Češi připravili v Gruzii filmový festival o lidských právech
16. 12. 2008 -, Econnect/Člověk v tísni
Tři dny, čtyři místa, desítky projekcí, koncerty, výstavy, přednášky, besedy a workshopy. Tak vypadala akce pod názvem Cesta k sobě, kterou nedávno organizoval Člověk v tísni v Gruzii. Festival se Konal se v horské oblasti Kazbegi, hlavním městě Tbilisi a odlehlém hornickém městečku v Tkibuli v centrální Gruzii. Na stěžejní části programu - festivalu dokumentárních filmů s tématikou lidských práv spolupracoval Člověk v tísni, který má v zemi řadu rozvojových programů, s mezinárodním filmovým festivalem Nationality: Human.Vůbec poprvé se podobný festival konal v horském kazbeckém regionu. Projekci filmu Most přes Wadi sledovala celá škola ve vesničce Sno. I přes nehostinné podmínky ve třídě, se do diskuze po filmu zapojily na dvě desítky místních studentů. „Kazbecký region leží na hranici jak s Jižní Osetií, tak Ruskou federací, tedy pro Gruzii momentálně nepřátelskými oblastmi. I když je oddělen vysokými horami, chtěli jsme místním mladým ukázat, že spolu lidé rozdělení válkou dokážou žít. Alespoň ve filmu,“ říká ředitel kazbecké části filmového festivalu Roman Staněk.
Část festivalu v hlavním městě Tbilisi byla zaměřen hlavně na vysokoškolské studenty. Kromě filmových projekcí studenti navštěvovali workshopy na téma lidských práv nebo přednášky o konfliktu v Abcházii. „Byla jsem velmi příjemně překvapena tím, jak se mladí Gruzínci intenzivně zapojovali do debat po filmech. Jsou mnohem aktivnější než publikum u nás. Vypovídá to o tom, jak může mladá, nastupující generace tuto zemi změnit a pobořit všechny stereotypy, které se o Gruzínech šíří,“ uvedla Karolína Pličková, vedoucí kavkazské mise Člověka v tísni.
Třetím regionem, kde se festival konal, byl odlehlý region Imereti v centrální Gruzii. Také zde se konalo mnoho doprovodných akcí. Nejvíce pozornosti vzbudila výstava místního fotografa Giorgiho Barsegjana, který nafotil portréty známých Rusů, žijících v Gruzii. Mezi nimi slavné baletky, herečky nebo televizní hlasatelky.
Festival zakončil trochu symbolicky vystoupení souboru Pankisi Ensemble složeného převážně z čečenských uprchlíků žijících ve vesnicích podél Pankiské soutěsky na severovýchodě Gruzie. Jejich účast byla více než symbolická. Jedním z hlavních lákadel festivalu byl totiž film ruské režisérky Máši Novikové o čečenské válce s názvem Tři kamarádi. Mnoho z lidí, o kterých film pojednával, totiž skončili jako uprchlíci právě v Pankisi.