BBC: Výroba osobních počítačů ničí zdraví i přírodu, říká OSN
9. 3. 2004 - Hugo Charvát, EcoMonitor
Podle vědců Univerzity OSN (UNU) je potřeba celosvětový tlak na výrobce počítačových zařízení, aby snížili zatěžování životního prostředí svými výrobky. Podle jejich studie spotřebuje výroba průměrného osobního počítače chemické látky a fosilní paliva v množství desetinásobku jeho váhy. Mnohé z chemických látek jsou vysoce toxické a spalování fosilních paliv přispívá ke globálním změnám klimatu.Kvůli velmi krátká životnosti dnešních počítačových zařízení doslova narůstají hory elektronického odpadu, který končí na skládkách nebo je zpracováván, začasto v jednoduchých provozech a primitivním způsobem v rozvinutých zemích, kde může způsobit závažné zdravotní problémy pracovníkům recyklačních linek. Podle studie Univerzity OSN (UNU) by měli jak výrobci computerů, tak jejich uživatelé na celém světě raději se snažit zlepšit výkony těch starých nebo alespoň znovu využívat některé součásti hardwerových komponentů, než kupovat stále nové přístroje.
Počítače jsou stále menší a spotřebovávají méně elektrické energie, jejich ekologická zátěž by měla tedy také klesat. Jenže studie OSN ukazuje pravý opak. Vědci zjistili, že výroba průměrného domácího počítače s monitorem o váze 24 kilogramů spotřebuje nejméně 240 kilogramů fosilních paliv přeměnných na energii a 22 kilogramů chemikálií. K tomu je potřeba ještě připočíst 1,5 tuny vody a spotřeba se vyrovná váze sportovního vozidla, ještě předtím než se dostane z továrny ke spotřebiteli. Ve srovnání s automobilem nebo ledničkou, které při výrobě spotřebují surovin asi jeden a půl své váhy, se počítače, kterých se prodá více než 130 milionů ročně, stávají jednoznačně závažným ekologickým problémem. Studie navíc uvádí, že zdraví pracovníků je stejně ohroženo na obou koncích krátké životnosti počítačů - při výrobě i likvidaci. Chemické látky jako těžké kovy se mohou na skládkách uvolňovat a znečistit okolní vody.
Nebezpečí pro lidské zdraví byla při předchozích výzkumech věnována jen malá pozornost, i když bylo podáno několik žalob ze strany dělníků z továren na polovodiče, kteří tvrdí, že jim práce způsobila zdravotní problémy jako je rakovina nebo poškození zdraví jejich dětí. "Tato studie jasně ukázala, že naše současné znalosti dopadů počítačové kultury na zdraví a na životní prostředí jsou naprosto nedostačující,"říká Hans van Ginkel, rektor Univerzity OSN v Tokiu.
Podle článku Tima Hirsche BBC Online News 08. 03. 2004.
Článek jsme převzali se svolením redakce on-line deníku EkoList po drátě. Ukázkový výtisk tištěné verze časopisu si můžete objednat zde.