Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Konference k 60. výročí procesu s Rudolfem Slánským

13.11.2012 - PRAHA (Institut Terezínské iniciativy ) - Židovské muzeum v Praze a Institut Terezínské iniciativy pořádají k 60. výročí procesu s Rudolfem Slánským konferenci pro učitele, věnovanou problematice antisemitismu v 50. letech v Československu. Konference v rámci projektu „Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století“ se bude konat 27. listopadu 2012 v budově Měšťanské besedy v Plzni.

Konferenci k výročí tzv. procesu s protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského zahájí projekce dokumentárního filmu „Pražský proces“ (2000), jenž rekonstruuje ovzduší v československé společnosti od skončení druhé světové války do roku 1956, a následná diskuse s jeho režisérkou Zuzanou Justman, kterou bude moderovat Kateřina Čapková z Ústavu soudobých dějin AV ČR. Novinář a historik Petr Brod přiblíží mezinárodní i vnitropolitické souvislosti procesu, jeho příčiny a důsledky. Dokumentarista Martin Šmok z USC Shoah Foundation se bude věnovat roli  sdělovacích prostředků a dopadům procesu na společnost i židovskou komunitu. Na závěr konference bude prezentována metodika pro učitele základních a středních škol, zaměřená na problematiku antisemitismu v Československu v 50. letech.

Cílem projektu „Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století“ je integrovat do výuky na českých školách dějiny židovské komunity jako nedílné součásti českých moderních dějin. Jeho základem je tvorba výukových a metodických materiálů v přímé interakci s učiteli, žáky a studenty, ať již v podobě tematicky zaměřených dílen, workshopů, seminářů a konferencí. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

V předvečer konference se uskuteční také pražská projekce filmu Pražský proces a beseda s paní Justman od 18 hodin v Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.

Rudolf Slánský se narodil 31. července 1901 v Nezvěsticích u Plzně v rodině židovského obchodníka. V Plzni studoval střední školu. V roce 1921 se stal členem Komunistické strany Československa a od roku 1935 jejím poslancem v Národním shromáždění. Před nacistickou perzekucí se mu již jako čelnému představiteli strany podařilo uprchnout do Moskvy, zatímco většina členů jeho rodiny zahynula v terezínském ghettu a v dalších nacistických koncentračních táborech. Roku 1946 byl zvolen generálním tajemníkem KSČ a jako zástupce tvrdého stalinistického jádra se po Únoru 1948 zásadním způsobem podílel na ustavení komunistické diktatury a pronásledování jejích politických oponentů. V listopadu 1951 byl však zatčen a spolu s dalšími významnými členy strany obviněn ze spiknutí proti republice. Dne 27. listopadu 1952 byl ve zinscenovaném procesu spolu 13 obžalovanými odsouzen k trestu smrti.
Více informací na webu www.nasinebocizi.cz


Grafická verze tohoto článku