Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Komentáře


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

20. 8. 2002 - Druhá vlna
PRAHA (Infoservis ) - Hladiny řek při povodni ještě nedostoupily svých vrcholů, ale na telefonní čísla a e-mailové adresy několika českých humanitárních organizací již přicházely desítky a stovky nabídek pomoci. Lidé nabízeli své síly a čas, aby pomohli postiženým čelit vznikající katastrofě. Setkávali se ale s odpovědí, která mnohé z nich nemohla uspokojit. „Děkujeme za nabídku, zařazujeme vás do databáze, čekejte.“ K čemu může být čekání v takové situaci? A na co jsou pak takové organizace?

27. 6. 2002 - Důsledky a dopady změny azylového zákona a azylové politiky ČR
PRAHA (Poradna pro uprchlíky ) - Parlament ČR v loňském roce přijal nový zákon upravující tzv. azylovou politiku ČR. Nová právní úprava už s sebou přináší první problematické momenty. I přestože to bude pro český stát dražší, žadatelé o azyl budou ve většině případů nuceni pobývat v azylovém zařízení, kde bude jejich pobyt plně hrazen. Vzhledem ke zdlouhavé azylové proceduře budou v těchto zařízeních pobývat po mnohé měsíce, což rozhodně neprospěje jejich psychice. Pocity méněcennosti, frustrace a beznaděje každého z nich pak úspěšně vzrostou.

20. 6. 2002 - Osud českých parlamentných volieb a občianskych kandidátov
BRATISLAVA (ChangeNet - Jozef Zivák ) - Redaktor internetového portálu ChangeNet.sk Jozef Zivák hodnotí ve svém článku volby do PSP, které proběhly v České republice. Mimo jiné se zabývá úspěšností tzv. kandidátů a stran podporujících občanskou společnost a také úlohou neziskových organizací v předvolební kampani. Konstatuje, že na rozdíl od Slovenska se česká občanská společnost málo soustředila na přesvědčování voličů, aby prišli k volbám. Nízkou volební účast pak vidí jako hlavní důvod zisku KSČM a propadu ostatních stran.

18. 6. 2002 - Slovenská spoločnosť ešte stále nie je pripravená na riešenie rómskej otázky
KOŠICE (Kristina Magdolenová, Roma Press Agency ) - Na našom území žije etnikum, ktoré sa od ostatného obyvateľstva odlišuje antropologickými znakmi, spôsobom života, temperamentom, jazykom. Obyvateľstvo, ktoré sa odmietlo podriadiť tlaku majority. Rómovia. Cigáni. Na verejnosti často prevláda názor, že všetky problémy s rómskym etnikom – teda predovšetkým existencia rómskych osád - vznikli po roku 1958, kedy bol vydaný Zákon o trvalom usídlení kočujúcich a polokočujúcich osôb. Čo na to história? Aj o tom sme sa rozprávali s Annou Jurovou, odbornou pracovníčkou Spoločensko-vedného ústavu SAV Košice.

13. 6. 2002 - Dvě překvapení v závěru volební kampaně
PRAHA (Václav Klinkera, Econnect ) - Poslední dva dny před volbami přinesly dvě zajímavá překvapení, dotýkající se sféry nevládních organizací. Příjemným překvapením pro nás je, s jakým důrazem byla akcentována potřeba vytváření občanské společnosti. Hana Marvanová předevčírem uvedla mezi pěti nepřekročitelnými prioritami Koalice podmínku pro příští koaliční vládu: „Bude podporovat rodiny s dětmi a tzv. občanskou společnost.“ Pokud Koalice získá dost hlasů, je tedy pravděpodobné, že se tato priorita objeví i ve vládním programu. A to by byla událost přímo historická.

6. 6. 2002 - Arhuská úmluva o přístupu k informacím stále nebyla ratifikována
(Jan Wünsch ) - V červnu 1998 se v dánském Arhusu konala čtvrtá konference ministrů životního prostředí zemí Evropy. Za klíčový bod této konference lze považovat tzv. Arhuskou úmluvu o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí. I když velká část požadavků této úmluvy je v českém právním řádu zakotvena, k její ratifikaci ani po téměř pěti letech v ČR nedošlo, a to i přesto, že na programu Poslanecké sněmovny se objevuje již více než půl roku.

17. 5. 2002 - Prolife neznamená pro život
PRAHA (Michaela Marksová-Tominová, Hlídací fena ) - Na datum 24. března připadá svátek Neposkvrněného početí Panny Marie. Tento den byl letos již podruhé v Praze využit náboženskými skupinami k pochodu vyzývajícím k zákazu interrupcí. Mělo by skutečně dojít ke změně zákona v této oblasti nebo mají mít ženy právo svobodně se pro interrupci rozhodnout? A proč je právo na potrat, které se týká výhradně žen, na celém světě předmětem politického boje?

