Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Komentáře


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

10. 6. 2003 - Proč budu hlasovat v referendu o přistoupení k EU - pár kritických poznámek
PRAHA (Petr Kužvart ) - Podstatou EU a před tím Evropských společenství byla vždycky cesta k liberalizaci pohybu zboží, pracovní síly a kapitálu. Vždy šlo o ekonomické uskupení, kde se jiné než obchodní problémy řešily a řeší pouze tehdy, kdy ohrožují vlastní podstatu integrace. Důležitým rysem je to, že orgány EU jsou vesměs nevolené, zbyrokratizované a jediné přímo volené těleso, Evropský parlament, je nejméně vlivným článkem ve struktuře vrcholových orgánů EU. Podstatu problému lze jednoduše shrnout takto: jde o kšeft, nikoli o demokracii. A dlužno dodat, že jde především o velký, zglobalizovaný kšeft.

1. 4. 2003 - Šok a hrůza
PRAHA (Jan Keller ) - Sociolog Jan Keller se pozastavuje nad reakcemi politiků k petici Nikoliv naším jménem a nad jejich ochotou na petici a k ní přiložené otázky odpovědět, případně se se zástupci signatářů setkat. Otázky se týkaly plánovaného útoku na Irák. Šok a hrůzu pocítil autor se svými přáteli při zjištění, jaký respekt mají oslovení politici k občanské společnosti a v jakém rozporu jsou jejich předvolební vyjádření se současným chováním.

17. 2. 2003 - O sterilizácii rómskych žien
BRATISLAVA (Barbora Bukovská ) - Slovenská Poradna pro občanská a lidská práva vydala společně s Centrem pro reprodukční práva zprávu „Tělo i duše“, která odhaluje mnohé případy násilných a vynucených sterilizací nebo podezření na sterilizace romských žen. Od zveřejnění zprávy dne 28. ledna 2003 se o téma začala zajímat veřejnost, média i vládní představitelé – jedna z autorek zprávy, Barbora Bukovská z Poradny pro občanská a lidská práva, tuto situaci komentuje.

18. 1. 2003 - Cizinecký zákon pomáhá organizovanému zločinu
PRAHA (Milan Daniel ) - Když česká vláda přijala před dvěma lety Koncepci pro integraci cizinců, vzbudilo to u aktivistů zabývajících se lidskými právy naději na změnu dosavadní oficiální praxe, která byla vůči cizincům spíše nevstřícná. Na základě vládního usnesení vznikly při okresních úřadech okresní poradní orgány pro integraci cizinců. Jejich úkolem bylo monitorovat situaci cizinců v jejich působnosti a napomáhat těm, pro něž se stala Česká republika druhou vlastí, ve snazším zařazením se do české společnosti.

25. 10. 2002 - Co zaručeně nevíte o konopí
PRAHA (Econnect ) - Pro širokou veřejnost je KONOPÍ v dnešní době opředeno mnoha předsudky, které jsou spojené většinou s závislostmi, kriminalitou a mýty. O možnostech využití konopné suroviny v průmyslu a zemědělství můžeme slyšet spíše od našich prarodičů než ve školních lavicích. S každým novým užitečným konopným produktem na pultech našich obchodů dostává tato skutečnost jiný rozměr. Potencionální přínos této rostliny, který je v posledních letech tolik podceňován, staví všechny ostatní užitkové rostliny do stínu. Nebezpečnost konopí v objektivním porovnání ke všem jiným drogám především alkoholu a tabáku, které jsou v ČR legálním a navíc ještě podporované reklamou, je skoro směšně malá.

11. 9. 2002 - Právo na soukromí ? Na to zapomeňte !
PRAHA (Petr Bittner ) - Dnes je 11. září. Právě rok od hrozné tragédie, která poznamenala osudy tísíců lidí a navždy změnila svět. Média se při té příležitosti předhánějí v tom, kdo napíše více strhující článek, zveřejní “nový objev” vážící se k událostem z tohoto dne a odvysílá srdceryvnější záběry plačících lidí. To vše pod zaklínadlem co nejvyšší dávky sentimentu. Také bych se chtěl k tomuto tématu vyjádřit. Pokud však čekáte další podobně sentimentální článek, pak snad ani raději nečtěte dál a jděte si koupit denní tisk nebo zapnout televizi.

27. 6. 2002 - Důsledky a dopady změny azylového zákona a azylové politiky ČR
PRAHA (Poradna pro uprchlíky ) - Parlament ČR v loňském roce přijal nový zákon upravující tzv. azylovou politiku ČR. Nová právní úprava už s sebou přináší první problematické momenty. I přestože to bude pro český stát dražší, žadatelé o azyl budou ve většině případů nuceni pobývat v azylovém zařízení, kde bude jejich pobyt plně hrazen. Vzhledem ke zdlouhavé azylové proceduře budou v těchto zařízeních pobývat po mnohé měsíce, což rozhodně neprospěje jejich psychice. Pocity méněcennosti, frustrace a beznaděje každého z nich pak úspěšně vzrostou.

