Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Sedmá generace 3/2013: Zítra vstanu a změním svět

25.6.2013 - BRNO (Sedmá generace ) - Ve třetím letošním čísle časopisu Sedmá generace se mimo jiné dočtete odpovědi na tyto otázky: Co pro nás kdy příroda udělala? Mohou přímé akce oživit environmentální hnutí? Jak si eko-neziskovky zvykají na finanční půst? Kde žije muž, který sází budky? Začneme účinně regulovat moc obchodních řetězců? Komu na venkově vadí kokrhání kohoutů a bučení krav? Jak bude vypadat hřbitov 2.0? Co radí Člověk bez dopadu Colin Beavan? Jak si vedou evropští zelení? Považuje Jan Keller své ekologické aktivity za ztrátu času? Jde si dobrovolně skromně zasurfovat na sever od slunce? O čem a o kom vypovídá Český žurnál? Do kterých zajímavých knih se začíst? Kdo by se chtěl procházeti bez vzpomínek liduprázdným lesem? Čím inspiruje předčasně ukončená pouť básníka a ekoaktivisty Vladimíra Petra?

V hlavním tématu nazvaném Zítra vstanu a změním svět se věnujeme různým podobám aktivního přístupu ke společnosti nebo životnímu prostředí a snažíme se inspirovat k překonání občanské lenosti, která v nadcházejících malátných měsících nepochybně pokvete. Podezírat nás z nevědomosti, že náš nadmíru zauzlený svět přece nejde jen tak šmahem „změnit“, by ovšem bylo po 22 letech vydávání Sedmé generace nedorozumění: jak v rozhovoru říká filmař a spisovatel Colin Beavan: „Nejde ani tak o to, jestli se nám podaří svět změnit, nebo ne, ale o to, jestli jsme schopní se změnit my sami. Otázka by tedy neměla znít: ,Můžu změnit svět?‘, ale ,Chtěl bych být někým, kdo se o to pokusí?‘ … Vaším úkolem je dělat to, v co věříte.“

Občansky inspirovat se tak můžete reportáží Štěpána Jindry o muži, který se stará o osmnáct set ptačích budek, zkušeností ornitologa Petra Suvorova s dobrovolnou ochranou ptáků, esejí Arnošta Nováka o liberálních a anarchistických přímých akcích, analýzou stavu zdejších ekologických nevládních organizací od Jana Skalíka a Júlie Sokolovičovév nebo vzpomínkou na ekologického aktivistu a básníka Vladimíra Petra. Přehled letních akcí pak nabízí Občanský kalendář.

Seriál Zelené srdce tentokrát zasvětila Barbora Božková pozoruhodné filosofce, básnířce a civilizační kritičce Anně Pammrové, v Kurzu mediální sebeobrany se Jan Miessler zamýšlí nad ne/úspěchy zelených argumentů v médiích a v Šetrnější spotřebě Barbora Mrázková na zahraničních příkladech dokládá, že vhodná regulace moci super- a hypermarketů nemusí být hudbou vzdálené budoucnosti.
V čísle se dále můžete seznámit s tisíci a jedním brněnským satelitem, nastupujícími hřbitovy 2.0 nebo se situací evropských zelených. Nechybí též tradiční recenze: na film Na sever od ráje, dokumentární cyklus Český žurnál nebo knihy Pach smrti a Co pro nás kdy příroda udělala?, ani pravidelné rubriky Librarium, Před 7.G, Ekologický kompost, Společenský kompost a Terrapie, tentokrát věnovaná tureckým událostem. Číslo uzavírá rozhovor se sociologem Janem Kellerem o zapadlých akoaktivistech, společnosti sociální nesouměřitelnosti a potřebě silné Evropy.

Na webu 7.G jako obvykle najdete více fotek než v tištěném čísle, tentokrát si můžete prohlédnout budkovou fotoreportáž Štěpána Jindry, migrující ptáky vyfocené Petrem Suvorovem nebo brněnské suburbie zachycené Janou Žitňákovou a Márií Pákozdiovou, které se ptají, nakolik jsou satelitní zástavby u Brna ještě venkovem. Poslední nová fotogalerie přibližuje výstavu Sibiř – DVA ČASY, na níž zachytili mladí čeští výtvarníci prožitky z loňské cesty k řece Maně v Krasnojarském kraji.
Seznam všech článků čísla najdete na www.sedmagenerace.cz/aktualni-cislo.

Inspirativní četbu a aktivní letní rána přeje redakce 7.G.


Grafická verze tohoto článku