Stanovisko TIC k předloženému návrhu zákona o střetu zájmů
7. 2. 2005 - David Ondráčka, Transparency International ČR
TIC přivítala předložení návrhu zákona o střetu zájmů Ministerstvem spravedlnosti do meziresortního připomínkového řízení. V předloženém návrhu však zůstává několik problematických bodů, na které chceme upozornit:1. Návrh nezahrnuje vedle veřejných funkcionářů další osoby (např. manžel/manželka, druh/družka, další příbuzní)
Stávající zákon klade povinnost podat oznámení o činnostech i za manžela/manželku, návrh je proto v určitém smyslu zeslabením současného stavu. Při vymezení osob podléhajících povinnostem, resp. podávání oznámení, byl z původního návrhu vypuštěn bod týkající se osob blízkých a tím by se tato povinnost vztahovala pouze na veřejné funkcionáře.
2. Nepochopitelně se ruší křížová kontrola senát/sněmovna
Podle návrhu by senátoři kontrolovali a sankcionovali senátory a navíc by pouze senátor mohl podat podnět k zahájení řízení; stejný princip by platil u poslanců. To je zcela neopodstatněné řešení a je navíc v přímém rozporu se samotnou předkládací zprávou návrhu, která říká, že "rozhodovat by měl vždy orgán, který není personálně úzce svázán s předmětnou skupinou veřejných funkcionářů."
3. Na krajích/obcích mají o porušení povinností rozhodovat rady krajů/obcí
To je opět je v rozporu s předkládací zprávou. Radní by rozhodovali sami o sobě, což nikdy nebude fungovat a nezajistí vynutitelnost zákona (např. pokud by se jednalo o starostovi, je obtížné si představit, že by mu jeho vlastní rada udělila pokutu). Navíc jednání radních jsou neveřejná, což je v rozporu s cílem zákona - umožnit větší veřejnou kontrolu.
Pro tento problém TIC navrhovala tři možné varianty řešení:
- stupňovité rozhodování (viz původní návrh zákon zpracovaný TIC) - o obcích by se rozhodovalo na krajích, o krajích v Parlamentu a o centrálních politicích by rozhodoval nezávislý orgán;
- rozhodovat budou rady, ale jiného kraje/obce (např. o Pardubicích se bude jednat v Brně) - tato varianta však vyžaduje taxativní vyjmenování v zákoně;
- pravomoc rozhodovat nechť dostanou zastupitelstva, jejichž jednání jsou veřejná a většinou existují opoziční názory - veřejná kontrola bude umožněna.
V případě zájmu o další informace se obraťte na:
David Ondráčka
Transparency International - Česká republika
Chlumčanského 5
180 21 Praha 8
tel: 266 790 115
fax: 284 682 872
e-mail: ondracka@transparency.cz
www.transparency.cz