojit své síly dvanáct organizací působících na poli péče o dítě a rodinu. Koalice vystupuje pod názvem „Děti patří do rodiny“ a jejím cílem je změna a rozvoj systému péče o dítě a rodinu. Jednotícím mottem koalice je citát z Preambule Úmluvy o právech dítěte: „V zájmu plného a harmonického rozvoje osobnosti musí děti vyrůstat v rodinném prostředí, v atmosféře štěstí, lásky a porozumění.“

19. 4. 2004 - Nová právní úprava v oblasti hluku a její aplikace v praxi
( ) - Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů stanovil nové povinnosti v oblasti ochrany před hlukem z dopravy. Paragraf 30 zákona přímo stanoví, že vlastníci popřípadě správci pozemních komunikací jsou povinni technickými, organizačními a dalšími opatřeními zajistit, aby hluk nepřekračoval hygienické limity upravené právním předpisem pro venkovní prostor, stavby pro bydlení a stavby občanského vybavení. A jaký je skutečný stav plnění zákona? Vlastníci a správci komunikací zákon nerespektují...

8. 4. 2004 - Financování ekologických aktivit
(Časopis Veronica ) - Životní prostředí patřilo na přelomu osmdesátých a devadesátých let mezi nejdůležitější témata obyvatel českých zemí. Zájem o prostředí mezi veřejností však postupně klesal a dnes není ani mezi deseti prvními prioritami populace. To se odráží i v nezájmu politiků o oblast ekologie (přes nelibost ekologů se toto slovo stalo synonymem všeho, co se týká životního prostředí a ochrany přírody)...

7. 4. 2004 - Konec ekologie v Čechách
(Právo ) - Jsou lidé, kteří se domnívají, že ekologické problémy jsou problémy přírody a že smyslem ekologických hnutí je chránit žáby, pulce a jinou nepraktickou havěť, zhotovovat krmítka a sbírat v lese po turistech odhozené papírky. To je naprostý omyl. Ekologické problémy jsou problémy společnosti, která svým naprosto hladkým fungováním systematicky rozbíjí a ničí krajinu, ohrožuje přežití velké části živočišných druhů a vyvolává radikální změny klimatu. Smysl ekologických hnutí je dvojí: jednak jsou ukazatelem toho, nakolik si lidé uvědomují širší souvislosti svého pobývání na této zemi, jednak jsou výrazem víry v to, že obyčejný občan má chuť a také prostředky změnit poměry, které ho poškozují a které budou poškozovat i jeho potomky.


30. 3. 2004 - Ohlédnutí za třiceti "ekologickými" lety
( ) - V minulém roce vyšel po dlouhém odkladu úryvek z mé čtenářsky nejúspěšnější knihy v angličtině, The Embers and the Stars. Vyšel přepracovaný v češtině pod jménem Dary noci... Práce na překladu mě přinutila k ohlédnutí. The Embers and the Stars byly mojí "ekologickou" prvotinou, psanou na počátcích environmentálního - či jak jsme tehdy říkali, "ekologického" - hnutí ve Spojených státech. Od tehdejších počátků jsem ji znovu a znovu promýšlel. Teprve české vydání Darů noci mě přinutilo k ohlédnutí. Tak vznikl doslov, který je zároveň zpovědí myšlenkového vývoje třiceti let environmentálního úsilí. Tu je...

29. 3. 2004 - Poznámky k automobilismu a k připravovanému „Městskému okruhu“ v Praze
( ) - Petr Kužvart se řadu let zabývá velkými dopravními stavbami v Praze i mimo ni. Následující text je "malým zobecněním" jeho četných zkušeností. Po představení zhoubnosti automobilové kultury na dnešní společnost se věnuje problémům s konkrétními aktuálními dopravními stavbami v Praze a s řízením o jejich povolování - v rámci budování faktické druhé severojižní magistrály. V závěru připojuje doporučení, jak se vyhnout nejhoršímu řešení dopravy v Praze a přijmout alespoň ty nejméně špatné varianty.

9. 3. 2004 - Dánské Christianii hrozí konec
(BBC ) - Ukrytý stranou vedle jedné nenápadné ulice asi kilometr od centra Kodaně leží vchod do Christianie. Jméno osady je vyryté do dřevěného návěstí, jež visí mezi dvěma totemovými kůly. Když pod ním procházím, informuje mě nápis, že opuštím území Evropské unie. Vkročil jsem do takzvaného svobodného státu, jehož pacifistické tradice v této době bojují o přežití.