18. 6. 2002 - Slovenská spoločnosť ešte stále nie je pripravená na riešenie rómskej otázky
KOŠICE (Kristina Magdolenová, Roma Press Agency ) - Na našom území žije etnikum, ktoré sa od ostatného obyvateľstva odlišuje antropologickými znakmi, spôsobom života, temperamentom, jazykom. Obyvateľstvo, ktoré sa odmietlo podriadiť tlaku majority. Rómovia. Cigáni. Na verejnosti často prevláda názor, že všetky problémy s rómskym etnikom – teda predovšetkým existencia rómskych osád - vznikli po roku 1958, kedy bol vydaný Zákon o trvalom usídlení kočujúcich a polokočujúcich osôb. Čo na to história? Aj o tom sme sa rozprávali s Annou Jurovou, odbornou pracovníčkou Spoločensko-vedného ústavu SAV Košice.

13. 6. 2002 - Dvě překvapení v závěru volební kampaně
PRAHA (Václav Klinkera, Econnect ) - Poslední dva dny před volbami přinesly dvě zajímavá překvapení, dotýkající se sféry nevládních organizací. Příjemným překvapením pro nás je, s jakým důrazem byla akcentována potřeba vytváření občanské společnosti. Hana Marvanová předevčírem uvedla mezi pěti nepřekročitelnými prioritami Koalice podmínku pro příští koaliční vládu: „Bude podporovat rodiny s dětmi a tzv. občanskou společnost.“ Pokud Koalice získá dost hlasů, je tedy pravděpodobné, že se tato priorita objeví i ve vládním programu. A to by byla událost přímo historická.

17. 5. 2002 - Prolife neznamená pro život
PRAHA (Michaela Marksová-Tominová, Hlídací fena ) - Na datum 24. března připadá svátek Neposkvrněného početí Panny Marie. Tento den byl letos již podruhé v Praze využit náboženskými skupinami k pochodu vyzývajícím k zákazu interrupcí. Mělo by skutečně dojít ke změně zákona v této oblasti nebo mají mít ženy právo svobodně se pro interrupci rozhodnout? A proč je právo na potrat, které se týká výhradně žen, na celém světě předmětem politického boje?

25. 3. 2002 - Internet a svoboda projevu?
Praha (Ján Matejka, SPIT ) - Není příliš těžké připustit, že naprostá většina informací o naší zemi i o dalších státech, které nás obklopují, jsou částečně ovládány ("cenzurovány") malým počtem sdělovacích prostředků, respektive jednotlivci, kteří tyto společnosti vlastní či řídí. Lze konstatovat, že určitý okruh informací vnímáme pouze zprostředkovaně, právě skrze tyto "oči a uši". Takovou "koncentraci moci" je velmi snadné použít či zneužít pro manipulaci s veřejným míněním, dle vůle toho, kdo touto mocí disponuje.

14. 3. 2002 - Ukrajinci: Nádeníci & Násilníci?
Chrudim (Milan Daniel, Most pro lidská práva ) - Ukrajinci: Nádeníci & Násilníci? Tak je bohužel vnímá velká část naší veřejnosti. Ukrajinci jsou však národem s bohatou historií a kulturou. Silná ukrajinská komunita byla v Československu přítomná zejména po 1. světové válce. Ukrajinci zde měli krajanské spolky a kulturní soubory.Dosavadní snahy o dnešní národnostní život desítek tisíc Ukrajinců žijících v České republice příliš úspěšné nebyly. Existuje zde Ukrajinská iniciativa, která se však věnuje spíše dlouhodobě usazeným krajanům a vychází jediný čtvrtletník Porogi, který plní roli kulturně historické revue.

13. 3. 2002 - Válka v Čečensku bez konce
Praha (Caroline Wyattová, Helena Berková, BBC ) - Od loňských zářijových útoků na Spojené státy média jen zřídka referují o pokračujícím konfliktu v ruské odštěpenecké Čečenské republice. Kreml tvrdí, že tam vede vlastní válku proti terorismu - proti zhruba patnácti stům čečenských povstalců už dva více než dva roky bojuje asi 90 tisíc ruských vojáků.

8. 3. 2002 - Prohlášení k mezinárodnímu dni žen
Praha (Centrum pro Gender Studies ) - Mezinárodní den žen je historicky velmi významný svátek připomínající úsilí žen za dosažení rovnoprávného postavení. Ačkoli je v ČR stále vnímán jako komunistický, připomínají si ho dodnes ženy na celém světě - v neposlední řadě v zemích EU, Kanadě, USA či Austrálii. 8. březen je především příležitostí, jak upozornit na stále přetrvávající diskriminaci a porušování práv žen.MDŽ si rozhodně potřebujeme připomínat i v ČR. Otázkám rovnosti žen a jejího prosazování je i po dvanácti letech demokratického vývoje stále věnována pouze minimální pozornost, a to především ze strany těch, kteří mají v rukou rozhodovací moc - tedy političek a politiků.

8. 8. 2000 - Obnovování práv: Klikatá cesta
(Noam Chomsky, AI ) - Konfuciánské Analekty popisují příkladného člověka - samého mistra - jako toho, kdo se nepřestává snažit, přestože ví, že marně. V roce 50.výročí podpisu Všeobecné deklarace lidských práv není snadné tuto myšlenku potlačit. Pravidelné zprávy o stavu lidských práv poskytují dostačující, i když neúplné svědectví tohoto dodnes pokračujícího neveselého příběhu. Zmiňme alespoň jeden příklad ze současnosti: "vedlejší škody" společného britsko-amerického bombardování Iráku, které ovšem vyvolává minimum pozornosti, stejně jako svévolné zničení hlavní africké farmaceutické továrny jen o několik měsíců dříve, a další jim podobné triviální příklady.



Předchozí | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | Další