Bukové pralesy v Karpatech byly zapsány na seznam UNESCO
31. 8. 2007 - Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva., Econnect/WWF
Bukové pralesy vyskytující se v oblasti Karpat byly zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví OSN. Tento akt zdůrazňuje globální význam této vzácné lesní lokality, která je největší v Evropě.Pralesy pokrývají deset oblastí v pohraničních horách mezi Slovenskem a Ukrajinou v délce 185 kilometrů. Tato oblast patří mezi nejvýznamnější lokality, kde se vyskytují zachovalé pralesy mírného pásma a také nejkomplexnější ekologické biotopy a procesy ve vztahu k evropským bukovým porostům. Oblast pralesů také představuje významný příklad rekolonizace a rozvoje krajinných ekosystémů po poslední době ledové.
„Jsme nadšení, že byly tyto původní pralesy zapsány na seznam UNESCO,“ uvedl Michael Baltzer, ředitel programu Danube-Carpathian WWF. „Teď, když jsou zapsány na seznam, je důležité, aby vlády Ukrajiny a Slovenska a také EU přijaly důrazná opatření na ochranu této drahocenné přírodní památky.“
Ukrajinské a slovenské bukové pralesy stejně jako mnoho ostatních lesních porostů v Karpatech jsou ohrožené nejrůznějšími způsoby jako je např. agresivní lesní hospodářství a rozvoj.
Privatizace území vlastněných státem, která letos začala na Ukrajině, představuje obzvláštní hrozbu pro mnoho přírodních oblastí, včetně těch, které jsou už pod formální ochranou. Na Slovensku nedávné vládní zásahy, jako byla restrukturalizace sítě chráněných oblastí, výrazně oslabily ochranu mnoha oblastí.
WWF se více než deset let aktivně účastní ochrany Karpat, přičemž se soustřeďuje na propagaci trvale udržitelného lesního hospodářství, průmyslu a rozvojových aktivit. Karpatské pohoří je poslední největší evropskou oblastí divoké přírody a je domovem více než polovině evropské populace vlků, medvědů a rysů.