8. 3. 2004 - Peníze nebo sociální služby?
(e-Informační bulletin SKOK ) - Současná bouřlivá situace okolo Ministerstva práce a sociálních věcí a dotací občanským sdružením systémovým změnám nepřeje. Nestátní neziskové organizace se cítí ohroženy. Přestože letošní dotace občanským sdružením ze státního rozpočtu činí 1,2 miliardy Kč, určitě ohroženy jsou, nepřispějí-li kraje na služby pro své občany organizacím, které poskytují sociální služby v jejich regionu. Letošní zásada rozdělování dotací nestátním poskytovatelům sociálních služeb – ministerstvem trochu chaoticky a se zpožděním sdělená – zní: dvě třetiny od ministerstva, třetinu od svého kraje. Nejde tu o plnou výši nákladů, jako u krajských domovů důchodců a ústavů sociální péče, ale o výši loňských dotací, s níž jsou ty letošní poměřovány, a která tak jako tak nemůže přesáhnout magických 70 % skutečných nákladů.

11. 2. 2004 - Tak to máme za sebou aneb vleklá kauza novelizace zákona na ochranu zvířat proti týrání
( ) - Po více než ročním maratónu usilovných snah prosadit pozitivní změny v novele zákona na ochranu zvířat proti týrání je konečně rozhodnuto. Podoba dosud nejrozsáhlejší novely se rodila těžce a komplikovaně. Jaký byl proces příprav a schvalování a jaký je výsledek?

9. 2. 2004 - Chceme je?
(BBC ) - Za kolik budou pleny? Zlevní telefon, zato ta voda! A jak podraží guláš v hospodě Na růžku? Z debat o čerstvě ohlášené daňové reformě se nám zavírají peněženky hrůzou v kapse, vzduchem létají miliardy korun ze státního rozpočtu. ... Nemá cenu se proto divit, že k nám v tom fiskálním shonu nepronikla jiná zajímavá novinka ze světa daní. Přesto stojí za to ji připomenout. Na svou cestu k veřejnosti je již několik měsíců připraven návrh zákona o daňových asignacích. O čem že?



15. 1. 2004 - Názor jasný ...
(Občanské noviny ) - Prezident Václav Klaus přednesl prvního ledna "naživo a ve stoje" svůj první novoroční projev, který z hlediska jeho struktury byl jistě bezchybný. Co se týče jeho obsahu, nijak svým důrazem na politiku, politické strany a vůbec státní zájmy nevybočil ze svého myšlenkového prostředí.

12. 1. 2004 - Projev Václava Havla při převzetí Mírové ceny Máhátmy Gándhího
( ) - "... Všichni víme, jak nezvratně ničí naše civilizace ovzduší, jak vykolejuje celou planetu z jejího stovky tisíc let se ustalujícího způsobu existence, jak bezhlavě drancuje její nerostné zdroje, jak svým zbrklým samospádem - aniž chce a aniž musí - prohlubuje ohromné sociální propasti mezi svými jednotlivými okruhy, jak tupě unifikuje život národů a kultur, velmi nenápadně jim všem nabízejíc tytéž svůdné a zároveň ničivé životní způsoby. ..."

2. 1. 2004 - Proč by nás i Vás měla zajímat Stockholmská úmluva
(Arnika ) - Žijeme-li svůj každodenní život, zákony nás většinou začnou zajímat až v momentě, kdy se nás bezprostředně dotýkají. Mezinárodní úmluvy jsou na tom ještě hůře, většinou se nám zdá, že jde o záležitost vysoké politiky na hony vzdálenou a neužitečnou pro každodenní život. Pokud se potýkáte s nějakým problémem, který se týká životního prostředí ve vašem okolí, pak vězte, že by vás právě mezinárodní úmluvy měly nadmíru zajímat. Už proto, že jsou ještě nad českými zákony a často proto pokrokovější. Stockholmská úmluva by nám mohla pomoci zbavit se řady problémů se znečištěním životního prostředí v České republice...

15. 12. 2003 - Neznámé Boletice
( ) - Jen málokdo dnes ví, že uprostřed lidmi podmaněné krajiny se najde kus země, v němž příroda a přírodní hodnoty nad lidskými aktivitami stále ještě převládají. Je jím Vojenský výcvikový prostor (VVP) Boletice na Českokrumlovsku. Pod zorným úhlem skutečností o zachovalé přírodě a krajině by nemělo překvapit, že nejlepším způsobem zachování dosavadního stavu jsou současné vojenské aktivity. Budoucnost však má nyní dvě možné varianty. Na jedné straně stolu leží návrh na vyhlášení tzv. ptačího území v rámci evropské soustavy chráněných území Natura 2000, na straně druhé záměr zrušit nebo alespoň omezit vojenský újezd a v okolí Chlumu vybudovat obrovské středisko zimních sportů…

Předchozí | 1 | .. | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | .. | 23 | Další