Amnesty International vyzývá k okamžitému zastavení poprav mladistvých delikventů
26. 1. 2004 - Jan Pavelka, Amnesty International v ČR
USA zůstávají jedinou zemí, která otevřeně uznává popravy dětských delikventů a nárokuje si právo je vykonávat.„Poprava lidí, kteří spáchali trestné činy v době, kdy byli dětmi, se musí konečně stát historií,“ stojí v oficiálním stanovisku Amnesty International, která zahájila dvouletou kampaň, zaměřenou na zastavení těchto poprav do konce roku 2005. Mezinárodní vývoj směřující ke zrušení trestu smrti pro dětské delikventy dodává víru, že se upuštění od poprav skutečně podaří dosáhnout.
Delikventi z řad dětí jsou jedinci, kteří jsou odsouzeni za trestné činy spáchané v době, kdy jim bylo méně než osmnáct let. Ze zprávy Amnesty International vyplývá, že popravy delikventů se uskutečnily od roku 1990 v osmi zemích světa: Číně, Demokratické republice Kongo, Iránu, Nigérii, Pákistánu, Saudské Arábii, Spojených státech amerických a Jemenu. Většina těchto států, kromě USA, nyní změnila zákony, které popravy dětských delikventů dosud umožňovaly. Spojené státy tak zůstávají jedinou zemí, která tyto popravy otevřeně uznává a nárokuje si právo je vykonávat.
„USA se prohlašují za celosvětového obránce lidských práv, a to i přesto, že se zodpovídají za třináct z devatenácti známých poprav dětských delikventů, hlášených od roku 1998“, stojí ve stanovisku Amnesty International. „V době, kdy další porušovatelé od těchto praktik ustupují, se tak Spojené státy mohou pokládat za nejméně progresivní zemi na světě, co se tohoto problému týče.“
Tři další případy poprav v USA tento rok
Další tři vězni – Edward Capetillo, Raul Villarreal a Efrain Perez mají být popraveni ve Spojených státech ke konci června za činy, které spáchali, když jim bylo sedmnáct let. Stejně tak Naron Williams, který byl v USA rovněž odsouzen k trestu smrti za čin spáchaný v době, kdy mu ještě nebylo osmnáct let. Přitom jeho případ poukazuje také na rozsáhlejší problémy, spojené s trestem smrti ve Spojených státech, včetně nedostatečné obhajoby obviněných a toho, že stát pracuje s nespolehlivými důkazy. Amnesty International žádá, aby bylo Nanonovi Williamsovi uznáno nové přelíčení, jenž objasní pochybnosti o jeho vině, které se od procesu objevily. V souladu s mezinárodním právem by tentokrát trest smrti neměl být alternativou.
Popravy dětských delikventů mají mnoho odpůrců
Meziamerická Komise pro lidská práva došla k závěru, že zákaz poprav dětských delikventů se stal „vyšším právem“, vztahujícím se na všechny země a rovnajícím se zákazu mučení a genocidy. Nositelé Nobelovy ceny míru na nedávné schůzce popsali popravy dětských delikventů jako „nespravedlivé“. Čtyři americké Nejvyšší soudy (jeden hlas chyběl, aby se jednalo o nadpoloviční většinu) prohlásily, že poprava lidí, kterým je méně než osmnáct let v době, kdy spáchají trestný čin, je „hanebnou praxí“ a „pozůstatkem minulosti“.
Charakteristické rysy mládí - nevyzrálost, vznětlivost, neschopnost udělat si správný úsudek, náchylnost k tlaku vrstevníků a citlivost na dominanci starších, spolu se schopností mladého člověka nápravy a změny, jsou důvodem pro celosvětový zákaz ukládání trestu smrti za trestné činy spáchané dětmi. Vědecký výzkum dokazuje, že mozek se vyvíjí do dvacátého roku.
Zabíjet dětské delikventy znamená zabíjet naději v budoucnost. Téměř každá země na světě upustila od těchto zoufalých činů. Menšina musí být přesvědčena, že stojí na špatné straně historie.
Širší kontext
Zákaz popravovat dětské delikventy, kterým v době spáchání trestného činu bylo méně než osmnáct let, je dlouhodobě zakotven v mezinárodním právu. Úmluvu OSN o právech dítěte ratifikovalo v současnosti 192 států. Je to jedna ze smluv, která popravy tohoto druhu zakazuje.
Od roku 1990 bylo celosvětově zaznamenáno 34 poprav dětských delikventů. Došlo k nim v osmi zemích, přičemž 19 z těchto poprav bylo vykonáno v USA. Z oněch osmi států zrušily trest smrti pro dětské delikventy tři – Jemen, Pákistán a Čína, ačkoliv ve dvou posledně jmenovaných je prosazování nového zákona stále ještě poměrně problematické. V prosinci roku 2003 schválil íránský parlament návrh zákona, který zvyšuje minimální věk, odkdy je možno trest smrti uložit, a nyní se čeká na jeho schválení íránskou radou „Council of Guardians“. Demokratická republika Kongo zrušila speciální vojenské soudy, které roce 2000 odsoudily k trestu smrti dítě. V Saúdské Arábii nezaznamenala Amnesty International popravy tohoto charakteru od roku 1992, v Nigérii od roku 1997. Na Filipínách a v Súdánu trest smrti dětským delikventům stále ještě hrozí.
Více informací o působení AI ve snaze zabránit ukládání trestu smrti dětským delikventům naleznete na:
Stop Child Executions! Ending the death penalty for child offenders : http://web.amnesty.org/library/Index/ENGACT500012004
Dead Wrong : The case of Nanon Williams, child offender facing execution on flawed evidence: http://web.amnesty.org/library/Index/ENGAMR510022004
USA: Evolving standards of decency: http://web.amnesty.org/library/Index/ENGAMR510032004
A na stránce Amnesty International s informacemi o trestu smrti: http://web.amnesty.org/pages/deathpenalty-index-eng
popřípadě v kanceláři
Amnesty International Česká republika
Palackého 9
110 00 Praha 1
tel: +420 224 946 993
e-mail: press@amnesty.cz