Co se stalo na Modravě? aneb Jak se rozhoduje o budoucnosti Národního parku Šumava
17. 4. 2006 - Jiří Štich, O.s. Šumava 21
Šumavští starostové chtějí spolurozhodovat o budoucnosti Národního parku Šumava. Dali to najevo i ministrovi životního prostředí na nedávném pracovním setkání na Modravě. Ministr na základě tohoto jednání, které probíhalo za zavřenými dveřmi, slíbil přerušení správního řízení, které mělo změnit přístup k ochraně přírody ve druhých zónách národního parku. V těchto zónách se například musí zasahovat proti kůrovci, na rozdíl od zón prvních, kde se lesnímu škůdci nechává volné pole působnosti. Správní řízení mělo umožnit tento bezzásahový režim i v zónách druhých. Lze předpokládat, že toto narychlo zahájené správní řízení mělo legalizovat počínání v lokalitě Střelecký průsek nedaleko Modravy, kde ve druhé zóně nechala Správa NP Šumava vylétnout kůrovce z více než tří set stromů a dostala za to pokutu od České inspekce životního prostředí ve výši 630 tisíc korun.„Účelové“ správní řízení, kterým se měl změnit režim ochrany přírody ve II. zónách NP Šumava, zahájilo Ministerstvo životních prostředí (je s podivem, že ne Správa NP Šumava) přesto, že podle zákona lze režim zón ochrany přírody měnit pouze vyhláškou, rozhodnutí v této věci ve správním řízení by bylo porušením zákona. Vypracování návrhu vyhlášky a celý proces jejího projednávání a schvalování je však záležitost na mnoho měsíců. Proto ministerstvo zvolilo podstatně kratší cestu správního řízení, aby se vyhnulo hrozící další pokutě za nečinnost proti lesním škůdcům ve druhé zóně. Jde však o cestu, která je v rozporu se zákonem.
O snaze urychleně rozhodnout o druhých zónách národního parku svědčí i nepřiměřeně krátká doba (15 dní) na zpracování připomínek, návrhů a doplnění, kterou správní orgán stanovil účastníkům řízení. Všechny šumavské obce kvůli této krátké době podaly rozklad Ministerstvu životního prostředí. Naše občanské sdružení podalo návrh na přerušení tohoto správního řízení. Ministr proto měl dostatek podkladů, aby správní řízení přerušil. Pokud k tomuto přerušení přispělo i vyjádření jeho stranického kolegy Kalouska, jak naznačila některá média, je to jen věcí dotyčných pánů. Naše sdružení, které s bezzásahovým režimem obecně nesouhlasí, toto rozhodnutí jen vítá. Hysterické reakce a demagogické výplody Hnutí DUHA šířené v médiích v souvislosti s touto kauzou komentovat nebudeme. Na jednání starostů s ministrem na Modravě jsme nebyli, stejně jako tam nebyli zástupci Hnutí DUHA. Nechť si příslušní novináři porovnají znění příslušné tiskové zprávy obce Modrava s výroky „duhového“ MVDr. Bláhy sami.
Zastavení toho správního řízení však neznamená konec jednání o rozšiřování I. zón, jak mylně informovala některá média. Na strategii rozšiřování bezzásahových zón v NP Šumava ministerstvo dále pracuje a bude ji nadále se starosty projednávat. Správní řízení v této věci však zatím zahájeno nebylo.
O.s. Šumava 21 – Jiří Štich, e-mail: sumava21@volny.cz, tel. 603 232 597, www.sumava21.cz
=============================================================================
Tisková zpráva Výboru obcí NP Šumava
Výbor obcí Národního parku Šumava rezolutně odmítá veškeré argumenty odpůrců pracovního setkání zástupců šumavských obcí s ministrem životního prostředí, které jsou nepravdivé, demagogické a zavádějící a jejichž cílem je matení veřejnosti.
1. Pracovní setkání zástupců šumavských obcí s ministrem životního prostředí ČR RNDr. Liborem Ambrozkem uskutečněné dne 12.4.2006 v Modravě nebylo žádným předvolebním stranickým mítinkem, ale velmi vážným a důležitým pracovním setkáním, které obnovilo vzájemnou snahu orgánů samosprávy a orgánů životního prostředí o společné řešení problematiky Národního parku Šumava.
2. Pan poslanec Ing. Miroslav Kalousek se na jednání nedostavil náhle, ale naopak na základě předem projednaného pozvání pořadatelské obce.
3. Přítomnost pana Jiřího Netíka, člena Rady Jihočeského kraje pro životní prostředí, nebyla ničím jiným než demonstrací trvalého zájmu a snahy samosprávného orgánu Jihočeského kraje o řešení problematiky Národního parku Šumava.
4. Společné závěry z uskutečněného pracovního setkání nemají a neměly za cíl zastavit jakékoliv správní řízení týkající se Národního parku Šumava. Pokud obce žádají přerušení probíhajícího správního řízení ve věci Rozhodnutí o povolování zásahů proti škůdcům ve II. zóně Národního parku Šumava, pak se jedná o společný zájem šumavských obcí a Hnutí DUHA, deklarovaný řádně podanými rozklady, a to jak ze strany Hnutí DUHA, tak i ze strany šumavských obcí v probíhajícím správním řízení.
5. Orgány životního prostředí ČR nezahájily žádné jiné správní řízení, které by bylo na tomto pracovním setkání jakýmkoliv způsobem řešeno nebo ovlivňováno.
6. Na uvedeném jednání nebyly nikým navrhovány, prosazovány nebo odsouhlasovány jakékoliv návrhy nebo metody porušující nebo pozměňující současně platný legislativní rámec nebo vnitropodnikové směrnice Národního parku Šumava.
7. Deklarace domorodého obyvatelstva za svébytnost nikdy nevedla v demokraticky smýšlejícím civilizovaném světě k jakékoliv mezinárodní izolaci. Tento postup je však velmi vlastní principům totalitních systémů.
Modrava 15.4.2006
Kontakty:
Stanislava Barantálová, předsedkyně Výboru obcí NP Šumava,starostka Borových Lad ,
tel. 388 434 135
email : vyborobci@sumavanet.cz / funkční od 18.dubna 2006/