Společnost Tady a teď hledá cesty z českých ghett
9. 1. 2007 -, Econnect
Obecně prospěšná společnost Tady a teď, která se dříve ještě jako občanské sdružení věnovala především organizaci vzdělávacích a volnočasových aktivit pro děti z ústavní výchovy, za poslední dva roky své aktivity významně rozšiřuje. V říjnu minulého roku na sebe sympatickým způsobem upozornila deskovou hrou Cesta z ghetta, jejíž realizace proběhla ve spolupráci s Člověkem v tísni. Novinkou v činnosti společnosti jsou pro tento rok kurzy capoiery.Společnost Tady a teď vznikla v roce 2004 jako nástupnická organizace Sdružení pro vzdělávání znevýhodněných dětí. Původním cílem byla podpora a organizace vzdělávacích, výchovných a volnočasových aktivit pro znevýhodněné děti. Zvláštní ohled byl přikládán především na děti pocházející z ústavní výchovy a dětských domovů Plzeňského kraje.
Rok 2004 přinesl rozšíření aktivit
Již jako obecně prospěšná společnost se organizace začala orientovat i na podporu vzdělávání výchovného personálu dětských domovů a výchovných ústavů. Podílí se i na přípravě podpůrných didaktických materiálů určených cíleně pro prostředí ústavní výchovy a usiluje o systémové změny ve jmenované oblasti. V roce 2004 začala společnost realizovat své aktivity také v prostředí sociálně vyloučených enkláv v Plzni.
Tento krok považuje výkonná ředitelka Tady a teď Michaela Hirtová za logické vyústění dosavadní činnosti: „Vzděláváním dětí ze sociálně vyloučených lokalit se mimojiné snažíme předejít odebrání dětí do ústavní výchovy. Mezi naše hlavní aktivity v tomto směru patří organizování a koordinace individuálního doučování dětí ze sociálně vyloučených lokalit a dětských domovů, ale také seberealizační pobyty pro děti z ústavní výchovy.“
O individuální vyučování zaznamenala společnost Tady a Teď obrovskou poptávku
„Začínali jsme v nechvalně známé Jateční ulici, pak v Resslově, Plachého, na Lochotíně, Slovanech a pořád přibíráme další lokality,“ komentuje situaci Hirtová.
Dle Společnosti Tady a teď jsou děti z cílové skupiny primárně socializované do uzavřeného a specifického prostředí sociálně vyloučené enklávy. Pro tu jsou charakteristické vlastní vzorce chování a společenské normy, které dětem znesnadňují integraci do majoritní společnosti. Jsou například znevýhodněny na trhu práce či v oblasti bydlení. Jde o to, nejen zlepšit prospěch dětí, ale do mimoškolní přípravy aktivně zapojit i jejich rodiče. Proto je doučování realizováno přímo v rodině doučovaného dítěte.
Novinkou pro letošní rok budou kurzy capoiery
„Na začátku roku budeme pokračovat v našich současných aktivitách, a to zejména v poskytování podpory vzdělávání sociálně vyloučeným rodinám v Plzni. Stali jsme se odborným garantem v zavádění této služby v organizaci Člověk v tísni a služba je dnes zaváděna i do dalších měst v republice,“ popisuje začátek nového roku v Tady a teď Michaela Hirtová.
Na tuto aktivitu navazují další činnosti, jako jsou např. volnočasové aktivity pro děti zapojené do projektu Podpory vzdělávání – Klubíčka. Jde v nich hlavně o rozvoj komunikačních a sociálních dovedností. Některé z dětí byly také přihlášeny do klasických zájmových kroužků, probíhajících mimo vlastní izolovanou lokalitu. Zde budou mít možnost poznat jiné vzorce chování a nestane se tak, že by se problém „konzervoval.“
Potom, co na sebe Společnost Tady a teď v říjnu minulého roku sympatickým způsobem upozornila deskovou hrou určenou pro školy - Cesta z ghetta, jejíž distribuce bude nadále probíhat, přichází organizace s novou aktivitou. Budou jí kurzy capoiery probíhající pod vedením Brazilce, který vyučuje toto bojové umění pod jménem Carlinho Delegado. Kurzy jsou věnované především „odrostlejším dětem.“