Olympic Watch odsuzuje další porušování lidských práv v Číně
21. 11. 2003 - Petr Kutilek, Olympic Watch
Olympic Watch (Výbor pro olympijské hry 2008 ve svobodné a demokratické zemi) vydal prohlášení, ve kterém „odsuzuje poslední vlnu rozsudků nad čínskými obránci lidských práv“. Jan Ruml, výkonný předseda Olympic Watch, dnes posílá dokument vládě Čínské lidové republiky.Prohlášení zmiňuje dva konkrétní případy pokojných aktivistů, kteří byli odsouzeni k osmi, respektive třem letům ve vězení. Čeng En-čchung (Zheng Enchong) má strávit tři roky ve vězení za „nelegální poskytování státních tajemství osobám mimo Čínu“ protože údajně poslal newyorské organizaci, zabývající se lidskými právy, dvě zprávy o demonstraci dělníků. Che Te-pchu (He Depu), jehož případu se věnovala světová i česká media, byl odsouzen k osmi letům ve vězení za „pokus o rozvracení státu“, protože podepsal otevřený dopis pekingské vládě.
Olympic Watch v prohlášení žádá nejen to, aby čínské orgány propustily tyto a další vězně svědomí, ale také aby obecně „naplňovaly závazky ke zlepšení situace na poli lidských práv a zajištění svobody slova, které byly vyhlášeny, když se Peking ucházel o olympijské hry 2008“.
Olympic Watch (Výbor pro olympijské hry 2008 ve svobodné a demokratické zemi) byl založen v Praze v roce 2001 v reakci na rozhodnutí MOV, kterým bylo Pekingu uděleno pořadatelství olympijských her v roce 2008. Jeho posláním je monitorovat situaci na poli lidských práv v Čínské lidové republice před olympijskými hrami 2008 a vést kampaň, která by dosáhla pozitivních změn v životě lidí v Číně.
Více podrobností o obou případech: viz plný text prohlášení na další stránce. Chcete-li se dovědět více o Olympic Watch, navštivte http://www.olympicwatch.org/ nebo kontaktujte výkonného tajemníka Olympic Watch Petra Kutílka na press@olympicwatch.org nebo 608 560 503.
PLNÝ TEXT PROHLÁŠENÍ OLYMPIC WATCH Z 18. LISTOPADU 2003
Olympic Watch (Výbor pro olympijské hry 2008 ve svobodné a demokratické zemi) odsuzuje poslední vlnu rozsudků nad čínskými obránci lidských práv. Především je znepokojen tresty osmi, respektive tří let ve vězení, které nedávno dostali pokojní aktivisté Che Te-pchu (He Depu) a Čeng En-čchung (Zheng Enchong) ve dvou na sobě nezávislých procesech.
Podle dostupných informací byl Čeng En-čchung potrestán 28. října 2003 třemi lety ve vězení za trestný čin „nelegálního poskytování státních tajemství osobám mimo Čínu“, protože údajně poslal dvě zprávy newyorské organizaci Human Rights in China. Organizace připustila doručení jedné z nich, v níž Čeng En-čchung poslal prostý popis demonstrace šanghajských dělníků letos v březnu. Popírá ovšem, že by kdy obdržela údajnou druhou zprávu, na jejímž základě by Čeng En-čchung také odsouzen. Čeng En-čchung si přitom, ač právník, nebyl vědom toho, že poskytované informace mohou představovat „státní tajemství“.
Dalším případem je Che Te-pchu, který byl zadržen před rokem a 6. listopadu 2003 odsouzen za „pokus o rozvracení státu“. Che Te-pchu pokojně vyjádřil své názory tím, že podepsal otevřený dopis pekingské vládě, který ji vyzýval k politickým reformám. Jeho rodina byla o jeho zatčení formálně informována až po pěti měsících. Che Te-pchu má vážně nemocná játra, a jeho stav navíc zhoršilo kruté zacházení ve vazbě. Osmiletý trest ve vězení by se pro něj mohl rovnat trestu smrti.
Olympic Watch je pobouřen pokračujícím pronásledováním čínských aktivistů, kteří pokojně prosazují svobodu vyjadřování. Vyzýváme orgány Čínské lidové republiky, aby:
• propustily Che Te-pchu, Čeng En-čchunga a další vězně svědomí,
• přestaly zneužívat nejasnou legislativu ohledně „státních tajemství“ pro omezování svobody slova
• a naplňovaly závazky ke zlepšení situace na poli lidských práv a zajištění svobody slova, které byly vyhlášeny, když se Peking ucházel o olympijské hry 2008.
V Praze, 18. listopadu 2003
Jan Ruml
úřadující předseda výboru Olympic Watch