Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Rozhovor s režisérkou Lindou Jablonskou o filmu Kupředu levá, kupředu pravá

12. 10. 2006 - Martina Reková, Econnect

-foto-
-foto-
Od 17. listopadu 2005 do června tohoto roku natáčela dokumentaristka Linda Jablonská mladé lidi, kteří se aktivně hlásí k levicovému a pravicovému politickému smýšlení. Sledovala tedy dění kolem Komunistického svazu mládeže a Mladých konzervativců, zachytila jejich aktivity v politickém dění uplynulého roku. Soustředila se na několik konkrétních hrdinů z obou organizací a zajímala se o jejich způsob života a vidění světa. Dokument Kupředu levá, kupředu pravá bude uveden do kin v listopadu tohoto roku.

V současné době dokončujete film Kupředu levá, Kupředu pravá, který sleduje aktivity mladých komunistů a konzervativců. Jak jste se dostala k takovému tématu?

V rámci studia na FAMU jsem natočila krátký film s mladými komunisty. Téma mi připadalo zajímavé, chtěla jsem ho rozšířit a začala jsem hledat protipól, takže jsem logicky dospěla k mladým konzervativcům. Lidi, o kterých jsme natáčeli, jsou v podobném věku jako je náš štáb, jen o něco málo mladší. Připadalo mi zajímavé, že veškerý volný čas tráví na akcích Komunistického svazu mládeže nebo Mladých konzervativců. Zároveň mohou jednou – za pět deset let – stanout ve vyšší politice a možná budou rozhodovat o našich osudech. Budeme je vídat v televizi a přemýšlet nad nimi jako nad současnými politiky…

Dokument jste natáčela v průběhu uplynulého roku, sledovala jste v něm události kolem voleb do Poslanecké sněmovny?

Natáčet jsme začali 17. listopadu 2005,tedy na výročí, které každá ze skupin slaví po svém a kde došlo zároveň k zajímavé konfrontaci, pokračovali jsme například přes 1. květen až do června tohoto roku. Celý film volby provází, protože obě z těchto skupin podporují svou mateřskou stranu, tedy KSČM a ODS. Ta podpora spočívá v tom, že se účastní různých předvolebních meetingů, podpůrných akcí… Vyvrcholením našeho filmu jsou právě volby do Poslanecké sněmovny, takže jsme sledovali také reakce našich hrdinů na volební výsledky.

Podobají se aktivity mladých v těchto dvou organizacích nebo se nějak zásadné odlišují?

Já jsem ten film zamýšlela s tím, že budu hledat společné body mezi jejich politickými aktivitami i osobními příběhy. Ti lidé se pravidelně scházejí,organizují různé akce, zúčastňují se předvolebních agitací a v organizaci často nachází nejlepší přátele i partnery… To je stejné. Na první pohled jsou tam však jasné velké rozdíly. Mladí komunisté kouří zásadně Startky, kouřit Marlbora je pro ně příliš americké. Jejich pokoje zdobí Che Guevara a Lenin, v pokoji konzervativců najdete Václava Klause nebo Margarette Thatcherovou. Jasné rozdíly jsou patrné při pohledu do knihovny - Stalin a Lenin versus Hayek a Churchill. Mladí konzervativci pomalu nevyjdou bez kravaty a bez obleku, navzájem si často vykají, komunisté se oslovují soudruzi, na oblečení nehledí… Většina konzervativců studuje práva nebo politologii, cizí jazyky, mladí komunisté buď už pracují nebo studují především humanitní obory. Na jedné straně mladá komunistka, která bydlí v 1+1 na sídlišti se svou maminkou, na druhé straně kluk, jemuž rodiče koupili luxusní byt na Vyšehradě.

Mají tito lidé nějaké konkrétní vzory, ke kterým vzhlíží?

