Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Petice proti testování předána - přes 9 000 podpisů

10. 5. 2005 - Jan Lorenc, Svoboda zvířat

Předány podpisy Petice za zachování zákazu testování kosmetiky na zvířatech v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Paní poslankyně Vlasta Parkanová převzala dnes odpoledne od dětí ZŠ U Santošky celkem 9 147 platných podpisů. Dnes došlé podpisy budou předány Poslanecké sněmovně ještě zítra ráno. Od 8.4., kdy petici zahájili společně žáci pražské ZŠ U Santošky a o.s. Svoboda zvířat Praha, ji podpořilo 9 147 lidí z celé republiky (započítány pouze platné podpisy).

Zájem, s jakým se lidé postavili za zachování zákazu testování kosmetiky na zvířatech u nás, byl nebývalý.
Lidé si tiskli a kopírovali petiční listy a ve svém okolí dokázali oslovit desítky až stovky ostatních.
Během posledních dvou týdnů došlo na adresu pražské Svobody zvířat přes 130 zásilek z 68 měst a obcí, další předali aktivisti v Praze, nejvíce lidí však oslovili samotní žáci ZŠ U Santošky se svou učitelkou angličtiny.
Připojily se další základní a střední školy. Kromě Prahy, Brna a Ostravy došly stovky podpisů z Havlíčkova Brodu, Rýmařova, Českých Budějovic, Kadaně a dalších.
Podpořilo ji i několik známých osobností.

Argumenty obhajující znovu umožnění testů kosmetických látek na zvířatech jsou přitom velmi sporné (viz níže).

Po celou dobu projednávání novely zákona o ochraně veřejného zdraví se snažily nestátní organizace na ochranu zvířat, aby ke schválení dotyčného návrhu nedošlo. Tisíce lidí nyní svými podpisy stojí za tím, aby stávající zákaz, který v očích morálně vyspělé veřejnosti řadí Českou republiku nad země zlobované kosmetickým průmyslem, zůstal zachován.

Společně s petičními archy bylo předáno i dvě stě namalovaných a skládaných králíků od dětí, které tak našim zákonodárcům vyjádřili, s jakou důležitostí si přejí, aby stávající stav, bez testování kosmetiky na zvířatech zůstal zachován.

za iniciátory petice
Jan Lorenc, koordinátor o.s. Svoboda zvířat Praha
tel: 737443994, praha@svobodazvirat.cz


podrobnější informace o problému najdete na www.svobodazvirat.cz


---------------------------------------------------------------------------


Zákaz testování kosmetiky na zvířatech – není potřeba cokoli měnit!
(s použitím TS o.s. Svoboda zvířat ze dne 2.5.)

Česká republika se novelou zákona na ochranu zvířat proti týrání v oblasti testování finálních kosmetických výrobků a jejich ingrediencí postavila minulý rok za účinnější ochranu zvířat. Podobná úprava byla přijata v Německu, Nizozemí a Velké Británii. Vzhledem k pádným etickým a vědeckým argumentům poukazujícím na problematičnost nutnosti testovat kosmetické výrobky na zvířatech, jsou takové snahy jen jejich logickým vyústěním.

Zákaz testování kosmetických látek a přípravků je v zákoně č. 246/1992, na ochranu zvířat, § 15 odst. 6 v platnosti jen necelý rok a již koncem loňského roku Ministerstvo zdravotnictví (MZd) předložilo novelu Zákona o veřejném zdraví, kterou mění i dotyčný odstavec v zákoně na ochranu zvířat. Zákaz pokusů na zvířatech pro účely testování kosmetických látek a přípravků zde má být nahrazen zmocněním pro udělování výjimek.

Návrh MZd již prošel horní sněmovnou ve druhém čtení. V dohledné době se o něm má hlasovat.
Dne 8.4. se žáci smíchovské ZŠ U Santošky společně s pedagogy rozhodli iniciovat petici požadující zachování zákazu testování kosmetiky na zvířatech (o pomoc požádali sdružení Svoboda zvířat Praha a Nadaci na ochranu zvířat).
Ke dni vydání této Zprávy je pod ní podepsáno bezmála 9 000 lidí.


Problémů kolem návrhu MZd se ukazuje hned několik. Firmy vyrábějící kosmetiku a nepoužívající zvířata při jejím testování by byly nuceny používat jen ty metody, které jsou vědecky ověřené a zařazené do seznamu takových metod v rámci EU. To tedy znamená, že pokud bude známa a praxí ověřena metoda nepoužívající zvířata, ale nebude uznána orgánem EU, musí tato společnost použít pokus na zvířeti. Tento fakt naprosto maří snahu nahrazovat pokusy na zvířatech alternativními metodami. Navíc je zde značný prostor pro obstrukce.
Vědecké ověření metod nahrazujících zvířata je proces velmi zdlouhavý a výsledky těchto metod jsou srovnávány s pokusy na zvířatech. Zde je zásadní problém, protože alternativní metody jsou zpravidla přesnější.
Celoevropský zákaz testovat kosmetiku by měl platit od roku 2013. Zároveň je však pro tři skupiny pokusů možné udělit výjimky (toxicita po opakované dávce, toxicita pro reprodukci a toxikokinetika). Po tomto datu by měl platit zákaz i pro tyto testy.
Z této směrnice vychází i MZd, ale aplikuje ji značně nepřesně. MZd argumentuje, že musí českou legislativu harmonizovat s právem EU. V tom má nepochybně pravdu, ale již se nezmiňuje o tom, že tento zákon v tomto bodě v souladu s evropskou legislativou je. Tak jako ostatní členské země má ČR právo přijmout přísnější právní normy v oblasti ochrany zvířat, než jsou platné v EU.

Pádným argumentem pro změnu stávajícího znění zákazu MZd je konkurenceschopnost českých firem vyrábějících kosmetiku. Skutečnost, že tyto firmy nesmějí v ČR testovat kosmetiku na zvířatech, je pro ně spíše výhodou. Spotřebitelé jsou a do budoucna budou stále citlivěji vnímat zacházení se zvířaty. Navíc budou moci tyto společnosti takovou skutečnost uvést na obalu výrobku, což činí jejich výrobky lépe uplatnitelné na celosvětovém trhu.
Tolerance k pokusům na zvířatech se stále snižuje a oblast kosmetiky je vnímána jako obzvláště problematická. Navíc je testování kosmetiky pomocí alternativních metod levnější a přesnější. Jen v Evropě najdeme několik desítek firem, které své výrobky na zvířatech netestují a nepředstavuje to pro ně žádný vážný problém ani z hlediska konkurenceschopnosti, ani z hlediska bezpečnosti jejich výrobků.

Návrh MZd je eticky i vědecky neobhajitelný. Svoboda zvířat se bude snažit prostřednictvím poslanců obou komor Parlamentu ČR tento návrh změnit. Naším požadavkem je, aby zákaz testovat kosmetiku a její složky byl zachován v původním znění, které je součástí Zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Za Svobodu zvířat Tomáš Popp, předseda o.s. Svoboda zvířat
v.z. Jan Lorenc, koordinátor SZ Praha
kontakt: 737443994, praha@svobodazvirat.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

15. 2. 2009
pakaholky
15. 2. 2009
pakaholky
17. 9. 2009

Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz