Lékaři bez hranic: Představte si, že ve vašem městě vypukla válka
3. 9. 2007 -, Econnect / Lékaři bez hranic
-foto-
Výstavou návštěvníky spolupracovníci organizace se zkušenostmi ze zahraničních misí, kteří jim také přiblíží situace, s nimiž se setkávají při poskytování zdravotnické péče lidem postiženým konflikty. "Na pár okamžiků se budete moci vžít do situace milionů lidí z celého světa, kteří uprchli před násilím a pronásledováním – od Afganistánu po Čečensko, od Kolumbie po Demokratickou republiku Kongo, od Severní Korey po Súdán," zvou organizátoři. A dodávají: Odhaduje se, že 33 milionů lidí bylo přinuceno utéct z domovů a hledat útočiště někde jinde...
33 milionů lidí na útěku - kde jsou?
Přibližně 12 milionů lidí na celém světě má oficiální status uprchlíků nebo žadatelů o azyl - při hledání bezpečí opustili svou vlastní zemi. Přibližně 21 milionů lidí je považováno za „vnitřně vysídlené osoby“: jsou na útěku před boji nebo pronásledováním uvnitř své vlastní země. Tato čísla rok od roku kolísají, neboť pohyby uprchlíků jsou vždy následkem politických a vojenských konfliktů. Celkový počet vnitřně vysídlených osob na světě je proto velmi obtížné stanovit.
Mezinárodní úmluvy jako Ženevská konvence o uprchlících zaručují uprchlíkům určitá práva a ochranu. Na vnitřně vysídlené osoby se tato práva ovšem nevztahují, jsou tedy často bez ochrany a nedostane se jim skoro žádné pomoci.
Uprchlík nebo vnitřně vysídlená osoba?
Za uprchlíky jsou považovány osoby, které překročily státní hranici, aby našly útočiště v jiné zemi. Nachází se mimo svou vlast a mají oprávněné obavy před pronásledováním z důvodů rasových, náboženských, národnostních, z důvodů příslušnosti k určitým společenským vrstvám nebo i zastávání určitých politických názorů. Jsou neschopni přijmout, nebo vzhledem k výše uvedeným obavám, odmítají ochranu své vlasti.
Pojem „vnitřně vysídlená osoba“ se používá pro člověka rovněž uprchlého ze svého domova, avšak stále se zdržujícího ve své zemi. Dvě třetiny všech lidí, kteří byli donuceni opustit své domovy, patří ke skupině „vnitřně vysídlených osob“. Lidé na útěku ve vlastní zemi mají méně práv než uprchlíci za hranicemi své země, kteří jsou chránění mezinárodním právem. Životní podmínky, ohrožení násilím a zranitelnost vůči nemocem jsou však stejné jako u uprchlíků.
Uprchlíci i vnitřně vysídlené osoby jsou na útěku často ze stejných příčin.
Jak pokračuje život uprchlíků v táborech?
V mnoha částech země lidé utíkají před válkou a násilím: Zažili, jak rodinní příslušníci, přátelé a sousedi byly uneseni, zabiti, jak byly vypáleny nebo vybombardovány jejich domy. Podle odhadů je globálně na útěku 33 milionů mužů, žen a dětí.
Uprchli, aby si zachránili život. Často jsou na cestě několik týdnů, pěšky nebo v přeplněných vozech. Rodiče nesou své děti v náručí, starší sourozenci pomáhají mladším. V mnohých případech si uprchlíci mohou vzít s sebou pouze několik málo věcí, které se na dlouho stanou jejich jediným majetkem. Co bude dál? Uprchlíci si sice zachránili život, nyní však potřebují střechu nad hlavou, vodu a jídlo, často také lékařskou pomoc.
Uprchlický tábor v srdci města je připraven podle skutečných materiálů a prostředků používaných Lékaři bez hranic při poskytování zdravotnické péče po celém světě. Výstavou návštěvníky provedou humanitární pracovníci organizace. V rámci výstavy si návštěvníci mohou prohlédnout fotografie od renomovaných fotografů, kteří pracovali po boku Lékařů bez hranic. Výstava je otevřena od úterý do pátku vždy od 9 do18 hodin, o víkendu od 10 do 19 hodin, vstup volný.