Ekologové podali stížnost do Bruselu na povolení plavebního stupně u Přelouče
23. 6. 2004 -, Ekologický právní servis / Econnect
Občanské sdružení Svoboda zvířat zaslalo do Bruselu stížnost na postup českých úřadů, které povolily stavbu plavebního stupně na Labi u Přelouče. Tato stavba má umožnit splavnění řeky až do Pardubic. Ve stížnosti se namítá, že schválený projekt je v příkrém rozporu s evropskými směrnicemi na ochranu přírody, známými pod označením NATURA 2000. "Sdružení tak využilo svého práva, které náleží každému občanovi zemí Evropské unie - obrátit se na její orgány s podezřením na porušení směrnic EU. Celý případ tak může skončit až u Evropského soudního dvora", komentoval podání stížnosti Mgr. Pavel Doucha z Ekologického právního servisu, který sdružení zastupuje.Důvodem stížnosti je skutečnost, že české úřady vyslovily souhlas s projektem plavebního stupně na Labi, který velmi pravděpodobně zničí nejhodnotnější část slepého říčního ramene, jež nese název Slavíkovy ostrovy. Toto území je přitom navrženo jako součást evropské soustavy chráněných oblastí NATURA 2000. "Podstata problému je v tom, že se úřady v průběhu povolovacích řízení nezabývaly variantami splavnění Labe, které by se Slavíkovým ostrovům vyhnuly. Schválená verze projektu má na budoucí chráněné území fatální dopady. Naší snahou tedy je prosadit alternativní řešení a k tomu směřuje i podaná stížnost", uvedl Mgr. Doucha.
Stížnost je podána v rámci tzv. procesu pro porušení práva Evropských společenství (infringement procedure), ve kterém je Evropská komise na základě čl. 226 Smlouvy oprávněna překládat Evropskému soudnímu dvoru případy, kdy členský stát porušuje závazné předpisy Společenství. Jestliže členský stát případný rozsudek nerespektuje, je soud oprávněn uložit mu citelnou finanční pokutu.
Největší vzácností navrhované rezervace jsou populace dvou druhů motýlů - modráska očkovaného a modráska bahenního. Podle EPS jde o celoevropsky ohrožené druhy, které ale česká legislativa mezi chráněné, v rozporu s právem ES, nezařadila. "Náš stát tak porušuje své závazky v oblasti ochrany přírody, které na sebe vstupem do EU vzal", říká Mgr. Doucha.
Vzhledem ke stupni ohrožení modrásků v rámci celé Evropy vzbudil projekt stavby plavebního kanálu pozornost i v zahraničí. S dopisem, vyzývajícím k přehodnocení projektu splavnění Labe do Pardubic, se na českou vládu v červnu obrátilo několik významných evropských entomologů. Upozornili předsedu vlády, ministra dopravy a ministra životního prostředí, že oba druhy modrásků v některých západoevropských zemích již zcela vymizely a totéž hrozí i České republice.
Ministerstvo životního prostředí o udělení výjimky podle zákona o ochraně přírody rozhodlo na konci roku 2003. Stanovilo že vybudování plavební komory na Labi v Přelouči je možné za dodržení přísných a závazných podmínek investorem, které zajistí ochranu ohrožených živočichů a rostlin. Investor především musí ještě před vlastní stavbou vybudovat náhradní stanoviště pro ohrožené druhy - především pro stanovištní druhy hmyzu páchníka a modráska, a má o tyto lokality zabezpečit i potřebnou péči. Jeho povinností je zabezpečit i záchranné transfery chráněných druhů. Odborným dohledem byla pověřena Agentura ochrany přírody a krajiny.