Mladí komunisté mají spoustu hrdinů, velmi populární je právě Che Guevara, Lenin a někdy i kontroverzní Stalin. V české politice je to například Miroslav Grebeníček. Konzervativci si cení mimo jiné George Bushe. U nás je konzervatismus poměrně mladý, takže zásadním a největším vzorem je v české politice Václav Klaus. Také to, že se stal českým prezidentem bylo pro ně určitě velkým zážitkem. Ani jedna skupina ale nemá v lásce například Václava Havla a celou Stranu Zelených.

V dokumentu sledujete kromě událostí kolem obou skupin také šest konkrétních hrdinů, co vás na nich zajímá?

Určitě motivace ke vstupu do takové organizace, rodinné zázemí, které mladé lidi do značné míry formuje… Zaznamenali jsme několik druhů rodin, ze kterých naši hrdinové pochází. V jednom případě je u mladého komunisty vidět jakási revolta,jeho rodiče jsou totiž pravicově založení, maminka mladé komunistky je zas velice aktivní v politice, dokonce kandidovala do Poslanecké sněmovny za KSČM. Podobně je tomu tak i u mladých konzervativců, kde máme například jednoho člověka, jehož tatínek je známý advokát a syn pokračuje v jeho šlépějích, jiný zase přemluvil svou padesátiletou matku, aby vstoupila do ODS. Zajímá nás ale spousta dalších věcí…

Do jaké míry spolupracují tyto mládežnické organizace v rámci Evropy, sledovali jste jejich aktivity za hranicemi České republiky?

Co se týče levicových mládežnických organizací spolupráce je obrovská. Zásadní rozdíl je ale mezi našimi komunisty a těmi například z Francie, Dánska nebo Švédska. Vyjeli jsme do Berlína na každoroční pochod k výročí zavraždění komunistů Rosy Luxemburg a Karla Liebknechta , byli tam tisíce komunistů s rudými prapory, čeští členové KSM to ale zhodnotili jako málo radikální a příliš poklidné. Raději vzpomínali na výlet na ruskou demonstraci, kde lítaly dlažební kostky vzduchem. U mladých konzervativců vazby existují, ale nejsou tak silné. Je to způsobené tím, že levice je v Evropě v opozici, takže drží více spolu. Možná je to i důsledek toho, že mladí konzervativci jsou v Česku rozděleni na dva celkem znepřátelené tábory.

Jakým divákům byste film Kupředu levá, Kupředu pravá doporučila?

Určitě bychom chtěli oslovit všechny lidi, které zajímá politika. ale vlastně nejen ty, protože mladí lidé, kteří se objeví v našem filmu, budou možná jednou rozhodovat o životních podmínkách každého z nás. Jeden z našich konzervativců byl letos na nevolitelném místě kandidátky do Poslanecké sněmovny, asi tři z nich se objeví na kandidátkách do zastupitelstev. Zároveň si myslím, že by tento dokument mohl být zajímavý pro mladé lidi, není totiž jenom o politice. Točili jsme také o vztazích, radostech a snech, film zároveň ukazuje, že mladí lidé stále hledají nějaký únik a společnost stejně smýšlejících kamarádů. Jeden mladý komunista řekl, že KSM je pro něj takové akvárium v odporných vodách kapitalismu…

Informace o autorce:
Linda Jablonská se narodila v roce 1979 v Praze. Momentálně dokončuje pátý ročník FAMU, obor dokumentární tvorba. Studium na FAMU zakončí absolventským filmem Kupředu levá, kupředu pravá. Pracuje především pro společnost Febio s.r.o. jako režisérka pořadů Cestománie, Zpověď, Festivalové vteřiny Febiofestu a 12 odvážných.

Dokumentární filmy:
Neřízená střela Stella, video 52 min, ČT, 2006 Hovorově Horňas, video 52 min, ČT, 2005 Kupředu levá, video, 25 min, FAMU 2005 Věřte nevěřte, video, 25 min, FAMU 2003 The Star, 16 mm, 12 min, FAMU 2002 Návštěva, 16 mm, 12 min, FAMU 2001

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz