Postižení převzali v Praze šestnáct vodicích a asistenčních psů
18. 9. 2006 -, Radio Praha / Helppes
Centrum pro výcvik psů pro postižené Helppes v pražské Motole předalo novým majitelům 16 vodících a asistenčních psů. Centrum rovněž oslavilo své pětileté výročí, za tuto dobu zde vycvičili celkem 67 čtyřnohých pomocníků. "Otvírá dveře, rozsvěcí, aportuje to, na co si ukážu laserem, dokonce umí svlékat boty a ponožky," popisoval schopnosti svého asistenta na vozík odkázaný Jiří Tománek z Nečtin v západních Čechách.Se svým pomocníkem se nesetkal poprvé, před oficiálním převzetím se spolu již sžívali. "Pomáhá mi i v krámě, docela úspěšně prodává zboží," řekl ČTK tento majitel obchodu z keramikou.
Centrum ročně vychová od 25 do 30 takových psů. Od vodicích psů pro nevidomé až po asistenční psy, kteří pomáhají jejich majitelům v každodenním životě. "Umí jim narovnat hlavu, přikrýt je, někteří poznají i epileptický záchvat," řekla ČTK pořadatelka akce Adéla Krausová.
Nejčastěji jde o zlaté retrívry či labradory. Výcvik jednoho psa podle ní vyjde od 150.000 do 200.000 korun. Jako zdravotní pomůcku jej stát proplácí pouze nevidomým. Na výcvik čtyřnohých asistentů pro ostatní postižené se shání peníze od sponzorů.
Občanské sdružení Helppes je centrem pro speciální výcvik psích pomocníků pro tělesně a zdravotně handicapované. Helppes a jeho výcvikáři mají již vycvičeno a úspěšně předáno přes sto vodících psů pro nevidomé a asistenčních psů pro různé typy handicapu. Helppes jako první a jediné zařízení svého druhu cvičí a předává také asistenční signální psi pro sluchově postižené a lidi, trpící záchvatovými onemocněními, jako je například epilepsie.
Kromě řady návazných služeb pro majitele asistenčních psů Helppes pořádá pro všechny také zábavné společenské a vzdělávací akce, které poskytuje veřejnosti možnost nahlédnout do nelehkého života handicapovaných lidí a navazovat nové kontakty mezi zdravými a handicapovanými a bořit léty zažité bariéry.