Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Komentáře


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

10. 6. 2003 - Proč budu hlasovat v referendu o přistoupení k EU - pár kritických poznámek
PRAHA (Petr Kužvart ) - Podstatou EU a před tím Evropských společenství byla vždycky cesta k liberalizaci pohybu zboží, pracovní síly a kapitálu. Vždy šlo o ekonomické uskupení, kde se jiné než obchodní problémy řešily a řeší pouze tehdy, kdy ohrožují vlastní podstatu integrace. Důležitým rysem je to, že orgány EU jsou vesměs nevolené, zbyrokratizované a jediné přímo volené těleso, Evropský parlament, je nejméně vlivným článkem ve struktuře vrcholových orgánů EU. Podstatu problému lze jednoduše shrnout takto: jde o kšeft, nikoli o demokracii. A dlužno dodat, že jde především o velký, zglobalizovaný kšeft.

6. 5. 2003 - Strany a neziskový sektor
PRAHA (Petr Anderle - Občanské noviny ) - Ondyno jsem si v listárně posledního březnového čísla Reflexu s potěšením přečetl na konci dopisu jednoho čtenáře tuto větu: „Slušná společnost si nevládní organizace pěstuje…“ Podepsala by se pod tento názor většina občanů? Převládá toto mínění například i v politických stranách, které také určují míru slušnosti této společnosti?

18. 4. 2003 - Věda podle ministerstva
PRAHA (Bohuslav Blažek ) - Některá naše ministerstva mají pod sebou příspěvkové organizace, které kromě jiného uskutečňují výzkumy, jež ministerstva zadávají a financují. Jedna z takových organizací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy – říkejme jí X - mně a mé ženě psycholožce jeden takový výzkum zadala. Když jsme zjistili, že vedoucí pracovnice, s níž jsme jednali, mezitím z ústavu odešla, a že paní ekonomka, s níž jsme rovněž jednali, se stala vedoucí oddělení výzkumu, zeptali jsme se jí, zda by ústav neměl zájem s námi dále spolupracovat, a položili jsme i následující otázky: Četl naši práci někdo v X? Vedla se o ní diskuse? Je tam k dispozici?

15. 4. 2003 - Médiá, tretí sektor a intelektuáli I.
BRATISLAVA (Kritika & Kontext/ Changenet ) - Diskuse časopisu Kritika & Kontext o stavu, problémech a úloze médií, třetího sektoru a a intelektuálech z hlediska fungování společnosti a formování její budoucnosti. Z celkem tří dílu rozsáhlé diskuse jsme převzali první, úvodní část, v níž se účastníci věnují i fenoménu TV NOVA. Další dvě pokračování diskuse najdete na stránkách slovenského Changenetu.

1. 4. 2003 - Šok a hrůza
PRAHA (Jan Keller ) - Sociolog Jan Keller se pozastavuje nad reakcemi politiků k petici Nikoliv naším jménem a nad jejich ochotou na petici a k ní přiložené otázky odpovědět, případně se se zástupci signatářů setkat. Otázky se týkaly plánovaného útoku na Irák. Šok a hrůzu pocítil autor se svými přáteli při zjištění, jaký respekt mají oslovení politici k občanské společnosti a v jakém rozporu jsou jejich předvolební vyjádření se současným chováním.

17. 2. 2003 - O sterilizácii rómskych žien
BRATISLAVA (Barbora Bukovská ) - Slovenská Poradna pro občanská a lidská práva vydala společně s Centrem pro reprodukční práva zprávu „Tělo i duše“, která odhaluje mnohé případy násilných a vynucených sterilizací nebo podezření na sterilizace romských žen. Od zveřejnění zprávy dne 28. ledna 2003 se o téma začala zajímat veřejnost, média i vládní představitelé – jedna z autorek zprávy, Barbora Bukovská z Poradny pro občanská a lidská práva, tuto situaci komentuje.

18. 1. 2003 - Cizinecký zákon pomáhá organizovanému zločinu
PRAHA (Milan Daniel ) - Když česká vláda přijala před dvěma lety Koncepci pro integraci cizinců, vzbudilo to u aktivistů zabývajících se lidskými právy naději na změnu dosavadní oficiální praxe, která byla vůči cizincům spíše nevstřícná. Na základě vládního usnesení vznikly při okresních úřadech okresní poradní orgány pro integraci cizinců. Jejich úkolem bylo monitorovat situaci cizinců v jejich působnosti a napomáhat těm, pro něž se stala Česká republika druhou vlastí, ve snazším zařazením se do české společnosti.

31. 10. 2002 - Jásavá volební hesla a drsná investiční realita v Praze
PRAHA (Petr Kužvart ) - Radnice městských částí a magistrát pod tlakem investorů opomíjejí zájmy města i veřejnosti a škodí obecnému dobrému!
Lákavá hesla o velkém úklidu a přátelsky podávané pravice vypadají opravdu povzbudivě, stejně jako samochvála o “dobré adrese” pod notoricky známým stranickým emblémem. Ovšem jen pro toho, kdo hledí jen na oblepená nároží a lavičky. Pokud se podíváte na skutky těch, kdo se dnes staví do volitelných póz, otevře se vám dost odlišný obraz.


