Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Odsouzení policistů: čeho se bojí orgány státu?

27.6.2003 - BRNO (Liga lidských práv ) - Ve známém případu napadení Roma Karla Billého, který byl brutálně zbit v květnu 2001 policisty z Karlových Varů, došlo k prvnímu rozuzlení. Dnes, 27. 6. 2003, odsoudil chebský okresní soud tři z pěti obviněných policistů za spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele na 10 měsíců s podmíněným odkladem na dva roky. Na neuvěřitelně krátké období dvou let jim bylo soudem zakázáno působit u policie. Dalším dvěma policistům podle názoru procesně pečlivého a korektního, ovšem jinak bázlivého senátu chebského soudu vina prokázána nebyla. Státní zástupce se proti rozsudku o všech pěti obžalovaných policistech na místě odvolal.

Podle zmocněnce poškozeného, Jiřího Kopala (Liga lidských práv), představuje rozsudek přes jeho mírnost přece jen malý krůček na cestě za ztrátou absolutní beztrestnosti policistů za zásahy do tělesné integrity občanů. Mírnost rozsudku odpovídá společenské situaci v České republice, která se vyznačuje malou odvahou státních zástupců kvalifikovat trestné činy podle náležitých skutkových podstat a stejně malou odvahou soudců, odsuzovat státní činitele za jejich hrubá pochybení náležitými tresty.

Liga lidských práv od počátku upozornovala na špatnou kvalifikaci obžaloby, která naznačovala obtížně prokazatelný rasový motiv, ovšem nezabývala se jednoznačnými skutkovými podstatami omezování osobní svobody a mučení a jiného krutého, nelidského nebo ponižujícícho zacházení či trestání. Zmocněnec poškozeného trvá na tom, že k naplnění těchto skutkových podstat mimo jakoukoli pochybnost došlo. Jejich nepoužívání v praxi v České republice je v rozporu nejen s trestním zákonem, ale i se závazky z Umluvy proti mučení a dalších mezinárodních úmluv o lidských právech, které se ČR zavázala dodržovat.

Obavy státních zástupců a soudců z náležitého aplikování skutkových podstat podle trestního zákona vedou k navenek zkreslenému výsledku činnosti soudů. Ty navíc mají těžkosti s prokazováním rasového motivu u státních činitelů. Policisté jsou tak maximálně ohroženi potrestáním za trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele. Liga lidských práv doufá, že krajský soud v Plzni, který rozhodne o odvolání, nebude pokračovat v tradici malé odvahy českých orgánů v případech týrání ze strany státních činitelů a přiměřeně přitvrdí tresty pro brutální policisty. Těm by navíc měla být navždy odepřena možnost opětného působení v bezpečnostních sborech.


Grafická verze tohoto článku