Dobrovolníci v Beskydech hlídají vzácné šelmy
3. 12. 2002 -, Econnect/ Hnutí Duha
Podobně jako minulé zimy budou také letos skupinky speciálně vyškolených dobrovolných spolupracovníků Hnutí DUHA, Sdružení Beskydčan a Českého svazu ochránců přírody monitorovat terén v Beskydech, kde se vyskytují chráněné šelmy: vlci, rysi a medvědi. Svojí přítomností mají odradit myslivce od ilegálního lovu šelem a zároveň vyhledávat nástrahy, které lovci na vzácná zvířata připravují.Ilegální lov je hlavní překážkou obnovení populací ohrožených šelem, jež se sem v posledních letech vracejí ze Slovenska. Odborníci přitom poukazují na to, že viditelná přítomnost většího počtu osob, které v regionu případné pytláctví sledují, může sehrát preventivní roli.
V minulých letech hlídky získaly podrobné informace o pohybu vzácných zvířat v Beskydech a především nalezly a zajistily zničení řady újedí - návnad, na které myslivci vzácné šelmy loví. Několikaletý projekt přináší výsledky, neboť letos se vlkům v Beskydech podařilo vyvést mladé.
Pytlačení ale zcela neskončilo. Před deseti dny nedaleko obce Krásná uhynula na následky postřelení rysice. Hnutí DUHA proto hlídky, které se doposud zaměřovaly na centrální Beskydy, rozšiřuje do dalších míst, kde dochází k lovu: okolí Jablunkova a oblasti Makyty v Javorníkách.
Šíření šelem je důležité pro udržení únosné výše populací spárkaté zvěře. Přemnožení jeleni a srnci spásáním semenáčků poškozují především listnaté lesy a brání jejich přirozené obnově.
Podle Miroslava Kutala z Hnutí DUHA je projekt skutečně úspěšný také proto, že přibývá lidí se zájmem o spolupráci. Organizátor proto může posílit hlídky a pokrývat také místa mimo centrální Beskydy. Dobrovolníci, kteří mohou pracovat třeba i jen jeden víkend, dostávají speciální odborné školení o šelmách i o práci v terénu.