V Galerii Vážka se bourají mýty o duševně nemocných
16. 11. 2006 -, Eset-Help / Econnect
-foto-
Sdružení Eset-Help oceňuje možnost projekt prosadit a zrealizovat, neboť diagnóza duševního onemocnění zůstává i po mnoha letech osvěty v české společnosti něčím, o čem se příliš nemluví: mnozí ji zaměňují za mentální postižení, jiní si vybavují pouze případy prezentované s patřičnou "hysterií" v médiích a jsou přesvědčeni, že takto postižených lidí není asi mnoho a tudíž by měli být hospitalizováni v ústavech. Duševní onemocnění ale není něco, s čím se člověk bezpodmínečně musí narodit, upozorňuje sdružení. Je to onemocnění, které může postihnout kohokoliv z nás nebo našich blízkých v kterékoliv fázi života, ať už důvodu určitých genetických předpokladů, vlivem některých tragických životních událostí nebo životním tempem, které ne všichni z nás musí zvládat. Důvodů onemocnění může být spousta, ale dopad má na všechny oblasti dosavadního života - pracovní, osobní i společenský.
Výskyt duševních onemocnění se zvyšuje a vyspělé evropské země si tento stav uvědomují a finančně podporují projekty, které pomohou situaci v této oblasti v nových členských zemích EU zlepšit. Jedním z takto podpořených projektů je i právě projekt Tréninkového obchodu, jehož základním cílem je poskytnutí zaměstnání až jedenácti klientům ročně. "Pracovní rehabilitace, kterou jim poskytujeme, přispívá k obnovení jejich pracovních návyků a k opětovnému navázaní sociálních kontaktů, které jsou nezbytné pro uplatnění na otevřeném trhu práce," vysvětluje Radka Havlíková. Součástí obchodu je také informační koutek, který všem zájemcům nabízí základní informace o problematice duševního onemocnění, léčbě a rehabilitačních programech poskytovaných různými organizacemi.
"Naším obecným cílem, který se snažíme postupně naplňovat - a myslíme si, že se nám to daří - je, aby se náš obchod stal stálou součástí infrastruktury Jižního města. Aby lidé věděli, že zde mohou získat informace, aby měli možnost u nás nakoupit a vidět, že naši klienti jsou lidé jako oni, i když s určitým handicapem. Věříme, že toto vše bude postupně přispívat k odstraňování mýtů o této problematice a rozvoji občanské společnosti," dodává Radka Havlíková.
Projekt je realizován díky grantu, který byl sdružení udělen v rámci programu JPD 3 a byl podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hlavního města Prahy, a také díky dlouhodobé spolupráci s Městskou částí Praha 11, která sdružení poskytla vhodné nebytové prostory.