Vietnam: Vláda pronásleduje uživatele internetu
24. 10. 2006 -, Econnect/Amnesty International
Připojit se na internet ve Vietnamu a svobodně vyjádřit svůj názor na politické dění znamená riskovat pronásledování nebo věznění. Lidé ve Vietnamu mají strach publikovat informace on-line a poskytovatelé internetových služeb musí „donášet“ na své zákazníky. Výsledkem je rozsáhlá autocenzura.Počet lidí, kteří i přes tato rizika využívají možností internetového média v boji za demokracii, vzrůstá. Tato zjištění přinesla Amnesty International (AI), která vede celosvětovou kampaň za svobodný internet. Ke kampani se na stránkách irrepressible.info připojilo již více než 42.000 sympatizantů.
V posledních letech vietnamské úřady zesilují kontrolu internetu. Majitelé internetových kaváren musí podávat informace o svých zákaznících. Zákony zakazují šířit informace, které mohou narušit „bezpečnost státu nebo společenský pořádek“. Nepohodlné stránky jsou filtrovány a blokovány. Úřady tvrdí, že se snaží chránit občany před pornografií. Namísto toho jsou blokovány stránky, které se týkají vietnamských disidentů.
„Pouhé kliknutí myší může být ve Vietnamu důvodem k uvěznění. Lidé, kteří usilují o svobodu slova, jsou veřejně ponižováni a perzekvováni,“ tvrdí AI.
„V České republice žije mnoho lidí, kteří jsou původem z Vietnamu. Přesto si málokdo z nás dokáže představit, jakým rizikům ve své zemi čelí, když vyhledávají a šíří informace na internetu,“ říká ředitel české pobočky AI Zdeněk Rudolský.
AI se snaží dokumentovat případy internetových vězňů ve Vietnamu a usiluje o jejich propuštění. Novinář Nguyen Vu Binh byl v září 2002 zatčen za poskytnutí informací prostřednictvím internetu Vietnamcům žijícím v zahraničí. U soudu byl v prosinci 2003 obviněn ze „špionáže“ a odsouzen k 7 letům vězení a následným 3 letům domácího vězení. Je držen ve věznici Ba Sao v severním Vietnamu.
Truong Quoc Huy, kterému je 25 let, byl poprvé zatčen v říjnu 2005, protože se zúčastnil internetové diskuse o demokracii. Bez kontaktu s okolním světem byl zadržován 9 měsíců a poté byl propuštěn. Letos v srpnu byl podruhé zatčen přímo v internetové kavárně v Hočiminově městě a od té doby není známo, kde je držen.
„Vietnamské úřady musí přestat potlačovat svobodné názory a propustit uživatele internetu, kteří jsou nespravedlivě vězněni“.