16. 5. 2002 - ODS kašle na životní prostředí i na vysvětlování voličům
(Jakub Kašpar, EkoList ) - Jen deset dní vydržely politické špičky Občanské demokratické strany (ODS) hovořit o tom, jak si představují politiku životního prostředí. Právě tak dlouho totiž trvají jejich jednotlivá "témata dekády". Nedávné "ODS volí prostředí pro život" na vývěsním štítu Klausovy strany opravdu déle nevydrželo. ODS dnes volí hlavně klidné srdce Evropy, plné českých národních zájmů a otevřená okna v úřadech. Na to, aby vysvětlovala voličům jak ze země "neudělat rezervaci" a přesto ji úplně nezničit, její politici už, zdá se, zcela rezignovali.

10. 5. 2002 - Globalizace z pohledu ekologa
PRAHA (Jakub Patočka, Člověk v tísni ) - Co si myslet o globalizaci? Většinu vášnivých sporů nad touto otázkou mezi sebou svádějí lidé, kteří za toto slovo zařazují odlišné obsahy. Představuji si takový spor dvou mých vrstevníků. Každý z nich se hlásí k jednomu ze dvou pozoruhodných hnutí dnes snad nejpřitažlivějších pro ty našince, kteří se v českých zemích chtějí veřejně angažovat: jedná se o hnutí ekologické a multikulturní.

10. 4. 2002 - Kužvart a příroda – spojenci proti všem?
PRAHA (Jan Sedmidubský, ČRO 6/RSE ) - Ministr životního prostředí Miloš Kužvart to v poslední době nemá lehké. Přinejmenším část ČSSD, která ho dosadila do funkce ministra, už ho očividně začíná mít plné zuby. Naplno se to projevilo nedávno, když ústecká ČSSD, jmenovitě její předseda a zástupce krajského hejtmana Jaroslav Foldyna prohlásil Kužvartovo jednání za škodlivé, míněno zřejmě nejen pro sociální demokracii.

26. 3. 2002 - Výchova k násiliu
Bratislava (Mgr. Monika Zábavníková , Feminet.sk ) - Ako je možné, že na Slovensku je každá piata žena týraná?
Slovensko deklaruje princíp dodržiavania ľudských práv, ktorého súčasťou a nevyhnutným predpokladom je rovnosť všetkých ľudí.
Rozdiel medzi deklarovanou a skutočnou rovnosťou je však často zásadný. Nie je len otázkou času, kedy sa z deklarovaných pravidiel stanú „žité“ pravidlá. Bez našej snahy a úsilia sa to nemusí stať nikdy.


25. 3. 2002 - Internet a svoboda projevu?
Praha (Ján Matejka, SPIT ) - Není příliš těžké připustit, že naprostá většina informací o naší zemi i o dalších státech, které nás obklopují, jsou částečně ovládány ("cenzurovány") malým počtem sdělovacích prostředků, respektive jednotlivci, kteří tyto společnosti vlastní či řídí. Lze konstatovat, že určitý okruh informací vnímáme pouze zprostředkovaně, právě skrze tyto "oči a uši". Takovou "koncentraci moci" je velmi snadné použít či zneužít pro manipulaci s veřejným míněním, dle vůle toho, kdo touto mocí disponuje.

25. 3. 2002 - Mediálni aktivisti z Nového Sadu
Nový Sad, Jugoslávie (Kristian Lukić, Trištvrte revue ) - Kuda.org je nezisková organizácia umelcov, teoretikov, mediálnych aktivistov a užívateľov informácií. Myšlienka založiť takúto organizáciu vznikla priamo z urgentnej potreby počas 90. rokov. S rozvojom ICT, hlavne v druhej polovici deväťdesiatych rokov, sa rozdiel medzi umeleckou praxou a digitálnym prostredím zväčšoval čoraz viac a viac.

21. 3. 2002 - Přemnožila se
(Jiří Nečas ) - Řeč nebude o žádném živočišném druhu, jak by nadpisu odpovídalo. Jde o předměty, ba dokonce o kultovní předměty naší civilizace - o auta. Zvláště ve městech je jich tolik, že vytlačují lidi z ulic, ba dokonce mnohdy i z chodníků. Na venkově zas, kde je pro ně přece jen více místa, vede jejich užívání k omezování rozsahu veřejné dopravy. A tak k diskriminaci těch, kteří tento symbol novodobého pohanství používat nemohou, ať již ze zdravotních, sociálních či jiných důvodů, nebo prostě přijímají natolik občansky (a tím spíše křesťansky) odpovědný postoj, že auto prostě používat nechtějí.

14. 3. 2002 - Ukrajinci: Nádeníci & Násilníci?
Chrudim (Milan Daniel, Most pro lidská práva ) - Ukrajinci: Nádeníci & Násilníci? Tak je bohužel vnímá velká část naší veřejnosti. Ukrajinci jsou však národem s bohatou historií a kulturou. Silná ukrajinská komunita byla v Československu přítomná zejména po 1. světové válce. Ukrajinci zde měli krajanské spolky a kulturní soubory.Dosavadní snahy o dnešní národnostní život desítek tisíc Ukrajinců žijících v České republice příliš úspěšné nebyly. Existuje zde Ukrajinská iniciativa, která se však věnuje spíše dlouhodobě usazeným krajanům a vychází jediný čtvrtletník Porogi, který plní roli kulturně historické revue.

Předchozí | 1 | .. | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | Další