25. 10. 2002 - Co zaručeně nevíte o konopí
PRAHA (Econnect ) - Pro širokou veřejnost je KONOPÍ v dnešní době opředeno mnoha předsudky, které jsou spojené většinou s závislostmi, kriminalitou a mýty. O možnostech využití konopné suroviny v průmyslu a zemědělství můžeme slyšet spíše od našich prarodičů než ve školních lavicích. S každým novým užitečným konopným produktem na pultech našich obchodů dostává tato skutečnost jiný rozměr. Potencionální přínos této rostliny, který je v posledních letech tolik podceňován, staví všechny ostatní užitkové rostliny do stínu. Nebezpečnost konopí v objektivním porovnání ke všem jiným drogám především alkoholu a tabáku, které jsou v ČR legálním a navíc ještě podporované reklamou, je skoro směšně malá.

24. 10. 2002 - Proč je firemní dárcovství v ČR tak málo rozšířené?
PRAHA (Táňa Hlavatá ) - V rámci přípravy dvojdílného článku o problematice firemního dárcovství, který reagoval na udelění ceny VIA BONA za osvícené firemní a individuální dárcovství tabákové firmě Philip Morris, jsme se obrátili s dotazy také na Táňu Hlavatou, která je manažerkou projektu VIA BONA Nadace VIA. Její odpověď na otázku uvedenou v titulku byla natolik vyčerpávající a výstižná, že jsme se rozhodli ji s jejím souhlasem uveřejnit v nezkrácené podobě coby samostatný komentář k této problematice.

26. 9. 2002 - Tři pohromy pro český venkov
PRAHA (Spolek pro obnovu venkova ) - První pohroma pro náš venkov, to samozřejmě byly povodně. Ale co to je, pár stržených domů, mostů, silnic, pár protržených hrází. Hlavně že bylo tak málo mrtvých. Lidí. Zvířata nikdo nepočítal. Nepočítal zvířata, která venkov živí. Tím méně počítal volně žijící zvířata, která činí živou krajinu. Už vůbec nikdo nezalitoval té spousty ornice a jejích neviditelných obyvatel. Venkov přežil války, přežil mory, přežil dvě totality, přežije i povodně.

13. 9. 2002 - Po povodni
PRAHA (Jiří Nečas ) - Prostřední srpnový týden jsme prožili přírodní katastrofu, již nikdo nečekal, ba si ji ani neuměl představit. Někoho se dotkla citelně, někoho jen okrajově. Materiální škody jsou ohromné; tváří v tvář této skutečnosti si vděčně uvědomujeme, že lidských životů stála povodeň jen málo. Čekala se padesátiletá, pak stoletá voda. Když v Praze hladina kulminovala, mluvilo se o stopadesátileté vodě, o tisícileté vodě apod. Rozhodně o tak velké vodě žádné historické prameny nehovoří. Sportovní terminologií by bylo možno hovořit o překonání rekordu.


11. 9. 2002 - Právo na soukromí ? Na to zapomeňte !
PRAHA (Petr Bittner ) - Dnes je 11. září. Právě rok od hrozné tragédie, která poznamenala osudy tísíců lidí a navždy změnila svět. Média se při té příležitosti předhánějí v tom, kdo napíše více strhující článek, zveřejní “nový objev” vážící se k událostem z tohoto dne a odvysílá srdceryvnější záběry plačících lidí. To vše pod zaklínadlem co nejvyšší dávky sentimentu. Také bych se chtěl k tomuto tématu vyjádřit. Pokud však čekáte další podobně sentimentální článek, pak snad ani raději nečtěte dál a jděte si koupit denní tisk nebo zapnout televizi.

4. 9. 2002 - Nadešel čas odpovědnosti
JOHANNESBURG (Kofi A. Annan, generální tajemník OSN ) - Odpovědnost je slovo, které by na Světovém summitu o udržitelném rozvoji v Johannesburgu mělo být slyšet co nejčastěji, slovo, které musí vdechnout život realizačnímu plánu, který z tohoto setkání vzejde, a slovo ztělesňující všechny naděje, jež Spojené národy do Summitu vkládají. Jde o odpovědnost člověka k člověku založenou na vědomí společné příslušnosti k lidskému rodu, odpovědnost vůči naší planetě, jejíž přírodní bohatství je nutným předpokladem lidského pokroku, a také o odpovědnost za zajištění bezpečnosti a blahobytu příštích generací.

26. 8. 2002 - Projet Prahou při stále častějších dopravních zácpách? Jedině na kole!
PRAHA (Daniel Mourek ) - Záplavy a X-setletá voda odhalily v plné nahotě problémy pražské dopravy. Dlouhodobá neochota pražských zastupitelů řešit problémy s automobilovou individuální dopravou (AID) a jejím omezováním alespoň v centrálních pražských obvodech, víra v neporušitelnost a samospasitelnost pražského metra konstruovaného podle sovětských vzorů a absolutní ignorování alternativních druhů bezmotorové dopravy se spolupodílely na katastrofální dopravní situaci posledních dnů, na kterou doplácejí všichni Pražané.


Předchozí | 1 | .. | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | Další