Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zpráva o toxických látkách v krvi obyvatel z okolí Spolany má vážné trhliny

16. 2. 2004 - Mgr. Hana Kuncová, Arnika - Kampaň Stop nebezpečí ze Spolany

Studie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) porovnává zátěž obyvatelstva ze dvou znečišťovaných lokalit: Benešova a Neratovic a okolí

Studie o výsledcích rozborů krve z okolí Spolany Neratovice zveřejněná dnes hlavním hygienikem ČR není ničím jiným nežli srovnáním zátěže u populace ze dvou míst postižených úniky toxických látek. „Srovnává totiž Benešov zatížený cca dvouletým provozem spalovny nebezpečných odpadů a dalšími zdroji znečištění s lokalitami v okolí chemičky, která dlouhodobě vyrábí chlór a jeho sloučeniny,“ vysvětlila kritický postoj Arniky vůči studii SZÚ Mgr. Hana Kuncová vedoucí kampaně Stop nebezpečí ze Spolany. Přestože se zveřejněním zprávy hygienici dva měsíce čekali, nezohlednili v ní tento závažný fakt.

Ze studie vyplývá, že její autoři vůbec nezjišťovali, jak daleko bydlí zkoumaná skupina lidí v Benešově od spalovny odpadů v Nemocnici Rudolfa a Stefanie. Přitom jde o spalovnu, která má problémy s vysokými emisemi dioxinů a I. skupiny těžkých kovů, včetně rtuti1).

„Spalovny zdravotnických odpadů patří k závažným zdrojům znečišťování ovzduší rtutí. Proto z hlediska zátěže rtutí je Benešov ještě nešťastnější pro srovnání s okolím Spolany nežli je tomu v případě dioxinů,“ doplnila Kuncová. Příjem z ovzduší se na celkové zátěži lidského organismu rtutí podílí významnější měrou nežli je tomu u dioxinů. V obou lokalitách však byly hodnoty rtuti v krvi vyšší nežli ukazují průměrné hodnoty u české populace za několik posledních let.

WHO (Světová zdravotnická organizace) nepovažuje krev za ideální z hlediska posuzování dlouhodobého ohrožení lidí rtutí2). „Krev odráží hlavně bezprostřední zátěž tímto toxickým kovem. Polovina rtuti nashromážděná v krvi se z ní vyloučí během 3 dní po expozici organismu jejím zvýšeným koncentracím. Z hlediska chronického působení rtuti je zajímavé konstatování studie o vyšším procentu onemocnění nervové soustavy v okolí Spolany. Právě nervovou soustavu poškozuje rtuť nejvíce,“ uzavřela Kuncová.

„Přesto lze studii považovat za přínosnou, protože z ní vyplývá nutnost daleko důslednější kontroly domácích chovů drůbeže,“ řekl RNDr. Jindřich Petrlík, který v Arnice vede program Toxické látky a odpady. Studie dává do souvislosti vyšší koncentrace toxických látek v krvi zkoumaného vzorku populace mimo jiné i s konzumací vajec z domácích chovů. „Navíc také konstatuje, že konzumace vajec z domácích chovů je velice častým případem u zkoumané populace3). K omezení vlivu toxických látek na zdraví lidí nepovede zákaz konzumace potravin z domácích zdrojů, ale omezování úniků toxických látek do životního prostředí a v tomto ohledu studie SZÚ zcela selhala. Po zdrojích kontaminace nepátrá, přestože je jasné, že lidé v okolí Spolany jsou toxickými látkami ohrožováni více nežli je tomu v jiných lokalitách ČR,“ doplnil Petrlík.

Z výsledků uvedených ve studii je patrné, že obsah tzv. seveského dioxinu (2,3,7,8-TCDD) je v krvi zkoumané skupiny lidí z okolí Spolany vyšší nežli u lidí z Benešova i ze světa. Tento dioxin je typický pro kontaminaci bývalé výroby pesticidů ve Spolaně Neratovice.

S výjimkou čtyř bývalých pracovníků v provozu původně vyrábějícím pesticidy nebyla také zatím posouzena zátěž lidí, kteří nyní pracují anebo pracovali ve Spolaně4).

Poznámky:

1) Emise ze spalovny nebezpečných odpadů v Benešově v roce 2002 (zdroj: Plán snižování emisí spalovny odpadů PL-10-200, Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov)

Emise Rok 2002 - koncentrace v kouř. plynech Rok 2002 - odhad možného rozsahu celkových emisí za rok
Cd + Ti + Hg 0,6353 mg/m3 8,44 - 16,87 kg
Dioxiny (PCDD/F) 6,5649 ngTEQ/m3 87,182 - 174,364 mg TEQ


2) „Koncentrace rtuti v krvi odráží jednak expozici organické rtuti (methylrtuť), kovové rtuti i anorganické rtuti. Stanovení rtuti musí být provedeno brzy po expozici, protože rtuť zůstává v krvi pouze několik dní,“ konstatuje na svých internetových stránkách (http://pasture.ecn.purdue.edu/~mercury/src/bio.htm) Purdue University, The department of Agricultural and Biological Engineering, USA - IN

Materiál zpracovaný pro WHO o indikátorech zátěže lidí rtutí:

Moč – Analýza vzorků moči představuje nejlepší indikátory dlouhodobého vystavení lidského organismu elementární a anorganické formě rtuti. Měření rtuti v moči je spolehlivá, rychlá a nenáročná analýza, která umožňuje velmi rychle identifikovat zvyšující se hladinu rtuti v lidském organismu.
Krev – Analýza vzorků krve je užitečná v případě, že došlo k jednorázové krátkodobé ale velmi vysoké expozici organismu rtuti. Analýza vzorků krve není vhodná jako indikátor dlouhodobého vystavení organismu rtuti, protože rtuť zůstává v krvi pouze několik dní (poločas rozpadu: za 3 dny je vyloučena polovina množství z celkové rtuti, které byl organismus vystaven). Hladina rtuti ostře stoupne velice brzy po krátké a velké expozici, proto by měření měla být provedena ihned.
Vlasy – Nejsou dobrými indikátory anorganické formy rtuti (málo ji tělo vylučuje do vlasů). Přesto se tento materiál využívá jako indikátor expozice lidského organismu rtuti (stanovují se anorg. a org. formy Hg).
Zdroj: Risher, J.F. (2003): Elementar Mercury and Inorganic Mercury Compounds: Human Health Aspects; Concise International Chemical Assessment Document 50; WHO; Geneva:

3) Studie konstatuje: „Nejčastěji konzumovaným druhem potravin z domácích zdrojů byla vejce, 40 osob je konzumovalo alespoň jednou týdně, 16 osob denně.“ Celkový počet zkoumaných osob byl dle studie 80.

4) Průměrná koncentrace dioxinů v krvi čtyř bývalých pracovníků Spolany činila 375,1 pgTEQ/g tuku.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz