Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Čína: Vláda pokračuje v cenzurování na internetu, zakázala tibetský blog

13. 10. 2006 - Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva., HRW/Econnect

-foto-
-foto-
Čínské úřady znepřístupnily významný tibetský intelektuální blog http://woeser.bokee.com tibetské spisovatelky Oeser. Podle Human Rights Watch (HRW) je to další signál postupující cenzury na internetu. Oeser je první tibetská spisovatelka působící v Číně, která začala otevřeně mluvit o roli čínské vlády v Tibetu a zároveň naléhala na čínskou vládu, aby začala vyjednávat s dalajlámou.

Oeser se narodila v roce 1966 a absolvovala čínský Institut pro národní menšiny a později navštěvovala pekingskou výtvarnou akademii. Od roku 1990 pracovala jako editorka časopisu Xizang Wenxue (Tibetská literatura) ve Lhase. Je autorkou deseti knih, včetně jedné knihy sebraných básní, prózy nazvané Poznámky o Tibetu (2003) a dvou studií Kulturní revoluce 1966 – 76, které nebyly v Číně distribuovány.

Oeser byla v roce 2004 zbavena své pracovní pozice v Tibetském kulturním sdružení ve Lhase poté, co čínské úřady označily pozitivní zmínky o dalajlámovi v její tvorbě za „politické chyby“. Podle HRW nemohla také od té doby Oeser získat pas.

Vzhledem k tomu, že čtenáři v Číně neměli žádný přístup k jejím knihám, začala Oeser co nejvíce používat internet pro šíření své tvorby. V únoru 2005 Oeser spustila první blog na stránkách www.tibetcult.net.

Přestože první webové stránky a blogy týkající se Tibetu byly spuštěny zhruba v roce 2000, blog Oeser nastavil nové standardy k diskusi o celé řadě vysoce citlivých témat jako např. HIV/AIDS v Tibetu, tibetská železnice, čtyřicáté výročí kulturní revoluce či události v Tibetu v březnu 1959. Tento blog vybízel stále větší počet tibetských a čínských intelektuálů a mnoho příslušníků etnických menšin, aby veřejně diskutovali o tématech týkajících se Tibetu jako např. etnická diskriminace, ničení životního prostředí a kulturní úpadek jako důsledek migrace.

V letech 2005 a 2006 byly některé stránky na www.tibetcult.net dočasně znepřístupněny a potom znovu spuštěny. V květnu 2006 Oeser získala možnost blogovat na stránkách www.daqi.com. Oba blogy nakonec byly znepřístupněny v červenci 2006. Její třetí pokus o elektronickou diskusi na stránkách http://woeser.bokee.com čínské úřady znemožnily na konci září tohoto roku.

Čínská vláda a představitelé komunistické strany v současnosti agresivně usilují o znepřístupňování webových stránek, blogů a dalších internetových diskusí, které se týkají témat citlivých z hlediska vládní politiky. Úřady při tom používají sofistikovanou síť lidské a technologické kontroly. Novináři, blogeři, tvůrci webových stránek, spisovatelé a publicisté, kteří posílají informace mimo Čínu či debatují mezi sebou o Tibetu, Tchajwanu, lidských právech apod., tak čelí trestu ve formě ztráty zaměstnání či až dlouhodobému vězení. Čínskou vládní cenzuru internetu zdokumentovala HRW v srpnu tohoto roku ve zprávě “Race to the Bottom”.

V lednu 2005 bylo pět tibetských mnichů z kláštera Drakar Trezong odsouzeno až na tři roky nucených prací za vydávání časopisu “Great Rays of the Sun and Moon”, který podle úřadů obsahoval „separatistické“ tendence. V červnu tohoto roku čínské úřady zakázaly domácím médiím psát o princezně Yabshi Pan Rinzinwangmo, která je dcerou tibetského pančenlámy. Ten je v tibetské hierarchii druhým nejvýznamnějším duchovním po dalajlámovi, a proto pro čínské úřady představuje symbol tibetského odporu.

Čínská vláda podepsala ale neratifikovala Mezinárodní úmluvu o občanských a politických právech, přičemž v Tibetu neumožňuje žádnou svobodu projevu, shromažďování ani náboženskou svobodu. Členové tibetské opozice jsou pravidelně zadržováni a mučeni a i ti, kteří jenom praktikují své náboženství jsou vystaveni útlaku ze strany úřadů.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz