Den s cihlou pomohl získat další prostředky pro chráněné bydlení
21. 9. 2007 -, Econnect / Oblastní charita Brno
-foto-
Finanční hotovost, která byla vybrána, činí19 854,50 korun. Jedna z pokladniček byla umístěna ve stavební firmě Kaláb, kde zaměstnanci firmy podpoří projekt Chráněné bydlení sv. Michaela. Tato pokladnička bude rozpečetěna v příštím týdnu.
"Výtěžek veřejné sbírky Den s cihlou bude použit na projekt Chráněné bydlení sv. Michaela. Tento projekt je určen dospělým lidem s mentálním postižením a autismem," uvedla Michaela Koválová z Oblastní charity Brno, jež Den s cihlou organizovala.
Sbírka byla pokračováním již známé Akce cihla, která již osmým rokem pomáhá lidem s mentálním postižením na cestě k samostatnosti a nezávislosti, na cestě k běžnému životu mimo velké ústavy. V letošním roce proběhla Akce cihla v dubnu na Brněnském výstavišti v rámci Stavebního veletrhu. Finanční výtěžek činil 33 943 Kč. Další pokračování veřejné sbírky proběhlo v ulicích města Brna a nákupních centrech v červnu, kdy se podařilo získat 203 614,50 korun.
Co je chráněné bydlení?
Chráněné a podporované bydlení je jednou z možností, jak lidem s mentálním postižením umožnit žít běžným způsobem života jako ostatní vrstevníci. Jedná se o sociální službu, která se vyvinula v druhém polovině 20. století jako alternativa k velkým ústavním zařízením. Vychází z myšlenky, že potřeby člověka s mentálním postižením lze nejlépe naplnit v jeho přirozeném prostředí, v rodině, v místě, kde vyrůstal a má zde své zázemí.
Chráněné bydlení sv. Michaela pro lidi s mentálním postižením a autismem je novým samostatným projektem Oblastní charity Brno, zaměřeným na vyřešení nedostatečné kapacity vhodného integrovaného typu standardního bydlení pro dospělé lidi (od 18 let) s mentálním postižením a autismem. Náplní projektu je integrace postižených do přirozeného prostředí jejich města a místa, které je jim domovem a které mají rádi. Život v chráněných bytech má vést k větší samostatnosti, ke zvládnutí sebeobsluhy a k plnohodnotnému životu ve společnosti. Klienti chráněného bydlení pečují o své vlastní byty, které mají podobu standardního bydlení v městské zástavbě. V každém bytě pracují osobní asistenti, kteří pomáhají klientům s každodenními starostmi.