V EU budou od neděle platit nová pravidla pro označování GM potravin
16. 4. 2004 - RNDr. Magdalena Klimovičová, Greenpeace ČR
V neděli 18. dubna 2004 začne v Evropské unii platit nová, mnohem přísnější a důslednější legislativa týkající se značení potravin pocházejících z geneticky modifikovaných (GM) plodin (1). U nás tato nová pravidla označování vstoupí v platnost se dnem našeho vstupu do Evropské unie, tedy 1. května 2004. Greenpeace věří, že nová pravidla označování a vysledovatelnosti původu GMO povedou ke snadnějšímu odmítání GM potravin ze strany konzumentů. Organizace však kritizovala některé nedostatky, především to, že maso a mléčné výrobky zvířat krmených GMO budou nadále prodávány bez řádného označení.„Greenpeace podporuje označování GM produktů a vychází při tom z faktu, že značení je nutné k tomu, aby se takovýmto výrobkům mohli spotřebitelé napříště vyhnout,“ informovala Magdalena Klimovičová, koordinátor genetické kampaně české pobočky Greenpeace.
Směrnice Evropské komise 1829/2003 a 1830/2003 určují, že všechny potraviny, které budou obsahovat více než 0,9 procenta GM složky, budou muset být zřetelně označeny. Nově bude zavedeno též označování olejů a dále krmiv pro hospodářská zvířata. Právě skrze oleje lisované ze sóji se dříve GM sója propašovávala na evropský trh, který je jinak díky obrovskému odporu spotřebitelů pro GM potraviny zcela uzavřený.
Podle pravidel o vysledovatelnosti bude mít nyní každá GM plodina jakýsi „vlastní pas“, aby bylo možno vystopovat, odkud pochází. To by mělo pomoci omezit nechtěnou kontaminaci.
Neošetřeny stávající legislativou zůstávají ryby, maso, mléko, vejce a sýry pocházející ze zvířat krmených GM sójou. Pro tyto potraviny prozatím značení požadováno není. Jedinou garancí pro spotřebitele, kteří se chtějí takovýmto produktům vyhnout, je kupovat výrobky se značkou BIO pocházející od ekologicky hospodařících zemědělců. U těch je jakékoliv použití GMO ze zákona zakázáno (2).
Na základě směrnice Evropské komise o nových potravinách a krmivu bude existovat přechodné období, což ve skutečnosti znamená, že potraviny vyrobené do půlnoci 17. dubna 2004 ještě nemusí být označeny dle nově platných pravidel. Takové potraviny mohou být na trhu klidně ještě několik let podle délky jejich trvanlivosti a záruční doby.
I přes tyto nedostatky je nová směrnice krokem vpřed a dává spotřebiteli možnost kvalifikovaného výběru potravin na základě jednotných pravidel o značení GMO platných pro celou Evropskou unii.
Organizace Greenpeace však varovala, že Evropská komise chce na konci dubna přijmout směrnici, která by připouštěla kontaminaci konvenčního osiva geneticky manipulovanými semeny. To by mělo za následek plošnou kontaminaci celého evropského zemědělství.
„Jestliže bude kontaminace semen legalizována a posvěcena Evropskou komisí, ztratíme zakrátko všichni možnost volby, lhostejno zda půjde o farmáře nebo spotřebitele. Naše spotřebitelská svoboda může být uchována pouze tehdy, pokud osivo a evropské zemědělství před genetickou kontaminací uchráníme a pokud osivářské firmy budou moci být pohnány k odpovědnosti za případné ztráty, které jejich produkty způsobí přírodě a ekologickým nebo konvenčním zemědělcům,“ varovala Klimovičová.
V celosvětové spotřebitelské kampani, která byla odstartována právě dnes, se Greenpeace chce zaměřit zejména na sóju, která se nachází až v 80 % potravin.
Další informace:
RNDr. Magdalena Klimovičová, koordinátor genetické kampaně Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org
Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, mobil: 603 414 739, e-mail: vvasku@cz.greenpeace.org
Internet: http://www.greenpeace.cz
Poznámky pro editora:
(1) Směrnice Evropské komise o vysledovatelnosti a označování GMO najdeme na adrese:
http://europa.eu.int/eur-lex/pri/en/oj/dat/2003/l_268/l_26820031018en00010023.pdf
http://europa.eu.int/eur-lex/pri/en/oj/dat/2003/l_268/l_26820031018en00240028.pdf
(2) Podle paragrafu 10 odst 3 písm. a) zákona č. 242/2000 Sb je v ekologickém zemědělství zakázáno používat geneticky modifikované organismy a produkty z nich pocházející, s výjimkou léčiv a veterinárních přípravků.